Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Smak miłości. Jak kochać świadomie i bez lęku

OSHO

Ocena ( 1 osoba )
5.0
Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2013-11-20
Kategoria: Medycyna i zdrowie
ISBN: 9788375547962
Liczba stron: 264
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: figlarna24
Miłość słowo o znaczeniu tak niezwykłym, a jednak tak banalnym . Cóż szkodzi powiedzieć komuś , że się kocha, a środku czuć zupełnie coś innego, co tak naprawdę z miłością nie mają za wiele wspólnego?
 
"Smak miłości" książka autorstwa charyzmatycznego , duchowego mistrza Osho porusza temat tego z pozoru prostego uczucia- miłości w wielorakiej formie oraz odsłonie. Mistrz jako hinduski mistrz duchowy posługuje się tezami o wywodzeniu się uczucia miłości , z głębi naszego wnętrza, a nie jak większość  nas myśli, że to my  uczymy jej , nasze potomstwo.
Mistrz wskazuje , że dziecko rodzi się z potęga miłości i już  w momencie przyjścia na świat ma jej taki zapas ,że to późniejszy, społeczny rozwój może wzmocnić moc jej odczuwania,. ale niestety dzieję się tak zazwyczaj, że z dziecka wyrasta dorosły człowiek, który miłość traktuje jako wyblakły frazes, a korzysta z niej tylko , gdy jest mu  to wygodnie.
Osho zaczyna swój mistyczny wywód od przekazania,że życie człowieka składa się z siedmiu cykli. Najważniejsze jest siedem lat w życiu dziecka. I  z tą tezą mistrza zgadzam się w 100%, gdyż moje podejście do wychowania dzieci jest bardzo zbliżone z poglądami Osho. 
Mianowicie pierwszym wyrazem uczucia do dziecka jest pozwolenie kształtować mu swobodnie światopogląd i nie zaśmiecać jego niewinności "dzikim pogaństwem". Dziecka nie powinno się wprowadzać w świat dogmatów religijnych, gdyż zanim taki mały człowiek zacznie zadawać opiekunowi pytana , dotyczących świata już udziela mu się odpowiedzi , zgodnie z wyznawaną przez rodziców wiarą.
 
Mistrz radzi by zaczekać. Do momentu , gdyż dziecko zainteresuje się kwestią Boga i wówczas można się nim podzielić swoimi poglądami. Dać dziecku wybór, wspierać go i kochać bez względu na drogę jaką potomek obierze,
Inną kwestią, która porusza Osho, a mnie zapadła w pamięć jest kwestia wybaczania . Osho udowadnia,że w poszukiwaniu miłości szukamy ideału, lecz taki ideał nie istneije. NIe mozna kierować się wyimaginowanym ideałem partnera, gdyż możemy szukać i będzie, jak w podanym przykładzie przez mistrza, że pewien mężczyzna szukał ideału kobiety, a gdy już był na końcu swojej życiowej drogi został zapytany czy znalazł swój ideał? Wówczas staruszek rzekł ,że i owszem, lecz jego ideał go nie chciał , bo także szukał idealnego mężczyzny.  
Błądzić jest rzeczą ludzką, a w dzisiejszych czasach wybaczanie drugiemu człowiekowi stało się niemodne. Łatwiej jest w sobie pielęgnować złość , nienawiść i gniew , niż przyznać się do błędu. Takie postępowanie budzi w nas nienawiść, która jest odmianą miłości do osoby, która niby nienawidzimy. 
Osho wskazuje, że odwrotnością miłości nie jest nienawiść , a lęk. Lęk , który burzy nasze poczucie bezpieczeństwa, komfortu i rujnuje życie osobiste oraz rodzinne.
Ale również mistrz radzi byśmy się przyzwyczaili do myśli, że nie istnieje coś takiego, jak życie w harmonii. Jeśli  wszystko by przebiegało harmonijnie, to relacja partnerska utraciłaby sens. 
 
Zagadnień poruszanych jest wiele. Książka nie jest obszerna. Dzieli się na zaledwie trzy części.
Podniosły styl , jakim piszę Osho może się kojarzyć z "laniem wody". Mnie bardzo odpowiada, gdyż od razu można wyczuć "indyjskie" , mistyczne klimaty. 
Żeby nie było tak kolorowo , to nadmienię ,że mistrz porusza kwestie, które w moim odczuciu są dosyć kontrowersyjne i sporne, np. kwestia przyzwolenia na romans, o ile jest to związane z fizycznością  a nie uczuciem , które należy się partnerce życiowej.
Osho także wielokrotnie się powtarza, ale taka jest dominanta u wschodnich myślicieli. Biorę na to poprawkę. 
Reasumując , pozycja to nie poradnik, to wywód na temat indywidualnego poszukiwania sensu, w centrum najbardziej dyskusyjnych spraw społeczno-obyczajowych.  Jestem ciekawa innych pozycji, a moimi wrażeniami , jak zwykle podzielę się z wami.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach: 52 książki w 2014r,
figlarna24 Linia koment
Przeczytane:2014-01-09, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Dizzy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ali9 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów