Recenzja książki: Sprytna kuchnia, czyli kulinarna ekonomia

Recenzuje: Katarzyna Krzan

Niedaleko pada jabłko od jabłoni - ciśnie się na usta stare przysłowie, gdy sięgamy po książkę kulinarną Jana Kuronia, syna innego znanego kucharza, Macieja. Cóż można robić innego niż gotowanie, jeśli w domu ma się do czynienia na co dzień z gotowaniem, smakowaniem, eksperymentowaniem z nowymi potrawami? Jan Kuroń spróbował pójść jednak nieco dalej i pokazać kilka praktycznych sposobów, jak zaoszczędzić w kuchni.

 

We wstępie Jan Kuroń podkreśla wyraźnie swoje kompetencje: uczyłem się na słynnej uczelni Le Cordon Bleu w Londynie. Szkoliłem i pracowałem w wielu restauracjach w Polsce i za granicą. Wszędzie tam stykałem się z przykładami marnowania wody i wyrzucania jedzenia. Autor powołuje się także na swojego dziadka, Jacka Kuronia, pierwszego ministra polityki społecznej, który zaczął zwracać uwagę na problemy żywności i jej rozdzielania w sposób sensowny.

 

Zbierając te wszystkie doświadczenia, syn i wnuk znanych Kuroniów postanowił podzielić się z czytelnikami swoimi pomysłami na to, jak zaoszczędzić w kuchni jedzenie, energię, wodę, czas, a także pieniądze. Faktycznie, gotując na co dzień, mało się tym przejmujemy, prawda? Dobrze, że ktoś wreszcie zainteresował się tym tematem. Wreszcie ktoś pomyślał o przepisach, których wykonanie nie zajmie więcej niż 30 minut i nie sprawi, że ze zmęczenia nie będzie nam się chciało jeść.

 

Zacznijmy zatem od najpotrzebniejszych przyrządów, niezbędnych w kuchni. Imponująca lista przedmiotów, które każdy powinien posiadać, dla ułatwienia przedstawiona w formie graficznej. Kolejny rozdział rozbije w drobny mak nasze dotychczasowe obyczaje: przed wyjściem na zakupy warto przejrzeć lodówkę i zrobić listę potrzebnych rzeczy! Szok! W życiu bym na to nie wpadła.

 

Podsumowując: zakupy powinny być rozważne. Lista jest naszym kompasem w sklepie, kompasem, który pozwala uniknąć mielizn w postaci niekoniecznie atrakcyjnych promocji. Po raz kolejny: dobrze wiedzieć...

 

Po tym wstępie przechodzimy do właściwych potraw, podobno szybkich i prostych. Na początek „długo pieczona łopatka wieprzowa z warzywami korzennymi”. Czas przygotowania – nie podano. Czas pieczenia – 5 godzin... Szybko i łatwo? No, dobrze, to może coś lżejszego? Sałatka z polędwiczką wieprzową z malinowym winegretem. Oczywiście polędwiczkę należy najpierw upiec... Potem są pstrągi, pasztety, gulasze, dorsze, tartinki, rolady, bezy, eskalopki. Łatwo to można wyjąć pizzę z piekarnika...

 

Dobrze, że piękne zdjęcia potraw rekompensują poczucie, że jednak nie damy rady z ekonomicznym przygotowaniem choć części podanych tu przepisów. Ale popatrzeć i pomarzyć można. Pamiętajmy, by nie marnować żywności, nie kupować za dużo, gotować mniej i zjadać wszystko.

Kup książkę Sprytna kuchnia, czyli kulinarna ekonomia

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Sprytna kuchnia, czyli kulinarna ekonomia
Autor
Inne książki autora
Przy jednym stole. 100 przepisów z mięsem i wegańskich
Jan Kuroń0
Okładka ksiązki - Przy jednym stole. 100 przepisów z mięsem i wegańskich

Smaczna oraz mądra kuchnia Anety i Jaśka Kuroniów to kuchnia dla każdego. Wydawać by się mogło, że decydując się na napisanie tej książki, autorzy...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Izabela i sześć zaginionych koron
Krzysztof P. Czyżewski
Izabela i sześć zaginionych koron
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy