Recenzja redakcji granice.pl

Okładka - Spisek bogatych. osiem nowych zasad rządzących pieniędzmi
Kup Teraz

Spisek bogatych. osiem nowych zasad rządzących pieniędzmi

Robert T. Kiyosaki

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Instytut Praktycznej Edukacji
Data wydania: 2010
Kategoria: Ekonomia
ISBN: 978-83-61008-10-1
Liczba stron: 320
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul
Jak się nie dać okradać…
czyli ABC zarządzania pieniędzmi

Czy wiesz, jaka jest różnica pomiędzy akcją a obligacją, długiem a wartością majątku netto, funduszem inwestycyjnym a heddingowym czy co to są akcje uprzywilejowane? Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na to przydługawe pytanie – nie jest źle, a Ty jesteś na najlepszej drodze do zgromadzenia pokaźnego majątku i finansowej wolności. Jeśli jednak nie masz bladego pojęcia na temat ekonomii i finansów, a już same określenia odstraszają Cię od zgłębienia tematu, to uważaj na stan swojego portfela. Wielu ludzi czerpie korzyści z tego, że pieniądze stanowią złożony i zawiły temat, bezlitośnie żerując na Twojej niewiedzy. Łatwiej jest zabrać pieniądze z Twojego konta, co więcej – sam je oddasz, kiedy nie rozumiesz zasad rządzących tym brutalnym światem finansów.

Miliony ludzi na świecie skończyło studia, ma własne domy lub mieszkania, pracę, oszczędzało całe życie i nie zaciągało kredytów oraz inwestowało w zdywersyfikowany portfel akcji, obligacji i funduszy (za radą specjalistów), a mimo tego mają oni kłopoty finansowe. Dlaczego tak się dzieje? „Bo stosowali oni stare zasady” – odpowiedziałby guru finansów osobistych, Robert T.Kiyosaki. Ten znany nam z „Bogaty ojciec, biedny ojciec” inwestor i specjalista od wywrotowych (i dochodowych) teorii, tym razem ujawnia wszystkim czytelnikom kulisy spisku mającego na celu pozbawienie 90% ludzi pieniędzy.

„Spisek bogatych” jest pozycją wyjątkową, bowiem kolejne rozdziały były udostępniane w sieci szerokiej rzeszy internautów łaknących finansowej wiedzy. Książka spełnia dwa cele: w jasny i prosty sposób prezentuje wiedzę na temat pieniędzy oraz, dzięki interaktywnemu charakterowi, stwarza możliwość podzielania się swoimi przemyśleniami, obawami i sukcesami. Liczba informacji zwrotnych była oszałamiająca, a w tworzenie „Spisku bogatych” zaangażowali się czytelnicy z całego świata. Dlatego też jej papierowa wersja jest pełna problemów i refleksji „zwyczajnych” ludzi, którzy z zagadnieniami finansowymi zetknęli się niekiedy po raz pierwszy.

Niech jednak skomplikowane procesy gospodarcze czy zagadnienia związane z przepływem pieniędzy nie odstraszą „zatwardziałych” humanistów, bowiem Kiyosaki ma wyjątkowy dar pisania o sprawach trudnych w niezwykle przejrzysty i czytelny sposób. Również osoby poruszające się już w tej finansowej dżungli całkiem sprawnie znajdą tu coś dla siebie, gdyż książka obala dotychczasowy sposób myślenia, wprowadzając nowe zasady. Dzięki lekturze i zwiększeniu swojej inteligencji finansowej istnieje szansa, że nauczymy się i będziemy w stanie „czerpać zysk z takich sił finansowych, jak podatki, zadłużenie i emerytura – a nie padniemy ich ofiarą!.

Kiyosaki w świat wielkich pieniędzy wprowadza nas, stosując edukację od podstaw, czyli od historii powstania pieniądza. Autor, badając historię i przytaczając wzloty i upadki gospodarki na przestrzeni dziejów, zmierza do analizy przyczyn obecnego kryzysu finansowego, który od 2007 roku daje się globalnym i lokalnym rynkom we znaki. Winą za ten stan rzeczy obarcza Nixona, który w 1971 roku zlikwidował wymienialność dolara amerykańskiego na złoto i tym samym zmienił zasady rządzące pieniędzmi na całym świecie.

spiskowa teoria dziejów stworzona przez autora ma nam pokazać, w jaki sposób bogaci kontrolują i sterują globalną gospodarką poprzez banki, rządy i rynki finansowe, zabierając w końcu nasze pieniądze. Cofnięcie się w czasie pozwala na przygotowanie czytelników na nadchodzącą przyszłość (wahania rynkowe mają bowiem kształt sinusoidy i prędzej czy później się powtarzają) i wzmożenie gotowości do przyjęcia cennych wskazówek, jak pokonać bogaczy ich własną bronią w grze zwanej „zbijaniem majątku”.

Kiyosaki identyfikuje cztery czynniki (podatki, zadłużenie, inflacja i emerytura), sprawiające, że wciąż pozostajemy biedni. Jeśli zatem chcemy zmienić swoje życie i skończyć z byciem wykorzystywanymi, to musimy wdrożyć w życie osiem nowych zasad rządzących pieniędzmi. Jakich? Dokładnie kwestię tę wyjaśnia mistrz w swojej książce - wspomnę tylko, że niektóre mogą wydawać się kontrowersyjne i budzić wątpliwości doradców. Już sama zmiana: oszczędzaj pieniądze na aktualne – wydawaj, może spotkać się z oporem świeżych adeptów biznesu i nie każdy znajdzie w sobie tyle odwagi, by całkowicie zmienić sposób myślenia o finansach, a - co więcej – działania.

Patrząc z pozycji ekonomisty, muszę przyznać jednak, że sporo w książce celnych uwag i spostrzeżeń, natomiast wątek dotyczący inwestowania w nieruchomości zainteresował mnie na tyle, by dalej zgłębiać temat. I o to chodzi – wielu z was stawia pierwsze kroki w finansowym piekiełku, zatem poszerzenie wiedzy jest konieczne dla bycia świadomym reguł rządzących przepływem pieniędzy. Szczególnie, że szkolna edukacja zupełnie nie przygotowuje do poruszania się po świecie inwestycji i oszczędności, a grupa bogatych tylko czeka na wykorzystanie naszej ignorancji czy niewiedzy.

Spisek? Być może, choć Kiyosaki wydaje się o tym przekonany. Nie wdając się z nim w dysputy, mnie pozostaje jedynie polecić lekturę książki „Spisek bogatych” - zwłaszcza, jeśli uważasz, że nadeszła pora, by przejąć kontrolę nad swoimi pieniędzmi i finansową przyszłością. Niech moc Kiyosakiego będzie z tobą!

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów