Recenzja książki: Smoothie. Dieta koktajlowa

Recenzuje: Katarzyna Krzan

Dieta oparta na koktajlach owocowych dotarła do nas stosunkowo niedawno, ale cieszy się coraz większą popularnością - choćby ze względu na łatwość przygotowania i przyjemność ze spożywania, a w naszej kulturze to prawdziwa zaleta. Koktajle smoothie są wyjątkowo atrakcyjne, gdyż przygotowuje się je wyłącznie ze świeżych składników, przede wszystkim – owoców sezonowych, ograniczając tym samym wchłanianie konserwantów i barwników zawartych już chyba we wszystkich produktach fabrycznych.

Publikacja Chantal-Fleur Sandjon, opublikowana starannie nakładem wydawnictwa Jedność, podzielona została niejako na dwie części: teorię i praktykę. W pierwszej mamy krótką charakterystykę najważniejszych substancji odżywczych zawartych w owocach i warzywach. Autorka obala mity związane z dietami i odchudzaniem. Wymienione są solidne argumenty przemawiające za stosowaniem diety koktajlowej. Trwa ona siedem dni, dwa razy dziennie pije się koktajle (na śniadanie i w południe), wieczorem jest kolacja oczyszczająca, a w przerwach dozwolone są przekąski owocowo-warzywne. Chantal-Fleur Sandjon twierdzi, że po tej diece nie ma efektu jo-jo. Trzeba przyznać, że to jedna z najprzyjemniejszych diet, jakie sobie można wyobrazić – słodko, kolorowo, przyjemnie.

Do zastosowania diety nakłania już sama forma, w jakiej została przygotowana książka. W kolorowych ramkach pod hasłem "informacje" zawarto wiele zaskakujących ciekawostek oraz porad. Patrząc na apetyczne fotografie, aż chce się robić owocowo-warzywne smoothie.

Z części praktycznej czytelnik dowiaduje się więcej o programie smoothie, którego celem jest odchudzanie, przyjemne i nie nastręczające wielkich problemów, a - co za tym idzie - przynoszące dobre samopoczucie, ładny wygląd, zwiększoną odporność i wytrzymałość organizmu.

Zawarto w książce także porady dotyczące miksowania koktajli, wyboru urządzenia, kolejności układania składników w misie miksera, itp. Wszystko bardzo precyzyjnie opisano. Jest nawet sporządzona lista zakupów, która może okazać się bardzo przydatna.

Wszystkie przepisy są podkreślone i zaznaczone na czerwono, dzięki czemu "rzucają się w oczy". Przy każdym przepisie na koktajl określony został czas jego przygotowania oraz krótka adnotacja o jego właściwościach (np. odnotowano bogactwo prowitaminy A, wyróżniono doskonały drink oczyszczający, sycący i odchudzający).

Większość składników jest dostępna w marketach bądź w sklepach z ekologiczną żywnością. Wiele z proponowanych składników na koktajle to owoce egzotyczne tj. papaja, mango, ananas, awokado czy melon. Wiele ze składników zaproponowanych w książce to owoce sezonowe, co ogranicza robienie smoothie do letniej pory roku. Autorka zachęca do modyfikowania przepisów, jeśli komuś smakowo dany koktajl nie odpowiada, nie trzeba się sztywno trzymać receptur.

W książce jest też test, który ocenia styl życia czytelnika, jego typ dietetyczny, dzięki któremu można wybrać odpowiedni program smoothie, dostosowany do potrzeb konkretnej osoby. Na końcu zawarte są także porady dotyczące tego, jak być szczupłym i zadowolonym z życia. Ogólny spis treści na początku i zamieszczony na końcu indeks rzeczowy oraz indeks przepisów pozwalają łatwo odnaleźć pożądane informacje.

Książka wydana estetycznie i czytelnie, szata graficzna zaś - zachęcająca do lektury.

Kup książkę Smoothie. Dieta koktajlowa

Zobacz opinie o książce Smoothie. Dieta koktajlowa