Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Spisek przeciwko ameryce

Philip Roth

Ocena ( 1 osoba )
5.0
Wydawnictwo: Czytelnik
Data wydania: 2007
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-07-03126-2
Liczba stron: 392
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Katarzyna Krzan

ALTERNATYWNA HISTORIA AMERYKI

 

A gdyby tak Stany Zjednoczone, przyłączając się do II wojny światowej stanęły po stronie nazistów? Trudno to sobie wyobrazić? A jednak. Philip Roth, wybitny amerykański pisarz, kilkakrotny kandydat do literackiej Nagrody Nobla, pokusił się o przeprowadzenie literacko-historycznego eksperymentu. Oto w 1940 roku wybory prezydenckie za Oceanem wygrywa nie F.D. Roosevelt, ale Charles Lindbergh, pionier lotnictwa, znany ze swoich sympatii faszystowskich i antyżydowskich. Powoli, krok za krokiem, za sprawą sprawnej propagandy demokracja zamienia się w totalitaryzm.

 

Żydzi amerykańscy, choć głęboko zasymilowani ze społeczeństwem, stają się obiektem ataków, dyskryminacji i nienawiści. Wszystko to dzieje się na oczach kilkuletniego żydowskiego dziecka, Philipa Rotha, który obserwuje świat dorosłych, ich zmieniające się nastawienie i reakcje na piętrzące się wokół szykany. Zaczynają się dziać rzeczy, których dziecko nie do końca rozumie, choć musi zaakceptować: przesiedlenia, ograniczenia, nerwowe dyskusje dorosłych. Rodzice próbują tłumaczyć, dlaczego dzieci nie pójdą jutro do szkoły z powodu groźby wybuchu wojny z Kanadą, dlaczego muszą się przeprowadzać, czemu trzeba kogoś ukrywać. Znamy to wszystko z naszej historii. Pomysł fabularny wydaje się niezwykle interesujący: Amerykanie wspólnie z Niemcami walczą przeciwko całemu światu na kozłów ofiarnych wybierając Żydów. Roth jednak okazał się dosyć ostrożny w swojej politycznej poprawności. Nie odważył się zbudować obozów zagłady, nie przeprowadził czystek etnicznych, nie zabijał okrutnie swoich bohaterów.

 

Co więcej jego wersja II wojny światowej widzianej oczami dziecka przeplata się z wymyślonymi przecież wyjaśnieniami historycznymi. Jakoś trudno uwierzyć, by kilkuletni chłopiec mógł analizować swoje codzienne życie w kontekście polityki międzynarodowej: „Wojna z Kanadą absorbowała mnie znacznie mniej, niż pytanie, jak ciotka Evelyn rozwiąże w nocy problem ubikacji. Jak zdołałem się zorientować, Stany Zjednoczone włączały się nareszcie w wojnę światową, tyle że nie po stronie Anglii i Wspólnoty Brytyjskiej, jak to powszechnie zakładano za prezydentury FDR, lecz po stronie Hitlera i jego sojuszników, czyli Włoch i Japonii.” Cały czas czytelnik ma wrażenie, że jest to tylko fikcja, zabawa z historią, tak jakby osoba opowiadająca miała pełną świadomość, że to wszystko i tak przecież odbywało się inaczej: to hitlerowcy byli źli, a my, Amerykanie, jak zawsze staliśmy po dobrej stronie mocy, a to moje pisanie to tylko tak sobie, nie bójcie się, coś takiego jak nazizm nam nie grozi.

 

Już sam tytuł wiele mówi: to spisek przeciwko Ameryce, a nie w wykonaniu Ameryki… Mało to przekonujące wszystko. Bo jeśli sam autor cały czas się zastrzega, że wszystko, co napisał to tylko literacka fikcja, to jak czytelnik ma uwierzyć mu w cokolwiek?

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Eli1605 Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
gendun Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ania19880 Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
izabela81 Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
GRZADA Linia koment
Przeczytane:2013-05-07, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
marian51015 Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
kiki94kms Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
pinkcafe Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
iwona-w Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ja_rus Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
Okładka - Spisek przeciwko ameryce Baronowa Blixen
Dominique de Saint Pern
Okładka - Spisek przeciwko ameryce Dorycki krużganek
Leopold Buczkowski
Okładka - Spisek przeciwko ameryce Tajemnica Szóstego Kontynentu
Czesław Centkiewicz, Alina Centkiewicz
Okładka - Spisek przeciwko ameryce Wojna peloponeska
Tukidydes
Okładka - Spisek przeciwko ameryce Kto mi dał skrzydła. Rzecz o Janie Kochanowskim
Janina Porazińska
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów