Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Stephanie Plum. Ósemka wygrywa

Janet Evanovich

Ocena ( 13 osób )
5.2
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: 2013-07-17
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788375749007
Liczba stron: 416
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Damian Kopeć

Robi się zdziwniej i zdziwniej

Show must go on. Serial trwa... Ten ze Stephanie Plum w roli głównej. Z babcią Mazurową, matką Steph, Morellim, Komandosem, Lulą, Vinniem w rolach jeśli nawet nie głównych, to ważnych. Po lekturze ośmiu dotychczasowych tomów i krótkim zastanowieniu się, kto jest moim idolem (i dlaczego Lenin ;)), z kim mogę się identyfikować w przypadku tego cyklu, dochodzę do wniosku, że z ojcem Stefci. Urzeka mnie jego milczenie, kiedy wszyscy mówią, jego cierpliwość, która zdaje się nieograniczoną na tle porywczości innych. Jego proste gesty i przywiązanie do nich, jak również do niezmiennego rytmu dnia. On jak coś powie, to już powie, jak skomentuje, to roztropnie. Jego podsumowania dotyczące rozmaitych sytuacji są krótkie i trafne.

W książce Ósemka wygrywa, ósmym już tomie cyklu o przygodach Stephanie Plum Janet Evanovich tradycyjnie już od razu wciąga czytelników w wir wydarzeń. W świat seksualnych obsesji erotomanki... Znaczy się - windykatorki Stephanie. Erotomania jest zresztą piętnem dotykającym w tej serii wszystkie postaci, szczególnie kobiety. Czytelnicy - a zwłaszcza czytelniczki spragnione seksu, czytania o nim i myślenia - nie będą rozczarowane. Wprowadzenie dla niezorientowanych, którzy przypadkiem sięgnęliby po ten tom, nie znając wcześniejszych, jest bardzo krótkie i wystarczające. Szybko i zdecydowanie zmierzamy ku problemom, które stanowią sens życia Śliweczki. Mabel Markowitz, sąsiadka rodziców pięknej agentki do spraw windykacji poręczeń ma problem: jej wnuczka Evelyn rozwiodła się, a sędzia zasądził poręczenie za dziecko, które pozostało pod jej opieką. Ma ono gwarantować, że ojciec będzie mógł spotykać się z córką, a matka nagle nie wyjedzie do ciepłych lub chłodnych krajów. Mabel pomogła córce finansowo, oddając dom jako kaucję. W rewanżu Evelyn wyjechała z Annie na trochę, a firma poręczeniowa grozi zabraniem domu, o ile dziecko szybko się nie odnajdzie. Evelyn z Annie nie chcą jednak się znaleźć ani szybko, ani wolno. Za to sporo osób kręci się wokół tej sprawy i zaczyna grozić Stephanie, próbującej przeprowadzić tzw. rozpoznanie walką. Pozornie prosta jak tory dla Pendolino na Centralnej Magistrali Kolejowej sprawa staje się szybko sprawą zagmatwaną. I o to w tych książkach chodzi. Life is nie tylko brutal, ale i full of zasadzkas.

Mamy zatem wszystko, z czego znany jest cykl o Plum: wisielczy humor; szczegóły dotyczące ubiorów, życia seksualnego i odżywiania się Śliwki. Mamy pościgi, płonące samochody, naginanie prawa, trupy ścielące się dość gęsto. Niezwykłą lekkość bytu i uporczywe zgłębianie sensu ziemskiej egzystencji. Rozterki Stephanie dotyczące tego, czy przespać się z Komandosem i czy akurat teraz. I zagadkę, do wyjaśnienia której będziemy musieli cierpliwie dotrwać do samego końca książki. Nowe osobowości? Z pewnością Albert Kloughn - pocieszny adwokat, pełen dobrych chęci i wytrwałości. Eddie Abruzzi - facet, który nie jest wcale miły. Pojawi się epizodycznie znana już Jeanne Ellen Burrows - żeński odpowiednik Komandosa. Poznamy też bliżej Valerie, jeszcze do niedawna idealną siostrę Stephanie.

Błyskotliwa windykatorka zapewni nam mnóstwo przemyśleń i komentarzy na temat życia, Grajdoła, świata, ludzi, samochodów, pączków i innych ciekawych tematów. Jak zwykle rzeczowych i pełnych niezwykłego ciepła. Wydarzenia gonią jedno za drugim jak zajączki na łące z równo skoszoną trawką. Z elementów nowatorskich, które ożywiają pewną monotonię cyklu, można wymienić pojawiające się w powieści węże, gęsi-zabójców, zmutowane pająki i przerażającego królika. Obrońcy praw zwierząt mogą czuć się zaniepokojeni. Śliwka walczy z przeciwnościami losu, z chwilowym brakiem życia seksualnego, z brakiem gotówki i sukcesów w łapaniu NS-ów. Komandos słusznie zauważa: Kotku, twoje życie mogłoby być sitcomem i puszczaliby go w najlepszym czasie antenowym. Co racja, to racja.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Febra plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-09-27, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52książki/2015,
Znana w Grajdole łowczyni nagród Stephanie Plum zostaje poproszona o sąsiedzką przysługę - ma odnaleźć córkę i wnuczkę pani Markowitz. Wkrótce okazuje się, że matka z córką poszukiwane są również przez gangstera, który "konkurencji" nie zamierza znosić. Na polu zawodowym też nie jest lekko. Pewien NS recydywista po raz kolejny wymyka się bohaterce pozbawiając ją kolejnej pary kajdanków. Zniszczone samochody, wąż w domu, zając i niedźwiedź jeżdżące autem, Komandos i Morelli, niezbyt sympatyczny kobiecy odpowiednik Komandosa, babcia Mazurowa, nieperfekcyjna już siostra oraz pewien adwokat, którego nazwisko brzmi jak klaun dopełniają reszty i nie pozwalają na oderwanie się od lektury. Ósmy tom bawi czytelnika!
drakusia plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-09-06, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
uwielbiam Stephanie mogę czytac o niej w kółko, idealna książka na chandrę pełno smiechu i nigdy nie spodziewam się co tak naprawde obmysli w tej swojej głowie supeeeeeer
do tego dwaj super przystojniacy, nawet nie wiem któremu kibicować.
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:

Janet Evanovich to ceniona amerykańska pisarka powieści sensacyjno - kryminalnych. Jej największym sukcesem okazał się cykl o łowczyni nagród, Stephanie Plggum. Nakładem Wydawnictwa Fabryka Słów wyszło już osiem tomów tego cyklu, ale dla mnie było to pierwsze spotkanie z twórczością tej pisarki i od razu zaznaczam, że nie ostatnie.

Stephanie Plum czeka teraz nie lada zadanie: musi doprowadzić pod sąd Paulsona, który nie stawił się na rozprawę. Steph szybko uporała się z nim i już dostała kolejne zlecenie: tym razem ma złapać niebezpiecznego Bednera, który mieszka w Grajdole. Zadanie nie jest łatwe, Plum traci kilka par kajdanek i prawie jej nie postrzelili. Jeszcze nie skończyła zlecenia, a musi pomóc przyjaciółce rodziny, która uciekła z miasta, bo ucieka przed swoim byłym mężem. Jednak nie tylko Soder jest wmieszany, ale znacznie gorszy przeciwnik, Abrozzi. Od tej chwili życie Steph stało się koszmarem, ktoś podrzuca jej pod mieszkanie worek węży, wrzuca do auta jadowite pająki i wysadza jej samochód w powietrze. Wydawałoby się, że gorzej być nie może. A jednak, może...

Przed rozpoczęciem lektury miałem pewne obawy. Nie czytałem poprzednich tomów i myślałem, że nic nie zrozumie, bo zazwyczaj tak jest z seriami. Moje obawy prysły, gdy przeczytałem opis z okładki: "Każda książka to odrębna historia, którą można czytać niezależnie od pozostałych".

Bohaterowie. Było ich wielu i osoby, które zaczynają czytać książkę, radzę, by notowały sobie informacje o każdej z nich, bo łatwo się potem można pogubić. Teraz kilka słów o głównej bohaterce, Stephanie Plum. Jest nimfomanką w średnim wieku. Pracuje w firmie poręczycielskiej jako łowczyni nagród. Steph każdego dnia naraża się na niebezpieczeństwo, ale zawsze może liczyć na pomoc swojego przyjaciela, Komandosa oraz Babci Mazurowej.

Akcja powieści, jak przystało na każdą dobrą powieść sensacyjno - kryminalną była dynamiczna i wartka. Na początku nie działo się nic ciekawego, a potem autorka stopniowo podawała dawkę adrenaliny, aż w końcu nie mogłem oderwać się od lektury. Wyszło jej to super.

Język autorki nie był trudny, aczkolwiek prawdopodobnie ze względu na mój młody wiek, nie rozumiałem niektórych słów i przez to musiałem szukać ich po słowniku. To nie obniża oceny książki, ale młodsi czytelnicy, mogą mieć problem ze zrozumieniem (swoją drogą książka jest nie dla nich i nie dla mnie ;P).  Bardzo spodobał mi się też humor autorki. Czasami to śmiałem się do rozpuku, a czasami nie wyrażałem żadnych uczuć, bo nie zrozumiałem tego fragmentu.

Reasumując, "Ósemka wygrywa" to powieść, którą powinien przeczytać każdy miłośnik humoru, powieści sensacyjno - kryminalnych i Stephanie Plum. Osoby, które rozpoczynają swoją przygodę z tą serią nie musza zaczynać od pierwszego tomu, bo każda książka to odrębna historia. Polecam.

zuzankawes plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-07-23, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2013 roku,Mam,Nietypowe zlecenie


 


 


Przybijała piątkę, zaliczała czwórkę, polowała na facetów dla kasy, dla pieniędzy i dla zasady. Kto? Stephenie Plum oczywiście, bohaterka cyklu książek amerykańskiej pisarki powieści komediowo-sensacyjnych, Janet Evanovich.  Słynna łowczyni nagród właśnie wykonuje kolejną misję, a przeczytać można o niej w książce „Ósemka wygrywa”.


Dla ciekawostki wspomnę, że autorka, która serią o Plum zyskała rzesze czytelników na całym świecie, wcześniej bez sukcesów pisywała romanse. Na szczęście wpadła na pomysł zmiany gatunku i stylistyki i w ten oto sposób, wcale nie z ognistego romansu narodziła się Stephenie Plum, łowczyni nagród.


Tym razem niezbyt rezolutna Steph otrzymuje nietypowe zlecenie. O pomoc prosi ją sąsiadka z Grajdoła, a odnaleźć ma jej wnuczkę Evelyn, która uciekła ze swoją małą córką przed eks mężem. Wraz z ucieczką kobiety, ulotnić się może poręczenie majątkowe złożone przez babcię, a tym samym grozi jej utrata domu. Nie to jednak najbardziej niepokoi w całej sprawie, a fakt, że Evelyn zniknęła w dziwnych okolicznościach i poszukują jej poza byłym mężem różne niebezpieczne typy, z psychopatycznym Abruzzim na czele.


Jak w całej sytuacji zachowa się dzielna i groźna duchem Stefka, „pogromca” przestępców? Typowo. Wpadnie w kłopoty jak Śliwka w kompot. Z tym, że zamiast kompotu powstanie z tego niezły bigos, a nawet pasztet.


            Jak zwykle u Evanovich, na czytelników ósmej części przygód łowczyni nagród czeka spora dawka humoru. Będą buzować hormony, zwłaszcza kiedy w zasięgu wzroku, ręki, czy innego organu pojawi się boski Komandos lub w okolicy zakręci się lub zakręci pośladkami Morelli. Jak zwykle więc Plum będzie walczyła z przestępcami, estrogenem i testosteronem, raz po raz odpierając ataki, raz po raz atakując, raz po raz ulegając. Komu lub czemu, nie wspomnę z przyzwoitości.


Tym razem w potyczkach towarzyszyć będzie jej niezawodna Lula oraz nowy samozwańczy partner – Albert Kloughn. Z takim partnerem, którego już za samo nazwisko nikt nie może brać poważnie, Stephenie wzbudzać będzie salwy śmiechu. Stworzą z Kloughnem niezapomniany duet…Czytelnicy będą zachwyceni. Przestępcy również.


Tradycyjnie już, Stephenie odnajdziemy w znakomitej formie, uda jej się zniszczyć kilka samochodów, stracić mnóstwo kajdanek i sprowadzić na swoją głowę kilku wariatów i psychopatów. Ale o okolicznościach w jakich dziać będą się te przyjemności, przeczytajcie w „Ósemce…”


Zachęcam do sięgnięcia po książkę Evanovich, która nie straciła na świeżości i na pomysłowości. Fanów serii zapewniam, że jak zwykle będzie się działo, bo Steph zapewni masę rozrywki i sensacji swemu otoczeniu. Nowych czytelników namawiam, bo „Ósemka…”, jak każda część serii stanowi oddzielną, świetnie napisaną historię, po którą można sięgnąć śmiało, nie znając żadnej z wcześniejszych części. Szybka akcja, częste zwroty akcji, spora dawka zarówno sensacji, jak i humoru sprawią, że polubicie Steph Plum z wzajemnością. Tylko uwaga: ta znajomość grozi utratą samochodu…


Polecam!


rama83 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-20, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,Mam,
Kolejna świetna książka kryminalna z humorem. Główna bohaterka jak zwykle ma wiele przygód. Ścigana przez "królika", znajduje oparcie w Morellim i Komandosie.
Pyza07 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-07-16, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2013,Przeczytane,
Słońce, leżak, zimny sok pomarańczowy i dobra książka. Tak właśnie spędziłam ostatnie dni. Na szczęście zdobyłam na chwilę internet i mogę podzielić się z Wami na świeżo moją opinią na temat ,,Ósemka wygrywa', czyli kolejnych przygód Śliweczki. Było to moje pierwsze spotkanie z tą serią- jak zwykle zaczęłam od końca.. Odetchnęłam z ulgą, gdyż przygody Stepanie Plum można czytać niezależnie od siebie. Mówię tak z własnego doświadczenia, gdyż pomimo tego, że zaczęłam od ostatniej części, wiedziałam dokładnie o co chodzi i wcale nie przeszkadzał mi brak znajomości jej poprzedniczek.
Kto by pomyślał, że autorka tego cyklu ma 70 lat! Gdy ta wiadomość do mnie dotarła, otworzyłam buzię ze zdziwienia i miałam ochotę pogratulować Pani Janet Evanovich. Lubi robić zakupy, oglądać filmy i czytać filmy. Mieszka w New Hempshire i uważa, że jest to idealne miejsce na pisanie powieści o dziewczynie z New Jersey.

,,Nie jestem gruba. Jestem SOLIDNĄ KOBIETĄ. I lepiej uważaj, co mówisz, bo jak będziesz tak gadać w pierwszej klasie to wykopią twoją dupę ze szkoły.'*

Główną rolę odgrywa wcześniej już wspomniana Stephanie Plum- łowca nagród, czyli agent do spraw windykacji poręczeń. Na jej życie czyha wiele niebezpieczeństw związanych z jej pracą. Przewracając kartkę po kartce coraz bardziej nie mogłam doczekać się rozwiązania sprawy, którą podświadomie rozwiązywałam w głowie. Starałam się robić jak najmniej przerw od książki, więc zdecydowałam się na tylko te przymusowe, ograniczając spanie do minimum. Robiłam tak, ponieważ wciągnęłam się bez reszty!
Muszę przyznać, że zaczynając czytać nie byłam w najlepszym nastroju, jednak już po 50 stronie cieszyłam się jak dziecko po zjedzeniu pysznego deseru. Kilka razy złapałam się na tym, że moje myśli odbiegają od treści, ale tylko w pierwszym rozdziale. Później nie było już mowy o nudzie i szczerze powiedziawszy, nie można myśleć o niczym innym. Znajdziemy tam wątek kryminalny, miłosny jak i humorystyczny. ,,Ósemka wygrywa. Dziewczyny nie płaczą' to idealna kobieca lektura. Lekka, czyli dokładnie taka jaką każdy potrzebuje na gorące dni. Oczywiście, nie jest to arcydzieło, które sięga po nobla, ale mimo to uważam ją za przymusową lekturę wakacyjną.

,,Nocą deszcz jest miły, taki przytulny. W dzień jest bólem w miejscu, gdzie plecy nazwę swą szlachetną tracą.'*

Jedynym mankamentem tej powieści kryminalnej jest ogrom literówek, które momentami mi przeszkadzały. Kilka pomyłek rozumiem, przecież jesteśmy tylko ludźmi i takie rzeczy się zdarzają. Ale proszę! Co prawie 5 stronę i to kilka na jednej kartce? Na szczęście jest to tylko błąd w druku i to da się naprawić. Myślę, że mimo to książka jest warta uwagi, szczególnie w taką porę roku. Język książki jest prosty przez co wydawał mi się bardzo realny. Autorka nie potyczkowała się z jakimikolwiek emocjami, czy też rozdrabnianiem się nad sytuacjami, wszystko stawiała jasno i zrozumiałe. Wszystkie przeżycia Steph były ukazywane w sposób zabawny, aczkolwiek rzeczywisty. Dzięki temu bardzo zżyłam się z bohaterką i kibicowałam jej na każdym kroku. Dla tych którzy już tęsknią za przygodami łowczyni nagród- z tego co wyczytałam, planowane jest czternaście tomów :)
Według mnie spotkania ze Śliweczką to idealny pomysł na wakacje, więc jeśli jeszcze nie wyposażyliście się w ten cykl, lećcie szybko do księgarni i róbcie to jak najprędzej. Jednak radzę zacząć od pierwszej części, aby Wasza podróż trwała dłużej. Ja osobiście biegnę do księgarni i wyposażam się w pozostałe :)!
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Lusia1987 Linia koment
Przeczytane:2015-12-01, Na półkach: Przeczytałem,Wyzwanie - powieści obyczajowe 2015,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
dayna15 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
patsi Linia koment
Przeczytane:2014-06-11, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2014 roku,
Betka Linia koment
Przeczytane:2014-04-27, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2014 roku,
elfijka Linia koment
Przeczytane:2014-02-17, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
silverraven Linia koment
Przeczytane:2013-11-14, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Thriller/sensacja/kryminał,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach: Mam,
speedi Linia koment
Przeczytane:2013-08-13, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Dizzy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Stephanie Plum. Ósemka wygrywa Żar mrozu
Patricia Briggs
Okładka - Stephanie Plum. Ósemka wygrywa Ołowiany świt
Michał Gołkowski
Okładka - Stephanie Plum. Ósemka wygrywa Ja, Inkwizytor. Łowcy dusz
Jacek Piekara
Okładka - Stephanie Plum. Ósemka wygrywa Przebudzenie Lewiatana. Część 2
James S.A. Corey
Okładka - Stephanie Plum. Ósemka wygrywa Księżniczka
Andrzej Pilipiuk
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów