Recenzja książki: Spotkania z Małym Księciem

Recenzuje: mrowka

Publikacja Małgorzaty Kapłon „Spotkania z Małym Księciem” doczekała się już drugiego wydania – i dobrze, bo to książka, którą warto polecić nauczycielom i wychowawcom – z pewnością ubarwi ona zajęcia z dziećmi i przyniesie sporo dobrych pomysłów na niebanalne lekcje. Na uwagę zasługuje fakt, że przedmiotem inspiracji czyni autorka „Małego Księcia” – pozycję, która jeszcze niedawno wprowadzana była w ostatnich klasach szkoły podstawowej, a przez inteligentnych nauczycieli podsuwana co zdolniejszym uczniom wcześniej.

 

Małgorzata Kapłon proponuje, by „Małego Księcia” wykorzystać w pracy z przedszkolakami i tłumaczy, w jaki sposób rozwijać wyobraźnię i umiejętności maluchów. Pierwsza część książki jest raczej „szkolna” – autorka serwuje odbiorcom przegląd postaw dotyczących wychowania i roli sztuki w procesie kształtowania wrażliwości dzieci. Oznacza to sporą dawkę cytatów i komentarzy zaczerpniętych z literatury fachowej, więc i z konieczności nieco mozaikowy styl. Drugą, najobszerniejszą partię stanowią „scenariusze sytuacji edukacyjnych integrujących działania w obrębie dziedzin sztuki”. Kapłon opisuje przebieg potencjalnych lekcji, uwzględniając w nich zarówno słuchanie poszczególnych rozdziałów „Małego Księcia”, dyskutowanie na temat konkretnych fragmentów, jak i zachęcanie maluchów do wyrażania siebie poprzez akty twórczej ekspresji. Lekturę książki mają wzbogacić rozmowy na temat wybranych (i proponowanych przez autorkę) dzieł muzyki i malarstwa – co sprawia, że wiedzę łączy się tu z zabawą i obcowaniem z prawdziwą sztuką.

 

Małgorzata Kapłon w przygotowanych scenariuszach wylicza cele kolejnych działań i efekty, jakie powinno się uzyskać dzięki realizowaniu poleceń. Rozpisuje szczegółowo przebieg lekcji, wprowadzając rozmaite zabawy integracyjne. Warto zwrócić uwagę na ogromne zróżnicowanie zabaw i gier dla dzieci – podpowiedzi ich dotyczące mogą być wykorzystane nie tylko przy okazji przerabiania „Małego Księcia”. Kapłon podpowiada, jakie elementy analizowanych utworów podkreślać, sugeruje też, jakie wnioski powinno się wyciągać z zajęć. Trzecia część książki nie oznacza powrotu do teorii, składa się bowiem z relacji spisanych po zajęciach z dziećmi. Innymi słowy, Małgorzata Kapłon sprawdza w praktyce swoje scenariusze.

 

Opisy lekcji z „Małym Księciem” zostały wzbogacone o wybrane dialogi dzieci (szkoda, że autorka pozostawiła tylko inicjały, a nie pokusiła się o zastąpienie ich choćby wymyślonymi imionami). W rozmowach uwidacznia się komizm mimowolny, ale i elementy dalszoplanowe, sygnalizujące na przykład rysy patologiczne w niektórych rodzinach. „Można się rozczarować, jak napisało się list do świętego Mikołaja, żeby przyniósł hulajnogę, a on tego listu nie przeczytał i przyniósł dziecku książeczkę” – stwierdza jeden z przedszkolaków: dla dorosłych może to być wskazówka, żeby traktować dzieci poważnie, nie bagatelizować ich trosk i nadziei, ale też uważać na to, co się przy nich mówi. Ta część książki umożliwia dokonywanie porównań i zestawianie własnych doświadczeń z pracy pedagogicznej z obserwacjami autorki. Jest tu kilkanaście zdjęć z przykładowych lekcji i zabaw, a także rysunki i malunki wykonane przez najmłodszych. Uogólnienia i wnioski są dość krótkie – jak na ilość poczynionych obserwacji – przydałoby się może nieco tę część rozbudować. Ale i bez tego „Spotkania z Małym Księciem” wzbogacą zajęcia z małymi dziećmi.

Kup książkę Spotkania z Małym Księciem

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Spotkania z Małym Księciem
Książka
Spotkania z Małym Księciem
Małgorzata Kapłon
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Izabela i sześć zaginionych koron
Krzysztof P. Czyżewski
Izabela i sześć zaginionych koron
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy