Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Autobiografia. t. 6. Stare próchno

Joanna Chmielewska

Ocena ( 3 osoby )
5.7
Wydawnictwo: Kobra Media
Data wydania: 2006-05-09
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 83-88791-70-2
Liczba stron: 262
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Sławomir Krempa

Po zupełnej pomyłce, jaką była „Chmielewska dla zaawansowanych”, czyli wywiad – rzeka, jaki z pisarką przeprowadził jej plenipotent, Tadeusz Lewandowski, nie miałem wielkich nadziei na powrót „pierwszej kryminalistki RP” do dobrej formy. Zaskoczyła mnie dwukrotnie – najpierw zrecenzowaną w naszej witrynie przez Izę Mikrut powieścią „Krętka blada”, teraz – kolejnym, szóstym już tomem „Autobiografii”, zatytułowanym z właściwą jej delikatnością „Stare próchno”.

Chmielewska nigdy nie ukrywała, że za główny cel stawia sobie dostarczenie ludziom rozrywki, zapewnienie swoistej odskoczni od codziennych problemów. Dlatego zamiast tworzyć solidną opowieść o własnym życiu, o bólach, cierpieniach i problemach, jakich jej ono dostarczało, zebrała w sześciotomową (a to zapewne nie koniec) opowieść najzabawniejsze anegdoty, jakich była bohaterką i wydarzenia, w których przyszło jej uczestniczyć. Przy okazji, pisarka odpowiada na wszelkie pytania, stawiane jej w wywiadach, odsłania kulisy powstania poszczególnych książek, opowiada o swoich perypetiach, przeżywanych wraz z pierwowzorami bohaterów własnych powieści.

„Stare próchno” to opowieść o wydarzenia lat ostatnich, spisywana z bliskiej perspektywy czasowej. Chmielewska zaczyna od swoich perypetii z elektroniką i przygód, jakich dostarczyło jej kupno nowego samochodu, notorycznie przez kogoś kradzionego. Pisze o przeprowadzce do nowego domu, wspomina najbliższą rodzinę, opisuje przygody, przeżyte podczas podróży zagranicznych i krajowych, tłumaczy, skąd w jej życiu i twórczości wzięły się koty oraz dlaczego zajmują w nich tak wiele miejsca. Krytykuje także (słusznie zresztą) Tadeusza Lewandowskiego za jego książkę, dokonuje niezbędnych sprostowań oraz poddaje krytyce reżyserów, próbujących dokonać ekranizacji kolejnych jej powieści – najczęściej z nędznym skutkiem. To oczywiście nie wszystkie tematy, poruszane w książce – bo też nie sposób byłoby wszystkie spamiętać. Rzecz w tym, że autorka powraca do swego charakterystycznego stylu – pełnego soczystych kolokwializmów, ironicznego, żartobliwego toku opowieści. Miejsca i aktorzy zmieniają się jak w kalejdoskopie, autorka ze swadą opisuje – niekoniecznie w porządku chronologicznym – kolejne ważne jej zdaniem wydarzenia, z dygresji popadając w kolejną dygresję. A większość z nich jest naprawdę dobra – lekka, zabawna, momentalnie wywołująca uśmiech na twarzach Czytelników.

Opowieść Chmielewskiej czyta się błyskawicznie, czasami za tokiem jej narracji trudno wręcz nadążyć. Oczywiście, trudno mówić o oryginalności w przypadku 6 tomu „Autobiografii” – jedynie można wspomnieć o tym, że cały cykl nie ma chyba swojego odpowiednika we współczesnej literaturze dokumentu osobistego. Trzeba jednak zaznaczyć, że ksiązka przeznaczona jest przede wszystkim dla osób, które do specyficznego sposobu narracji i poczucia humoru pisarki są przyzwyczajone, a od lektury oczekują rozrywki i relaksu właśnie, a nie wnikania w tajemnicze zakątki psychiki autorki. I, oczywiście, dla osób, które czytały poprzednie tomy „Autobiografii” oraz w pewnym przynajmniej stopniu znają twórczość Chmielewskiej. Bez tego szybko pogubią się w mnogości krewnych, powinowatych i przyjaciół pisarki, tracąc wiele z radości lektury. Stąd też – kończąc już ten wywód – można spointować, że VI tom „Autobiografii” to właściwa „Chmielewska dla zaawansowanych”, po którą to książkę powinni sięgnąć wszyscy miłośnicy twórczości „polskiej Agathy Christie”.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
bachacz plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-06-14, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Czytam regularnie w 2016 roku,
Szósta część w której autorka przybliża nam nie tak odległe czasy oraz wprowadza w arkana dojrzałej pani z całkiem szalonymi przeżyciami.Wciąż pełna werwy, humoru potrafi zauroczyć sobą, oraz szczerością literackiej wypowiedzi w temacie własnego życia. Książka podobnie jak wcześniejsze części ma stać się odpowiedzią na wszystkie pytania, które nasuwają się czytelnikom. I taką odpowiedzią się staje, bez udawania kogoś innego, bez gwiazdorstwa, z humorystycznym podejściem do wiadomych sobie wad. Osoba z wielkim dystansem do samej siebie, i z fantastyczną umiejętnością niewywlekania na światło dzienne tego co smutne, przytłaczające. Może na tym właśnie polegał fenomen pisarki, która dbała o dobry humor swoich czytelników.
iwona-w plusminus Linia koment
Przeczytane:2007-03-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Książki na długi wieczór,
Okres Złotej Jesieni? Tak, w przypadku Joanny Chmielewskiej jest ona złota, bo pogodna, refleksyjna, a nie melancholijna. Ten tom autobiografii to wyraz mądrości życiowej, poczucia humoru i umiejętności cieszenia się życiem.
Poziomka Linia koment
Przeczytane:2016-09-23, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Muminka789 Linia koment
Przeczytane:2006-11-24, Na półkach: Przeczytałem,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Autobiografia. t. 6. Stare próchno Pamiętniki
Emilie Schindler
Okładka - Autobiografia. t. 6. Stare próchno Boczne drogi
Joanna Chmielewska
Okładka - Autobiografia. t. 6. Stare próchno Skarby
Joanna Chmielewska
Okładka - Autobiografia. t. 6. Stare próchno Zbieg okoliczności
Joanna Chmielewska
Okładka - Autobiografia. t. 6. Stare próchno Jak wytrzymać ze sobą nawzajem
Joanna Chmielewska
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów