Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Spisek Tudorów

C.W. Gortner

Ocena ( 5 osób )
4.6
Wydawnictwo: Między słowami
Data wydania: 2014-10-23
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-240-2600-5
Liczba stron: 352
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Krwawa Maria

 

Lepiej się nie zmieniać, niż stać się kimś, w kim nie rozpoznamy siebie – słowa te powinny być mottem dla wszystkich, którzy - uwikłani w politykę - stają przed trudnym wyborem. Są one aktualne we współczesnej rzeczywistości, ale można je odnieść również do wieków i wydarzeń minionych. Niejednokrotnie bowiem przetrwanie wymagało podjęcia decyzji dotyczącej zawierania sojuszy z wrogiem, a nawet spiskowania, choć cena płacona za sprzedanie siebie, za postąpienie wbrew wartościom, zazwyczaj jest wysoka.

 

O tym, jak przetrwać na królewskim dworze, pozostając w zgodzie z sobą i własnym sumieniem, pisze C.W. Gortner w porywającej powieści Spisek Tudorów. Opublikowana nakładem wydawnictwa Między Słowami pozycja jest drugim tomem, poświęconym kłamstwom i intrygom na królewskim dworze. Jednak czytelnicy nie mający możliwości sięgnięcia po Sekret Tudorów. Kroniki nadwornego szpiega Elżbiety I śmiało mogą zagłębić się w fabułę kontynuacji książki, bowiem narrator wprowadzi ich powtórnie w szczegóły życia w czasach Tudorów oraz układy panujące w kraju. Przyjemność płynącą z lektury docenią wszyscy wielbiciele burzliwej historii Anglii, a także powieści historycznych, w których została zachowana idealna równowaga pomiędzy treściami merytorycznymi a porywającymi historiami.

 

Za sprawą Brendana Prescotta, wiernego sługi Elżbiety I, posługującego się przybranym imieniem Daniela Beechama, przenosimy się do roku 1553. Na tronie Anglii zasiada córka hiszpańskiej księżniczki, Katarzyny Aragońskiej - Maria Tudor. Wychowana w wierze katolickiej, napędzana ambicją i pragnieniem przetrwania kobieta postawiła sobie za cel pozbycie się z kraju heretyków. Rozłam religijny, będący efektem działań króla Henryka VIII, wciąż zbiera krwawe żniwo, rodząc napięcia i generując problemy. Celem Marii jest zawarcie sojuszu z Hiszpanią – otrzymała ona nawet propozycję małżeństwa z synem Karola V, księciem Filipem, następcą tronu. Jednak jednym z warunków przyszłego małżonka jest przywrócenie Anglii na łono kościoła katolickiego. Taki krok oznacza koniec protestantów w Królestwie i śmiertelne niebezpieczeństwo dla wychowanej w protestanckim duchu młodszej siostry Marii, Elżbiety.

 

Maria już ma nad dziewczyną przewagę, bowiem więzi ją w swoim pałacu, szukając pretekstu, by pozbyć się kłopotu na zawsze. Cele Elżbiety są bowiem sprzeczne z działaniami siostry – jest ona przeciwna zjednoczeniu Anglii z kościołem katolickim, zaś poparcie, jakie ma wśród ludzi, pogłębia tylko niechęć siostry. Pomóc Elżbiecie może tylko jej wierny sługa, który zjawia się na dworze Marii, deklarując wierną służbę koronie, choć w istocie jego celem jest ochrona księżniczki. Królowa zleca Danielowi niezwykle delikatną misję – ma on odnaleźć dowody zdrady Elżbiety oraz Edwarda Courtenaya, hrabiego Devon. Przeciwny temu zleceniu jest panoszący się na salonach Simon Renard, reprezentujący interesy Hiszpanii i robiący wszystko, by skłócić ze sobą siostry. Wykorzystuje w tym celu protestanckie wyznanie Elżbiety oraz sugeruje, iż jest ona uwikłana w spisek.

 

Czy w sytuacji, kiedy nie wiadomo jest, kim jest wróg, a kim przyjaciel, Danielowi uda się przetrwać? Czy znajdzie dowody winy hrabiego oraz ocali księżniczkę Elżbietę, przechwytując kompromitujące ją listy? Na te pytania odpowiedź znajdziemy w powieści Spisek Tudorów, która odsłania przed czytelnikami kulisy walk o władzę, spisków i przejawów chciwości. Autor niezwykle wnikliwie przestudiował historię dynastii Tudorów, obierając jako punkt wyjścia opowieści wydarzenie, o którym raczej rzadko się wspomina  – bunt Wyatta, który został ujawniony niemal w ostatnim momencie. Spór w kwestii tego, czy Elżbieta I wiedziała o spisku przeciwko siostrze, trwa do dnia dzisiejszego. Również C.W. Gortner próbuje na to pytanie odpowiedzieć, jednak to nie kwestia winy księżniczki jest głównym tematem powieści.

 

Na kartach książki znajdziemy nie tylko plastyczne opisy panujących na dworze królewskim zwyczajów, strojów Marii, ale również wspaniałe postaci, z genialnie zarysowanym czarnym charakterem – Renardem na czele. Powierzenie funkcji narratora Danielowi sprawia, że wraz z nim uczestniczymy w wydarzeniach opisywanych w książce, desperacko starając się odzyskać listy, które Elżbieta pisała do skazanego za zdradę Roberta Dudleya. Z napięciem śledzimy rozwój akcji, świadomi tego, że na dworze królewskim każdy może wbić nam nóż plecy - i to niezależnie od tego, czy jest poplecznikiem króla Hiszpanii, jawnie okazującym wrogość, czy też piękną i niebezpieczną kobietą. Takie powieści aż chce się czytać, jednocześnie ucząc się z nich historii i przekonując, że pomimo upływu lat pewne kwestie - takie jak pragnienie władzy i żądza pieniądza - pozostają niezmienne.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
agata269 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-04-21, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2016,Mam,
Jest rok 1553. Na angielskim tronie zasiada Maria I Tudor, później znana jako Krwawa Maria. Zaprasza na swój dwór przyrodnią siostrę Elżbietę Tudor, która stanowi zagrożenie dla korony Marii.

,,Przeszłość jest bezpieczną przystanią i wcale nie mamy ochoty jej opuścić z obawy, że przyszłość zgubi nasze dusze."

Maria bezwzględnymi metodami próbuje przywrócić w Anglii katolicyzm i zawrzeć sojusz z Hiszpanią poprzez zawarcie związku małżeńskiego z księciem Filipem. Poddani jednak buntują się przeciw jej rządom. Szepty w pałacowych korytarzach powtarzają imię księżniczki Elżbiety jako kandydatki do przyjęcia tronu. Maria zaś czeka tylko na fałszywy krok siostry, by raz na zawsze pozbyć się rywalki.

,,W życiu każdego człowieka nieuchronnie nadchodzi czas, gdy musimy przestąpić pewien próg i przekroczyć niewidzialną granicę oddzielającą to, kim jesteśmy, od tego kim musimy się stać."

Głównym bohaterem jest Brendan Prescott szpieg na służbie u księżniczki Elżbiety. Posługuje się przybranym imieniem Daniel Beechman. Za wszelką cenę próbuje chronić swoją panią, nie patrząc na niebezpieczeństwo, które na niego czeka.

Nie wiedziałam, że jest to druga część serii o Tudorach. Książka jest dobra, choć spodziewałam bardziej książki historycznej niż szpiegowskiej. Mimo to podobała mi się.
Akcja książki rozgrywa się dynamicznie. Wszyscy bohaterowie zaplątani są w dworskie intryg. Każdy z bohaterów ma coś ,,na sumieniu". Nie ma w niej tzw. Statystów, każdy z bohaterów pełni jakąś wyznaczoną rolę.
anim plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-04-26, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Bardzo mnie wciągnęła, super się czyta, jest po pierwsze dobrze napisana, po drugie dobrze udokumentowana historycznie, po trzecie świetną akcji pałacową intrygą.
Kominek plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-04-04, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Książka tygodnia,Mam,
'Spisek Tudorów' to moja druga literacka konfrontacja z prozą C.W. Gortnera. Kilka miesięcy wstecz miałem niewątpliwą przyjemność pokazywania i odkrywania 'Przysięgi królowej', burzliwej i pięknej historii Izabeli Kastylijskiej i Ferdynada Aragońskiego.

Teraz zmieniamy miejsce na mapie Europy, zmieniamy klimat wpadając w sam środek zawirowań politycznych na angielskim dworze XVI wieku. Krwawa Maria nie przebierając w środkach stara się przywrócić Anglię na łono wiary katolickiej jednocześnie dążąc do zawarcia sojuszu z Hiszpanią. 'Spisek Tudorów' jest jednocześnie kontynuacją wątków rozpisanych przez autora wcześniej w książce, 'Sekret Tudorów. Kroniki nadwornego szpiega Elżbiety I'. Jednak tak naprawdę, jeśli nie znamy pierwszej możemy tylko przez chwilę czuć się zagubieni. Autor umiejętnie nawiązuje do wątków ze swojej wcześniejszej książki, stąd lektura tej jest miłą, historyczną podróżą w odległe czasy.

Podróżą, w którą zaprasza nas Brendan Prescott, zaufany powiernik księżniczki Elżbiety w jej walce o władzę i angielski tron. To z jego perspektywy obserwujemy spiski, knowania i dworskie intrygi. To również on z pomocą swojego zaufanego giermka robi wszystko, aby Elżbieta nie trafiła na szfot, gdyż jej pozycja w oczach jej siostry, jej królowej była mocno nadwyrężona.

C.W. Gortnera z wyjątkową swobodą w powieść historyczną wplata też wątki kryminalnej i sensacyjne. Byłem i jestem pod dużym wrażeniem lekkości słowa 'Przysięgi królowej', tutaj jednak jest to powieść dobra, choć nie tak dobra, jak czytelnik mógłby sobie tego życzyć.

Choć dzieje się wiele i bez wątpienia historia, którą odkrywamy możemy budzić podziw, to jednak zabrakło jej tej lekkości i błyskotliwości, którą poznałem w 'Przysiędze królowej'. Jest gdzieś malutki niedosyt, że lektura nie dała tak wielu mocnych wrażeń na jakie można było liczyć znając już wcześniejsze dokonania autora. Nie zmienia to jednak również faktu, że może być również tak, iż nie znając tego, co wcześniej napisał C.W. Gortnera będziecie tą powieścią oczarowania i zaczarowani. Nie jest wykluczone, że tak właśnie się stanie.

http://koominek.blogspot.com - dwadzieścia siedem tematycznych szufladek i zapewne na nich się nie skończy, zapraszam w odwiedziny do bloga, aby klimat Kominka oczarował Cię bez reszty...
Plewka plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-11-08, Na półkach: Przeczytałem,
Czy historia XVI-wiecznej Anglii może być dobrym i wystarczającym powodem do napisania powieści przygodowej? Oczywiście, że tak. „Spisek Tudorów” pokazuje, jak zrobić to dobrze i porządnie. Autor książki – C.W. Gortner dba o to, by zrównoważyć w sposób idealny proporcję pomiędzy dawką wiedzy historycznej a intrygującą i ciekawą fabułą. W tym właśnie rzecz, że „Spisek Tudorów” czyta się jak najlepszy kryminał (a w mojej opinii nawet lepiej). Zresztą nie da się chyba zepsuć powieści, która opowiada o rywalizacji o zdobycie władzy w renesansowej Anglii pomiędzy... dwiema kobietami! Towarzyszy temu cała siatka dworskich intryg i spisków. Historia pisała przecież nierzadko lepsze scenariusze niż fikcja. Gortner potrafi umiejętnie zrobić użytek z tej zasady. Chwała mu za to. Książka idealna w podróż – polecam.
mxf plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-10-30, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Powieść Christophera W. Gortnera naszpikowana jest typowymi dla kryminału elementami szpiegowskimi, tajemnicami i zagadkami. W połączeniu z dobrze narysowanymi i wiarygodnymi postaciami daje to udaną i wciągającą powieść. Akcja jest szybka i dynamiczna. A że nie jest jednoliniowa dowodzą o tym liczne zwroty. Znajdziemy tutaj również wiele elementów sensacyjnych i przygodowych, częściowo opartych na faktach, które przybliżają czytelnikowi historię Anglii tamtych czasów.

Rok Pański 1553. Na angielskim tronie zasiada Maria Tudor, bezwzględna katoliczka dąży do wyplewienia herezji z królestwa. Zawiązuje tajny sojusz z Hiszpanią, na skutek którego wzmocni swoją władzę. Poddani jednak buntują się przeciwko jej polityce i coraz częściej wymieniają imię młodszej córki Henryka VIII jako prawowitej królowej. Dochodzi do wybuchu powstania Wyatta, którego zwolennicy szybko tworzą mocną armię i idą na Londyn. Maria czeka na fałszywy ruch siostry, aby raz na zawsze pozbyć się problemu, a młody Prescott próbuje przejąć ważne dokumenty podpisane ręką Elżbiety, które mogą świadczyć o jej zdradzie.

Książka porusza dość istotny wątek w historii Anglii, a często pomijany lub przemilczany w opracowaniach historycznych. Chodzi o bunt Wyatta, który co prawda nie trwało długo, ale w przypadku powodzenia mogłoby znacznie zmienić historię Anglii. Szacuje się, że udział w armii powstańczej wzięło 15000 ludzi. Gdyby zainicjowane przez niego powstanie odniosło sukces obalono by Marię, a na tron wróciłaby lady Jane Grey, zwana dziewięciodniową królową, którą osadził na tronie jej ojciec, Henryk Grey, 1 książę Suffolk. W skutek upadku buntu i zwycięstwa armii królewskiej zarówno Henryk jaki lady Jane stracili życie. Maria ogarnięta chęcią zemsty szukała dowodów na udział Elżbiety w tym spisku - bez powodzenia.

Właśnie ta umiejętność Gortnera zasługuje ogromne uznanie. Jest to łatwość przeplatania wydarzeń historycznych z wątkami powieści - w tym autor jest po prostu mistrzem. Jego kompetentna wiedza podparta jest wieloletnimi badaniami prowadzonymi w wielu krajach. Autor wielokrotnie podkreśla, że wydarzenia z niniejszej powieści są fikcyjne, ale starał się jak najdokładniej uzupełnić je i zrekonstruować zgodnie z własnym przekonaniem te luki w historii, których do dziś nie wyjaśniono z powodu różnych braków w źródłach.

C.W. Gortner zaskakuje po raz kolejny. To już czwarta powieść tego autora, którą miałem okazję przeczytać. Za każdym razem urzeka mnie dokładnością pracy, jaką wykonał, aby napisać wciągający thriller z elementami sensacji, umieszczony w historycznych czasach królów, królowych i wielkich spisków.
IzaaK Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
justa21 Linia koment
Przeczytane:2015-04-17, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
agga Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
violabu Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Spisek Tudorów Wezbrane wody
Danielle Steel
Okładka - Spisek Tudorów Klejnoty arystokratki
Steel Danielle
Okładka - Spisek Tudorów Country
Danielle Steel
Okładka - Spisek Tudorów Before. Chroń mnie przed tym, czego pragnę
Anna Todd
Okładka - Spisek Tudorów Blue
Danielle Steel
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów