Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Spowiedź heretyka. Sacrum Profanum

Piotr Weltrowski, Krzysztof Azarewicz

Ocena ( 19 osób )
5.1
Wydawnictwo: Burda Książki
Data wydania: 2012-10-01
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-7778-197-5
Liczba stron: 382
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Izabela Raducka

Nie słucham Behemotha. Nigdy nie słuchałam i nie będę słuchać. Nie przemawia do mnie ta muzyka, jednak warto kibicować muzykom zespołu, który odnosi spore sukcesy nie tylko w Polsce. Samego bohatera tej książki również trudno nie cenić. Trzeba bowiem cieszyć się, że jest w Polsce kilka osób, które nie boją się głośno wyrażać swojego, choćby wzbudzającego spore kontrowersje, zdania. 

 

Spowiedzi heretyka Nergal mówi właściwie o wszystkim, poczynając od dzieciństwa, poprzez związki z kobietami, chorobę, którą udało mu się pokonać, aż do ulubionego jedzenia i trybu życia, jaki prowadzi. Nie da się jednak ukryć, że znaczna część wywiadu krąży wokół muzyki. 

 

Chyba właśnie to sprawia, że z całej książki wyłania się obraz człowieka pełnego pasji, walczącego o to, co kocha, dążącego do tego, by czerpać możliwie najwięcej przyjemności z tego, co robi na co dzień. Nergal to nie wojujący satanista, usiłujący przekonywać wszystkich do swoich poglądów, na jakiego próbują wykreować go media. To artysta, który całkowicie poświęca się temu, co robi i wcale nie szuka przy tym poklasku, choć cieszy się z każdego swojego, choćby i najmniejszego, sukcesu.

 

Darski nie robi z siebie na siłę "twardziela". Przeciwnie. Bez oporów potrafi się przyznać do własnych słabości, do chwil zwątpienia, do tego, że i jemu niejednokrotnie zdarzało się płakać.

 

Można było się obawiać, że Piotr Welterowski i Krzysztof Azarewicz jako bliscy przyjaciele Nergala będą się starać omijać tematy dla niego niewygodne. Nic bardziej mylnego. Autorzy pytają wprost o wszystko, nie omijają żadnych obszarów życia rozmówcy, a nawet, ze względu na bliższą znajomość, można odnieść wrażenie, że pozwalają sobie na więcej.

 

I, by rozwiać wszelkie wątpliwości: nie warto wierzyć w brednie o tym, że Nergal w Spowiedzi heretyka w jakikolwiek sposób oczernia Dodę. Jeśli szukacie tu tego typu sensacji, to - cóż, bardzo się rozczarujecie. O związku z Dodą, wbrew plotkom, jest w tej książce naprawdę niewiele, a przy tym można odnieść wrażenie, że Nergal akurat Rabczewską wspomina stosunkowo ciepło. 

 

Cóż więcej pisać o tej książce? Po prostu warto po nią sięgnąć.

 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
AMJ1986 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-03-14, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Na złość wszystkim, którzy mówili, że Biblioteka Miejska w małym miasteczku nie kupi czegoś, co jest wbrew religii, kupiłam, przeczytałam, oddałam im w darze, znajduje się na półce i jest bardzo poczytna...
PozycjeObowiazkowe plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-12-15, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Mądrości rodem z demtywatorów. http://pozycjeobowiazkowe.blogspot.com/2015/12/spowiedz-heretyka-sacrum-profanum.html
Twiggy plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-01-04, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,Mam,
Genialna książka. Ani się obejrzałam, a już ją skończyłam. Nie jestem wielką fanką Behemotha, choc siedzę w muzyce metalowej już pare dobrych lat, za to uważam, że Nergal, choc jest kontrowersyjnym muzykiem, to również bardzo inteligentny i oczytany człowiek.
Książkę jest warta przeczytania. Gorąco polecam każdemu, nie tylko fanom Behemotha.
pokooj36 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-06-10, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2014,Mam,
Wywiad-rzeka z Nergalem, który nie tylko opowiada o własnych fascynacjach muzycznych i filozoficznych, ale dodaje także wątek o walce z chorobą i powolnym wychodzeniu z cienia (zakończonych związków czy nagłośnionej w mediach choroby). Z kolejnych zdań wyłania się obraz świadomego artysty.
wwwiolka plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-01-21, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,12 książek 2013,Mam,
Nergal jest postacią na tyle kontrowersyjną, że i jego książka musiała wzbudzić spore dyskusje. I o ile można nie zgadzać się z jego poglądami i sposobem życia, tak nie można odmówić mu inteligencji, szczerości i odwagi. Wywiad-rzeka, który Adam Darski udzielił Piotrowi Weltrowskiemu i Krzysztofowi Azarewiczowi jest tak naprawdę rozmową kumpli od wódki i muzyki o muzyce właśnie, kobietach, wierze i show-biznesie. Nie boją się też poruszać ważnych kwestii, jak dzieciństwo Nergala, jego niekiedy trudne relacje z rodziną, związki z kobietami, przygody na trasach Behemotha, następnie ciężka walka z chorobą i to, jak wygląda życie po niej. Nie znajdziemy w tej książce nużących wywodów o niczym, a wszystkie tezy i przekonania Nergala są popieranie dowodami. Trzeba też zauważyć, że książka jest naprawdę pięknie wydana, z licznymi, niepublikowanymi wcześniej zdjęciami, prywatnymi listami i innymi ciekawostkami dotyczącymi lidera najbardziej znanej polskiej grupy na świecie.
kami00000 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-06-19, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Mam,
Jedna z pierwszych w całości przeczytanych przeze mnie biografii. Urzekła mnie ciekawość i oryginalność poglądów oraz nietuzinkowe spojrzenie na świat Adama Darskiego. Sposób pisania sprawił, że miałam wrażenie jakbym sama mogła uczestniczyć w rozmowie z Nergalem a często kontrowersyjne i wnikliwe pytania dawały wrażenie szczerości wypowiedzi. Spodobało mi się, że w swoich wypowiedziach artysta nazwa rzeczy po imieniu. Czytelnik wprost dowiaduje się, że Nergal zdecydował się na udział w programie telewizyjnym dla pieniędzy. Dzięki temu czytając książkę nie wyczuwa się w muzyku fałszu, który tak często towarzyszy osobą związanym z polskim show-biznesem.
Szczerze spodziewałam się, iż fragmenty dotyczące muzyki będą dla mnie mało interesujące, jednak sposób wypowiadania się o niej sprawił, że wypowiedzi były ciekawe dla osoby nie związaną na co dzień z tym gatunkiem.
Książka zarówno zabawna (np. pierwsze doświadczenia muzyka z kobietami czy seksem) ale także wzruszająca ( jak część poświęcona walce z białaczką )
Książka obowiązkowa do przeczytania dla wszystkich fanów Darskiego, ale także dla zwykłych czytelników, pragnących poznać życie, poglądy i twórczość niekonwencjonalnej osoby, która z odwagą mówi o własnym światopoglądzie, planach i zamiarach.
Seks z fankami, oral w przedszkolu, walka z Kościołem i miłość do muzyki, która zmienia wszystko. Pozycja obowiązkowa do przeczytania dla każdego
Anna_Valerious plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-07-16, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,2013,52 książki - 2013 - czytasz jedną książkę tygodniowo,
Ciekawa, z wieloma poglądami się zgadzam, z niektórymi - niekoniecznie. Sądzę że warto jest poznać czyjąś wersję zdarzeń bez tych całych gazet, które lubią kłamać. Mnie ta książka zainteresowała, chociaż nie jestem fanką Nergala.
rena-56-56 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-06-22, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Książka pozwoliła na poznanie ciekawej osobowości Nergala. Jest szczery. "Nie taki diabeł straszny...". Lektura łatwo przyswajalna.
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach: Mam,
Książka świetnie wydana. Twarda oprawa, kredowy papier, dużo zdjęć, wpleciona doskonała grafika. To uzasadnia wysoką cenę. (59,90zł.). Książka w formie wywiadu. Adam wydaje się być człowiekiem o szerokich horyzontach - opowiada używając wielu przenośni i porównań, co czyni książkę jeszcze ciekawszą. Odebrałam Nergala, jako inteligentnego, oczytanego, ciekawego, tolerancyjnego faceta. Może trochę zapatrzony w siebie, ale szczery (do bólu) i dowcipny. Nie słucham muzyki, którą gra. Po przeczytaniu książki miałam ochotę sięgnąć po jego utwory i przesłuchać, co z taką wielką pasją tworzy ten człowiek. Jeśli ktoś szuka plotek rodem z ,,pudla" to odradzam lekturę, tu ich nie znajdzie. Znajdzie za to sporo przemyśleń człowieka z dokładnie określoną filozofią życiową.
mapi Linia koment
Przeczytane:2015-11-29, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,
Sinister Linia koment
Przeczytane:2015-09-22, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane w 2015,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
majeczka79 Linia koment
Przeczytane:2015-09-18, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane 2015 r.,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mandy Linia koment
Przeczytane:2015-08-23, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
ot Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,Ebooki,
ufo1651 Linia koment
Przeczytane:2012-07-17, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
zielony_motyl Linia koment
Przeczytane:2014-09-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
nutka Linia koment
Przeczytane:2014-08-03, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Fretka Linia koment
Przeczytane:2014-08-14, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Wyzwanie - niezwykłe postacie 2014,Wyzwanie 52,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
wisnia86 Linia koment
Przeczytane:2013-07-06, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
izus90 Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów