Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Stigmata

Beatrix Gurian

Ocena ( 7 osób )
5.1
Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2015-10-21
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-287-0060-4
Liczba stron: 340
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: ksiazkomania

Prawda wyjdzie na jaw.

Napisać literaturę grozy dla młodzieży to nie lada wyczyn. Trzeba uważać, by nie przesadzić z obrazami horroru, by zacząć na tyle interesująco, aby zaintrygować czytelnika już od pierwszej strony. Beatrix Gurian napisała taką właśnie powieść. Powieść z gatunku young adult, z wątkiem kryminalnym, a wszystko to podsyca iskra grozy, jaka towarzyszy thrillerom. Jestem pod ogromnym wrażeniem tego połączenia, które w przypadku „Stigmaty” udało się perfekcyjnie.

„Trzeba zdobyć się na odwagę i zostawić cienie przeszłości za sobą, patrzeć w przód, przed siebie.”

Emma pewnego dnia dostaje przykrą wiadomość – jej mama miała wypadek samochodowy. Co prawda ciała nie znaleziono, no ale gdzie mogłaby być? Poszukiwania trwają, a Emma jest pewna, że jezioro, do którego spadł samochód pochłonęło jej mamę. Pewnego dnia dostaje tajemniczą przesyłkę. Ktoś każe jej wybrać się na obóz, bo tam ma poznać morderców swojej mamy. Mimo obaw Emma udaje się na obóz do zamku w górach. Tam poznaje innych uczestników obozu –Sophię, Toma i Philippa, oraz opiekunów – Beckera, Nicolettę i Sebastiana. Czy wśród nich kryje się zabójca? Czy to pułapka? Emma zostaje wciągnięta w niebezpieczną grę. Musi rozwiązać zagadkę zanim będzie za późno.

Bardzo jestem zadowolona z lektury. „Stigmata” wprowadza czytelnika w zupełną tajemnicę. Do końca nie zdajemy sobie sprawy, jakie jest rozwiązanie tej zagadki. Książka jest wprost przesycona tajemnicą. Nie ma takiej strony, na której nie mamy do czynienia z niewiadomym. Nagłe, niespodziewane zwroty akcji tylko podsycają naszą ciekawość.

„Życie to umieranie. I właśnie ciąg małych śmierci nadaje życiu sens.”

Książki nie da się przestać czytać. Gdy już tylko zaczniemy, gdy przeczytamy pierwszy rozdział, wciąga nas wir, który sprawia, że nie jesteśmy w stanie odłożyć „Stigmaty”. A nawet jest to zakazane. Dążenie do rozwiązania zagadki, odkrycia tajemnicy jest silniejsze od nas. Na bok trzeba odstawić inne czynności, bo „Stigmata” pochłonie nas do cna. Taka właśnie powinna być dobra książka – powinna zawładnąć czytelnikiem, pochłonąć jego wszystkie myśli, sprawić, że straci kontakt z rzeczywistością i przeniesie się do innego świata, do świata fabuły.

Gurian wprowadza nas w klimat powieści, która przyprawa nas o gęsią skórkę. Połączenie powieści young adult z thrillerem i wątkiem kryminalnym to nowość na rynku literatury. Coś czego brakuje. Pomysł autorki na fabułę jest idealny, ale też bardzo ryzykowny. Wiemy jak trudno jest stworzyć powieść, w której na pierwszym planie mamy tajemnicę. Nie wolno zdradzać za dużo faktów, nie wolno przesadzić, a autorce udało się idealnie wpasować w klimat. Mamy tajemnicę, która do samego końca nie zostaje zdradzona. A zdjęcia zamieszczone w książce wręcz sprawiają, że czytelnik jest jak zahipnotyzowany – są tak przerażające, tak straszne, tak bardzo budzą grozę i napięcie, że nie jesteśmy w stanie oderwać od nich oczu. To bardzo miłe, ale zarazem napawające o gęsią skórkę uczucie.

„Ale duchy kryją się nie w domach, tylko w rodzinach. I człowiek zabiera je ze sobą, dokądkolwiek by się wyniósł.”

W „Stigmacie” jednocześnie poznajemy fakty z przeszłości i śledzimy teraźniejsze wydarzenia. To bardzo trudny trik w literaturze. Niektórzy pomyślą, że książka jest z tych „skaczących”, czyli fabuła skacze z wątku do wątku. Nic bardziej mylnego. Książkę czyta się bardzo dobrze. Są rozdziały poświęcone wydarzeniem z przeszłości, które idealnie się zazębiają z rozdziałami, które są poświęcone wydarzeniom teraźniejszym. Autorce udało się idealnie wpasować dwa główne wątki i osiągnęła w tym perfekcję.

Bohaterowie w powieści są bardzo intrygującymi postaciami. Książka napisana jest w pierwszej osobie, przez co śledzimy wszystko oczami Emmy. A dziewczyna ma bardzo dobre spojrzenie na świat. Nie wie kto ją zwabił na obóz, nie wie kto jest mordercą. Zaczyna podejrzewać każdego, ale też zaczyna poznawać swoich współobozowiczów. Każda postać w książce ma swoją tajemnicę, której poznanie sprawia, że inaczej patrzymy na całą powieść. Bardzo dobrze wykreowani bohaterowie to klucz do dobrej powieści.

„Nie możesz pozwolić, by cień zniszczył ci życie. Liczy się miłość, tylko miłość. Miłość do życia, do ludzi, do samej siebie.”

„Stigmtę” polecam wszystkim czytelnikom. Gdybym mogła przymusiłabym was do przeczytania tej książki – naprawdę jest tego warta. Czyta się ją szybko i lekko. To ciekawa lektura, która powinna znaleźć się w każdej biblioteczce i w dłoniach każdego czytelnika.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Hell-and-Heaven plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-01-23, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki,Mam,
Beatrix Gurian udało się napisać książkę a młodzieży z nutką grozy, co jest nie lada wyczynem.
Jestem zadowolona z lektury. ,,Stigmata" wprowadza czytelnika w tajemnicę. Do końca nie zdajemy sobie sprawy, jakie jest rozwiązanie tej zagadki. Książka jest wprost przesycona tajemnicą. Nie ma takiej strony, na której nie mamy z nią do czynienia. Nagłe, niespodziewane zwroty akcji tylko podsycają naszą ciekawość.

,,Życie to umieranie. I właśnie ciąg małych śmierci nadaje życiu sens."

Od samego początku nie mogłam się oderwać od tej książki...właśnie taką powinna być dobra książka. Oby powstało takich więcej.
Zakladka plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-12-12, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Mam,
Według mnie ,,Stigmata" jest rewelacyjna. Już na wstępie powiem, że nie potrafię jej nic zarzucić. Zaczynając od okładki po samą fabułę, wszystko było dla mnie idealne i już żałuję, że znam całą tę historię, a kolejne jej poznawanie nie będzie już takie samo. W dodatku jest to powieść jednotomowa, zatem niestety nie ma możliwości kontynuowania poznawania bohaterów tej książki.
Pomysł, jaki autorka miała na napisanie tej historii, okazał się genialny. Może sam opis tego nie oddaje, ale możecie mi wierzyć na słowo- ta książka wciąga jak żadna inna. Jest to świetne połączenie literatury młodzieżowej z dobrym thrillerem. Wydarzenia niejednokrotnie mnie zaskakiwały i zdarzało się to w najmniej oczekiwanym momencie. Dodatkowo wszystko podsycał fakt, iż jeśli poznawałam jakąś informację związaną z fabułą czy postaciami, nigdy nie miałam pewności czy faktycznie jest to prawda. I to napięcie było w tym wszystkim najlepsze. Tak, ta książka to jedna wielka TAJEMNICA.
Z kolei główna bohaterka była postacią w miarę ciekawą i interesująca. Mimo, iż nie poznajemy jej zbyt dobrze i nie uzyskujemy wielu informacji na jej temat, możemy ją polubić, jednak na pewno ni się z nią utożsamiać. W wielu momentach wykazywała się ona wielkim sprytem i inteligencją, co w tym przypadku bardzo się chwali, a jej relacje z innymi rówieśnikami, pomimo iż zmienne i lekko dziwne, nadawały całemu dziełu swoisty paranoiczny klimat.
Warto też zwrócić uwagę na sam wygląd książki. Sama okładka jest jak dla mnie powalająca. Połączenie bardzo ciemnej zieleni i srebra dało niesamowity efekt. W środku mamy liczne zdjęcia związane z fabułą, zachowane również w kolorze zieleni, czerni i bieli. Mimo iż są one bardzo klimatyczne i często niejasne, to charakteryzują się wielką starannością i potrafią zachwycić.
Mówiąc krótko, ta książka z pewnością zachwyci tłumy, trzeba dać jej tylko szansę. Przeczytanie nie zajmuje długo, a emocje jakie po sobie pozostawia, z pewnością zostaną zapamiętane. Jest po prostu warta swojej ceny.
Amarisa plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-11-30, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Mam,
Młodemu czytelnikowi (do którego w końcu skierowana jest ta książka) ,,Stigmata" powinna się spodobać. Nastoletni bohaterowie, zakazana miłość, dreszczyk emocji, dość wartka akcja i jej dziwne zwroty, tajemnice i sekrety, powiew grozy w odpowiednich momentach - te elementy powinny przypaść mu do gustu i sprawić, że przyjemnie spędzi czas podczas lektury powieści.. Starszemu już niekoniecznie. Bo prawdą jest, że historia ta jest nieco... naciągana i naiwna, a nawet mało logiczna. Boli też to, że zabrakło porządnie rozrysowanych bohaterów, zwłaszcza tych drugoplanowych. Daruję sobie jednak narzekanie na tę książkę, bo dawno już przestałam należeć do jej grupy docelowej. Młodym się spodoba i to w tej chwili jest najważniejsze.

Więcej w recenzji:
http://magicznyswiatksiazki.pl/stigmata-prawda-wyjdzie-na-jaw-beatrix-gurian/
addictedtobooks plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-11-29, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Egzemplarze recenzenckie,Mam,
Siedemnastoletnia Emma zmaga się teraz z ogromnym bólem po śmierci matki. Jej ojciec zmarł dawno temu i dziewczynie nie został już nikt bliski, kto mógłby się nią zająć. W jednej chwili cały dotąd poukładany świat Emmy rozpadł się na milion kawałeczków i nic nie wskazuje na to, żeby jej sytuacja miała się poprawić. Najbardziej zastanawiające się okoliczności śmierci jej matki, która podobno straciła panowanie nad kierownicą i wjechała do jeziora. Jednak dlaczego nie znaleziono nigdy jej ciała? I kim jest tajemnicza kobieta, która siedziała w jej samochodzie na miejscu pasażera i utonęła? Dziewczyna ma coraz więcej pytań, jednak nikt nie jest w stanie udzielić jej odpowiedzi. Czy to możliwe, żeby jej matka żyła? Co tak naprawdę się wydarzyło?

,,Trzeba zdobyć się na odwagę i zostawić cienie przeszłości za sobą, patrzeć w przód, przed siebie."

Pewnego dnia Emma dostaje tajemniczą przesyłkę, która zawiera zdjęcie dziecka oraz polecenie, aby zaczęła szukać mordercy jej matki. Dziewczyna zaczyna nabierać coraz więcej wątpliwości w związku z całą tą sprawą. Dlatego kiedy otrzymuje zaproszenie na obóz, to nie waha się ani chwili i od razu się zgłasza. To co jednak zastaje na miejscu ma się zupełnie inaczej do jej wyobrażeń. Siedzibą obozu jest ogromny zamek na wzgórzu w dość opłakanym stanie. Budynek pełny jest tajemniczych tuneli, przejść oraz izolatek. Najgorsze są jednak mrożące krew w żyłach dźwięki jakie można w nim usłyszeć po zmierzchu, rodem z prawdziwego horroru. Emma ma jednak zadanie i jest gotowa zrobić wszystko, aby dowiedzieć się prawdy.

,,Ale duchy kryją się nie w domach, tylko w rodzinach. I człowiek zabiera je ze sobą, dokądkolwiek by się wyniósł."

Na miejscu Emma wraz z innymi obozowiczami jest poddawana makabrycznym testom oraz wyzwaniom. Nikt tak naprawdę nie wie, dlaczego dostał zaproszenie do tego obozu, jednak jedno jest pewne - nic nie dzieje się tutaj bez przyczyny. Ktoś wciela w życie swój chory plan i życie czworga uczestników jest zagrożone. Emma krok po kroku odkrywa tajemnice tego mrocznego zamku, a to czego się dowiaduje już na zawsze zmieni jej życie. Jej mama była w jakiś sposób powiązana z tym miejscem, o czym świadczą podrzucane dziewczynie fotografie. Czy Emma dowie się w końcu czegoś związanego z wypadkiem jej mamy? Oraz co z tym wszystkim ma związany chrześcijański sierociniec?

,,Mam wrażenie, że znalazłam się nagle na scenie, w dziwnej sztuce, w której mam zagrać nieznaną mi rolę."

Książka już od pierwszych stron zachwyca swoim niesamowitym klimatem. Już dawno nie czytałam tak mrocznej i tajemniczej pozycji, która nie dałaby mi potem spokojnie spać. Nie spodziewałam się, że ta książka będzie aż tak dobra. Świetnym dodatkiem są załączone zdjęcia, które dodatkowo potęgują nastrój grozy. W książce nie brakowało mrożących krew w żyłach scen, przez które czytelnikowi szybciej zabije serce. Autorka zdecydowanie potrafi budować napięcie i krok po kroku odsłaniać kolejne karty. Z jednej strony poznajemy historię rozgrywającą się kiedyś w tym zamku, a z drugiej wraz z Emmą próbujemy rozwikłać zagadkę śmierci jej matki.

Najsłabiej wypadają bohaterowie poboczni, którzy niestety niczym szczególnym się nie wyróżniają. Autorka nie poświęciła im raczej wielkiej uwagi i skupiła się bardziej na innych elementach. ,,Stigmata" okazała się niezwykle mrocznym thrillerem psychologicznym, który zmusza czytelnika do refleksji. Historia stworzona przez autorkę jest zarazem niezwykle intrygująca, jak i trochę przerażająca. Jeśli macie ochotę na książkę, która przyprawi Was o szybsze bicie serce, to z czystym sumieniem mogę polecić Wam ,,Stigmatę". Na pewno się nie zawiedziecie :)).
agnik66 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-11-13, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Recenzja także na moim blogu: kingaczyta.blogspot.com

Siedemnastoletnia Emma nie może pogodzić się ze śmiercią swojej matki, która według policji zginęła w wypadku samochodowym. Pewnego dnia dziewczyna dostaje tajemniczą przesyłkę, a w niej czarno-białą fotografię małego dziecka i polecenie, by zaczęła szukać morderców matki oraz ulotka obozu dla młodzieży. W ten sposób Emma trafia do starego, zaniedbanego zamku w górach. Na miejscu czeka na nią sporo dziwnych i niebezpiecznych sytuacji, a Emma wraz z innymi uczestnikami obozu dla młodzieży zostaje wciągnięta w jakąś dziwną grę.

"Stigmata" to bardzo przyjemna książka, którą w szczególności polecam młodzieży, chociaż i starsi mogą znaleźć tu coś dla siebie. Historia jest ciekawa, a miejscami dla bardzo wrażliwych osób może okazać się nawet trochę straszna. Jednak horror to to zdecydowanie nie jest, ale thriller młodzieżowy już tak. Zdecydowanie autorka stworzyła dobry klimat, na który składa się między innymi stare zamczysko, tajemne przejścia, mroczne fotografie i straszne wydarzenia z przeszłości. Podczas czytania odczuwa się czyhające na bohaterów niebezpieczeństwa, ale także zdezorientowanie. Ja, podobnie jak Emma, nie wiedziałam, co się dzieje, czy to, co właśnie się wydarzyło, to tylko żart i jakaś głupia próba, a może wręcz przeciwnie. Jest tajemnica, która odkryta zostaje dopiero na końcu. Autorka wodzi czytelnika za nos i nie daje odkryć prawdy przed zakończeniem powieści. Momentami historia robi się trochę zawiła, ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Jeżeli chodzi o rozwiązanie zagadki to jest ono na pewno zaskakujące, ale jak dla mnie bez większych rewelacji. Trochę to takie naciągane mi się wydaje, spodziewałam się czegoś innego.

Oprócz historii Emmy w książce znajdziemy też rozdziały poświęcone wychowywanej przez zakonnice Agnes. Dla mnie był to bardzo interesujący wątek, ale ze względu na dużo odniesień do wiary katolickiej może nie każdemu przypaść do gustu.

O bohaterach drugoplanowych niewiele mogę napisać, nie wyróżniali się niczym szczególnym i często ich ze sobą myliłam. Jednak postać Emmy jest już zdecydowanie lepiej wykreowana. Jest to bohaterka, którą można polubić. To taka zwyczajna nastolatka, ale zdeterminowana, by odkryć prawdę.

Książka zachęca do siebie już samą szatą graficzną. Okładka przyciąga wzrok, a w środku znajdziemy ozdobne, czasami kolorowe strony i klimatyczne zdjęcia stworzone przez Erola Guriana, które idealnie wpasowują się w treść książki i pozwalają nam na zobaczenie tego, co w danym momencie dostrzega Emma. Wygląd książki od razu sugeruje, jakiej tematyki można się spodziewać, tworzy też w pewien sposób klimat.

"Stigmata" to lekka książka idealna zwłaszcza na wieczór. Nie jest to długa historia, nie jest to też trylogia, nic nie jest przeciągane na siłę, co mnie bardzo cieszy. Co prawda nie jest to nic rewelacyjnego i odkrywczego, ale miło spędziłam czas na czytaniu "Stigmaty" i jako lekką lekturę też ją mogę polecić.
ksiazkomania plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-10-30, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,Recenzenckie,x52 książki 2015,

Prawda wyjdzie na jaw.


Napisać literaturę grozy dla młodzieży to nie lada wyczyn. Trzeba uważać, by nie przesadzić z obrazami horroru, by zacząć na tyle interesująco, aby zaintrygować czytelnika już od pierwszej strony. Beatrix Gurian napisała taką właśnie powieść. Powieść z gatunku young adult, z wątkiem kryminalnym, a wszystko to podsyca iskra grozy, jaka towarzyszy thrillerom. Jestem pod ogromnym wrażeniem tego połączenia, które w przypadku ,,Stigmaty" udało się perfekcyjnie.


,,Trzeba zdobyć się na odwagę i zostawić cienie przeszłości za sobą, patrzeć w przód, przed siebie."


Emma pewnego dnia dostaje przykrą wiadomość - jej mama miała wypadek samochodowy. Co prawda ciała nie znaleziono, no ale gdzie mogłaby być? Poszukiwania trwają, a Emma jest pewna, że jezioro, do którego spadł samochód pochłonęło jej mamę. Pewnego dnia dostaje tajemniczą przesyłkę. Ktoś każe jej wybrać się na obóz, bo tam ma poznać morderców swojej mamy. Mimo obaw Emma udaje się na obóz do zamku w górach. Tam poznaje innych uczestników obozu -Sophię, Toma i Philippa, oraz opiekunów - Beckera, Nicolettę i Sebastiana. Czy wśród nich kryje się zabójca? Czy to pułapka? Emma zostaje wciągnięta w niebezpieczną grę. Musi rozwiązać zagadkę zanim będzie za późno.


Bardzo jestem zadowolona z lektury. ,,Stigmata" wprowadza czytelnika w zupełną tajemnicę. Do końca nie zdajemy sobie sprawy, jakie jest rozwiązanie tej zagadki. Książka jest wprost przesycona tajemnicą. Nie ma takiej strony, na której nie mamy do czynienia z niewiadomym. Nagłe, niespodziewane zwroty akcji tylko podsycają naszą ciekawość.


,,Życie to umieranie. I właśnie ciąg małych śmierci nadaje życiu sens."


Książki nie da się przestać czytać. Gdy już tylko zaczniemy, gdy przeczytamy pierwszy rozdział, wciąga nas wir, który sprawia, że nie jesteśmy w stanie odłożyć ,,Stigmaty". A nawet jest to zakazane. Dążenie do rozwiązania zagadki, odkrycia tajemnicy jest silniejsze od nas. Na bok trzeba odstawić inne czynności, bo ,,Stigmata" pochłonie nas do cna. Taka właśnie powinna być dobra książka - powinna zawładnąć czytelnikiem, pochłonąć jego wszystkie myśli, sprawić, że straci kontakt z rzeczywistością i przeniesie się do innego świata, do świata fabuły.


Gurian wprowadza nas w klimat powieści, która przyprawa nas o gęsią skórkę. Połączenie powieści young adult z thrillerem i wątkiem kryminalnym to nowość na rynku literatury. Coś czego brakuje. Pomysł autorki na fabułę jest idealny, ale też bardzo ryzykowny. Wiemy jak trudno jest stworzyć powieść, w której na pierwszym planie mamy tajemnicę. Nie wolno zdradzać za dużo faktów, nie wolno przesadzić, a autorce udało się idealnie wpasować w klimat. Mamy tajemnicę, która do samego końca nie zostaje zdradzona. A zdjęcia zamieszczone w książce wręcz sprawiają, że czytelnik jest jak zahipnotyzowany - są tak przerażające, tak straszne, tak bardzo budzą grozę i napięcie, że nie jesteśmy w stanie oderwać od nich oczu. To bardzo miłe, ale zarazem napawające o gęsią skórkę uczucie.


,,Ale duchy kryją się nie w domach, tylko w rodzinach. I człowiek zabiera je ze sobą, dokądkolwiek by się wyniósł."


W ,,Stigmacie" jednocześnie poznajemy fakty z przeszłości i śledzimy teraźniejsze wydarzenia. To bardzo trudny trik w literaturze. Niektórzy pomyślą, że książka jest z tych ,,skaczących", czyli fabuła skacze z wątku do wątku. Nic bardziej mylnego. Książkę czyta się bardzo dobrze. Są rozdziały poświęcone wydarzeniem z przeszłości, które idealnie się zazębiają z rozdziałami, które są poświęcone wydarzeniom teraźniejszym. Autorce udało się idealnie wpasować dwa główne wątki i osiągnęła w tym perfekcję.


Bohaterowie w powieści są bardzo intrygującymi postaciami. Książka napisana jest w pierwszej osobie, przez co śledzimy wszystko oczami Emmy. A dziewczyna ma bardzo dobre spojrzenie na świat. Nie wie kto ją zwabił na obóz, nie wie kto jest mordercą. Zaczyna podejrzewać każdego, ale też zaczyna poznawać swoich współobozowiczów. Każda postać w książce ma swoją tajemnicę, której poznanie sprawia, że inaczej patrzymy na całą powieść. Bardzo dobrze wykreowani bohaterowie to klucz do dobrej powieści.


,,Nie możesz pozwolić, by cień zniszczył ci życie. Liczy się miłość, tylko miłość. Miłość do życia, do ludzi, do samej siebie."


,,Stigmtę" polecam wszystkim czytelnikom. Gdybym mogła przymusiłabym was do przeczytania tej książki - naprawdę jest tego warta. Czyta się ją szybko i lekko. To ciekawa lektura, która powinna znaleźć się w każdej biblioteczce i w dłoniach każdego czytelnika.

Anja__ Linia koment
Przeczytane:2016-06-26, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Regalia Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
arbuzik_07 Linia koment
Przeczytane:2016-07-27, Na półkach: Przeczytałem,
AMN Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,
Sadu Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
emulina Linia koment
Przeczytane:2016-02-06, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,2016,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów