Recenzja książki: Strategie geniuszy. Myśl jak Freud, da Vinci i Tesla

Recenzuje: Justyna Gul

Ach, geniuszem być!

Zastanawiałeś się kiedyś, jak myśli geniusz? Czym różni się on od przeciętnego Kowalskiego? Jakimi ścieżkami wędrują jego myśli, powodując tak spektakularne efekty? I - co najważniejsze - czy możesz zrobić coś, żeby geniuszem zostać? Odpowiedzi na te pytania poszukują z lepszym lub gorszym sutkiem liczni naukowcy, zajmując się tym aspektem wielopłaszczyznowo, zwracając uwagę nie tylko na budowę samego mózgu, ale też na wpływ czynników zewnętrznych, takich jak wychowanie, a także na pewne schematy działania, które przy wnikliwej obserwacji poczynań genialnych ludzi wydają się być wyraźne.

O tym, jak funkcjonują genialne umysły, jakie wzorce możemy wyodrębnić, poddając analizie ich zachowania i dokonania, pisze w fascynujący sposób Robert B. Dilts. Autor jest jednym z najbardziej znanych trenerów programowania neurolingwistycznego, który zajmuje się ze szczególną uwagą takimi kwestiami, jak strategie poznawcze i zmiana przekonań oraz modelowanie zachowań. Książka Strategie geniuszy. Myśl jak Freud, da Vinci, Tesla, opublikowana nakładem wydawnictwa Helion, to wspaniała podróż w głąb umysłów wielkich ludzi, których aktywność zapisała się trwale na kartach historii. Po książkę sięgnąć mogą nie tylko trenerzy NLP i osoby wspierające rozwój swoich klientów, ale też wszyscy, którzy zainteresowani są fascynującą konstrukcją człowieka i możliwościami jego umysłu, a także ścieżkami, jakimi podążają myśli wielkich.

Książka podzielona jest na cztery rozdziały, z czego trzy pierwsze analizują dokładnie zachowania i schematy myślowe tytułowych bohaterów. Czwarta część stanowi podsumowanie informacji zawartych w książce, a także zbiór najważniejszych wzorców metaprogramu, presupozycje NLP oraz słowniczek pojęć NLP. Najwięcej uwagi autor poświęcił Freudowi, a choć stało się to – wedle słów Diltsa  – niejako przez przypadek, to nie da się ukryć, że to właśnie prace tego geniusza stanowiły inspirację do stworzenia przez Diltsa techniki „reimprintingu”. Autor nakreśla szerszy kontekst działalności Freuda, nie ograniczając się wyłącznie do identyfikowania i leczenia problemów emocjonalnych i mentalnych. Mimo iż rozwijał on i definiował swoje strategie właśnie w kontekście leczenia objawów psychicznych, to genialność jego procesów kognitywnych nie dotyczy wyłącznie jednostkowych problemów – śmiało mogą być one rozszerzone na wiele innych sfer zachowania człowieka. Czytamy ponadto o pracy Freuda poświęconej Leonardowi da Vinci, o centralnej roli seksualności i znaczeniu sublimacji oraz o jego poglądach, tak zbieżnych z zasadami NLP, mówiących, iż mapa to nie teren. Śledzimy ponadto Freudowe studia nad Michałem Aniołem, znajdując tu wiele zgodnych z modelem NLP informacji o sposobie korzystania ze zmysłów oraz o preferencjach dotyczących mentalności poznawczych. Autor wyjaśnia również, w jaki sposób możemy wykorzystać w praktyce strategie Freuda – to stworzenie instrumentalnej mapy, dzięki której możemy działać skutecznie, jest szczególnie cenne, dlatego te rozdziały możemy potraktować jako swego rodzaju poradnik, a nawet - zeszyt ćwiczeń.

W rozdziałach dotyczących Leonarda da Vinci zastanawiamy się nad tym, co było źródłem kreatywności i produktywności Leonarda, upatrując rozwiązania tej zagadki w NLP i programach mentalnych oraz strategiach poznawczych. Z kolei Nikola Tesla dostarcza nam informacji na temat technik podążania i prowadzenia, które stosował zamiast wyłączania procesu wizualizacji. Autor dowodzi, że za ponadprzeciętne sukcesy wynalazcze Tesli odpowiadała zdolność łączenia procesów mentalnych i map wewnętrznych z rzeczywistością fizyczną oraz ćwiczenia w stabilizowaniu i wzmacnianiu skonstruowanych obrazów. Dowiemy się również, w jaki sposób można wykorzystać strategie Tesli do kreowania przyszłości.

Fascynujące informacje zawarte w książce poparte są licznymi przykładami, autor nieustannie szuka też odniesień w zachowaniu wspomnianych geniuszy do NLP, ukazując czytelnikom wiele wspólnych płaszczyzn pomiędzy nimi. Dilts uzupełnia ponadto zidentyfikowane poprzednio strategie o kolejne, oddając tym samym w ręce czytelników zbiór cennych spostrzeżeń, ale przede wszystkim strategii, które możemy wdrożyć w naszym życiu. Zwraca przede wszystkim uwagę na to, że działanie genialnego umysłu polega na poszerzaniu map rzeczywistości, nie zaś na formułowaniu jedynej słusznej odpowiedzi. Książka Strategie geniuszy. Myśl jak Freud, da Vinci, Tesla tę naszą mapę rzeczywistości w sposób niezwykły wzbogaca!

Kup książkę Strategie geniuszy. Myśl jak Freud, da Vinci i Tesla

Zobacz opinie o książce Strategie geniuszy. Myśl jak Freud, da Vinci i Tesla
Strategie geniuszy. Myśl jak Albert Einstein
Robert B. Dilts0
Okładka ksiązki - Strategie geniuszy. Myśl jak Albert Einstein

Przebudzenie wielkiego umysłu Przygotuj się na największą przygodę Twojego życia. Do dyspozycji otrzymujesz nieograniczony wgląd w jeden z najbardziej...

Strategie geniuszy. Myśl jak Arystoteles, Mozart, Disney i Sherlock Holmes
Robert B. Dilts0
Okładka ksiązki - Strategie geniuszy. Myśl jak Arystoteles, Mozart, Disney i Sherlock Holmes

Geniusz tkwi w Tobie Wyobraź sobie, że otrzymujesz przepustkę uprawniającą do przyjrzenia się pracy najwybitniejszych osobistości ze świata rzeczywistego...