Recenzja czytelnika granice.pl

Okładka - Srebrna księga. Detektywistyczne łamigłówki Lassego i Mai
Kup Teraz

Srebrna księga. Detektywistyczne łamigłówki Lassego i Mai

Widmark Martin, Willis Helena

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Zakamarki
Data wydania: 2009-12-01
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 9788360963715
Liczba stron: 32
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: mrowka

Była już „Brązowa Księga”, kolejną pozycją wydawnictwa Zakamarki z łamigłówkami i grami logicznymi dla dzieci stanowi „Srebrna Księga” – mali odbiorcy znowu spotkają się z bohaterami znanymi już z całej serii dziecięcych kryminałów – Lassem i Mają – oraz z całą plejadą drugoplanowych gwiazd. Także i tym razem dzieci będą musiały odczytywać zaszyfrowane wiadomości, ćwiczyć pamięć, porównywać obrazki (by znaleźć fałszywy), szukać tropić i sprawdzać. Niezbędna będzie uprzednia lektura przygód Lassego i Mai, bo część postaci nosząca obcobrzmiące nazwiska nie została w „Srebrnej Księdze” podpisana – a przyda się wiedza o ich profesji.

 

Znajdzie się tu kilka krzyżówek, trochę rebusów i zagadek – autorzy zrobili wszystko co w ich mocy, by wciągnąć dzieci w detektywistyczną zabawę. Pod każdym zadaniem znajduje się miejsce na srebrny medal (cała ich kolekcja, plus kilkanaście postaci w kolorze, mieści się we wkładce „Srebrnej Księgi”) – dzieci mają zatem dodatkową motywację, by poprawnie rozwiązywać zadania.

 

„Srebrna Księga” to nic innego jak zbiór typowych gier logicznych dla kilkulatków – ale gier uatrakcyjnionych i wzbogaconych o element śledztwa. Panuje tu miłe urozmaicenie – do odczytania niektórych napisów potrzebne będzie lusterko, do odkrycia, jaka tajemnicza postać przebywa w ciemności – jasna kredka. Trzeba będzie wskazać winnego napadu na bank, mając do dyspozycji tylko rysopis, coś trzeba będzie pokolorować, żeby nie było zbyt łatwo – ilość elementów do pokolorowania zaszyfrowana w matematycznym zadaniu), trzeba będzie rozpoznać postać po jej cieniu (i tu już znajomość powieści o przygodach Lassego i Mai jest niezbędna, bo bohaterów poznać można tylko dzięki kryminałom dla maluchów).

 

Koncern Disneya od wielu lat z powodzeniem stosuje strategię, którą wykorzystują teraz szwedzcy autorzy – do ulubionych bohaterów i opowieści o rozpoznawalnych postaciach dorzuca rozmaite gry logiczne, zagadki i łamigłówki – dostarcza w ten sposób rozrywki dzieciom, przyczynia się do rozwijania logicznego myślenia, a banalne zadania zmienia w cudowną przygodę. I w „Srebrnej Księdze” liczy się właśnie pomysł na oderwanie dzieci od komputerów i przyciągnięcie ich do książki.

 

„Srebrna Księga” to zeszyt pełen zagadek stylizowanych na detektywistyczne – dzięki temu maluchy będą mogły współuczestniczyć w przygodach Lassego i Mai. Zagadki wydają się atrakcyjne, każda z nich zajmuje stronę „Srebrnej Księgi”, na końcu znajduje się klucz do zadań – dzieci mogą więc same kontrolować postępy, a dorośli szybko sprawdzą stopień poprawności, wykonanego ćwiczenia. Lasse i Maja, dzieci, które prowadzą własne biuro detektywistyczne, stanowią najlepszą motywację do pracy nad zamieszczonymi w tym zeszycie labiryntami, uzupełniankami i szyframi. Publikacja Zakamarków to udane połączenie ćwiczeń logicznych i elementów motywujących (naklejkowe medale). Idealna dla dzieci, które szybko się nudzą i potrzebują ciągłych zmian.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
Okładka - Srebrna księga. Detektywistyczne łamigłówki Lassego i Mai Zlatko, Beza i złodziej
Moni Nilsson, Elin Lindell
Okładka - Srebrna księga. Detektywistyczne łamigłówki Lassego i Mai Tajemnica więzienia
Martin Widmark, Helena Willis
Okładka - Srebrna księga. Detektywistyczne łamigłówki Lassego i Mai Pomelo podróżuje
Ramona Bădescu, Benjamin Chaud
Okładka - Srebrna księga. Detektywistyczne łamigłówki Lassego i Mai Doris ma dość
Pija Lindenbaum
Okładka - Srebrna księga. Detektywistyczne łamigłówki Lassego i Mai Urodziny Alberta
Gunilla Bergström
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów