Recenzja książki: Spacerem po metropoliach

Recenzuje: Justyna Gul

Spacer po Wiecznym Mieście

W Rzymie na Campo di Fiori / Kosze oliwek i cytryn, / Bruk opryskany winem / I odłamkami kwiatów. / Różowe owoce morza / Sypią na stoły przekupnie,/ Naręcza ciemnych winogron / Padają na puch brzoskwini – tak pisał Czesław Miłosz w Campo di Fiori. Rzym, zwany Wiecznym Miastem, od tysięcy lat stanowi inspirację dla poetów, malarzy oraz pisarzy. Jedno z najciekawszych turystycznie, a zarazem najbardziej romantycznych miejsc na świecie już od średniowiecza przyciąga podróżników. Również współcześnie Rzym przyciąga niczym magnes, rozpalając ciekawość i wyobraźnię, nieodmiennie zachwycając swoim majestatycznym pięknem.

Niezależnie od tego, czy planujemy romantyczny weekend, czy też dłuższy pobyt w Wiecznym Mieście, z pewnością przyda się przewodnik, dzięki któremu poznamy nie tylko najważniejsze zabytki Rzymu, ale też miejsca, które kryją w sobie niezwykłą atmosferę i pozwalają dotrzeć do tętniącego życiem serca stolicy Włoch. Takim drogowskazem może stać się przewodnik National Geographic Spacerem po Rzymie. Największe atrakcje miasta.

Znajdziemy w nim nie tylko najciekawsze miejsca w mieście i porady bywalca, ale także opisy tras, które krok po kroku pozwolą nam zagłębić się skomplikowany organizm, jakim jest  Rzym i poczuć, jak radosna staje się nasza dusza, obcując z pięknem kryjącym się w każdym kamieniu i każdym z wielu zaułków miasta. Wydany w podręcznym formacie przewodnik może stać się naszym wiernym towarzyszem, nie obciążając zbytnio bagażu. Nie sposób się z nim rozstać od chwili wstąpienia do miasta, w którego chaosie kryje się piękno, aż po rozstanie z Rzymem, które na zawsze zapisuje się w sercu i pamięci podróżników.

Przewodnik został podzielony na trzy części, z których każda dostarcza nowych informacji o mieście i ekscytujących wrażeń, wyposażając przy tym w wiedzę niezbędną każdemu turyście, a szczególnie temu, który decyduje się na poznawanie miasta samodzielnie, z plecakiem i niewielką ilością funduszy w kieszeni.

Część pierwsza Lotem błyskawicy to propozycja krótkich tras spacerowych, w sam raz na jednodniową wycieczkę, romantyczny weekend w Rzymie bądź dwudniową, rodzinną wyprawę. Część druga Części Rzymu zawiera opisy tras przybliżających Rzym starożytny – zwiedzimy tym samym Kościół Marii Panny od Niebiańskiego Ołtarza, Fora Cesarskie, Hale Trajana, Palatyn, Forum Romanum, zatrzymamy się na Placu na Kapitolu, by na zakończenie odwiedzić Muzea Kapitolińskie. Dokładny opis trasy i krótka charakterystyka zabytków pozwoli poczuć potęgę starożytnego Rzymu oraz tragedię, jaką był jego upadek. Możemy również wyruszyć trasą prowadząca od Koloseum do bazyliki św. Piotra w Okowach, od Lateranu do term Dioklecjana. To zaledwie kilka z piętnastu odcinków zaproponowanych przez autorkę przewodnika, a każdy z nich odkrywa nowe, ale równie wspaniałe oblicze Wiecznego Miasta. Każdy opis trasy rozpoczyna krótkie wprowadzenie oraz mapa z zaznaczonymi na niej największymi atrakcjami, a także ich opisem. Dopełnieniem tego „programu wycieczki” jest charakterystyka danego miejsca bądź uwzględnionych na trasie zabytków. Aby poczuć prawdziwą atmosferę Rzymu, autorka dzieli się również przepisem na la dolce vita, czyli metodami na smakowanie życia, a także rekomenduje miejsca, dla których warto nieco zboczyć z obranej trasy.

Część trzecia to prawdziwe kompendium wiedzy - szczególnie dla tych czytelników, którzy mają w planach wyprawę do Rzymu bez pośrednictwa biura podróży. Autorka umieściła tu wskazówki dotyczące planowania drogi (klimat, ubezpieczenia), dojazdu do Rzymu, podpowiada również, jak poruszać się po mieście. Mimo tego, że Rzym nie słynie z doskonałych warunków zakwaterowania, Katie Parla wymienia kilka hoteli i kameralnych pensjonatów, których lokalizację warto zapamiętać. Na końcu przewodnika znajdziemy również przydatne słowa i wyrażenia, które mogą okazać się szczególnie pomocne przy kupowaniu czegoś w sklepie bądź zamawianiu posiłku w restauracji.

Obszerny zakres tematyczny przewodnika i niezwykle użyteczne informacje to jednak nie wszystko. Na turystów - także tych, którzy z różnych względów podróż do Rzymu odbywać będą, siedząc w wygodnym fotelu - czekają w przewodniku cudowne zdjęcia zabytków, dzieł sztuki czy codziennego życia, zatrzymanego w obiektywie aparatu. Tym samym przewodnik National Geographic to prawdziwy "Rzym w pigułce", który pozwala rozbudzić tęsknotę za Wiecznym Miastem i sprecyzować plany na przyszłe wakacje. Kierunek? Oczywiście Rzym!

Kup książkę Spacerem po metropoliach

Zobacz opinie o książce Spacerem po metropoliach
Polityka oświatowa w perspektywie porównawczej
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Polityka oświatowa w perspektywie porównawczej

Książka, którą oddajemy w ręce czytelnika, jest autorską refleksją pedagogów porównawczych nad edukacyjnymi przemianami dokonującymi...

Disney Magiczna kolekcja t. 4. Puchatkowego Nowego Roku
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Disney Magiczna kolekcja t. 4. Puchatkowego Nowego Roku

Powitajcie Nowy Rok biciem w dzwony razem z Kubusiem Puchatkiem. Dzielcie się radością i magią tego wspaniałego czasu, tak jak przyjaciele ze Stumilowego Lasu....

Herbaciane róże
Beata Agopsowicz ;