Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Strrraszna historia. Okrutne annały

Deary Terry

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Egmont
Data wydania: 2008-02-11
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 9788323779933
Liczba stron: 80
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: mrowka

Zaskakująca jest publikacja wydawnictwa Egmont stworzona przez Terry’ego Deary’ego a ilustrowana przez Martina Browna – „Strrraszna historia. Okrutne annały”. To pozycja, której z pewnością najmłodszym polecić nie można, nie do nich zresztą – bez względu na wydawnictwo – jest kierowana. Z jednej strony najbardziej spodoba się ta książka odbiorcom dorosłym, ci bowiem bez problemu wyłapią wszystkie komizmotwórcze smaczki językowe, z drugiej strony łamigłówki i propozycje zabaw dla najmłodszych sugerują, że to do nich powinna trafić ta pozycja.

 

„Okrutne annały” to ukryte pod komiksowymi obrazkami opowieści o okrucieństwie dyktatorów. Terry Deary przestrzega we wstępie „Nie traktuj więc opowieści zawartych w tych okrutnych annałach jako przykładów do naśladowania. To nie są umoralniające bajeczki”. Fakt, nie są. „Okrutnych annałów” nie poleciłabym młodym odbiorcom z jednego względu – są zbyt brutalne i przy takim nagromadzeniu przemocy nie wpłynęłyby dobrze na nieletnich czytelników. Zacznijmy może od tego, co faktycznie dla dzieci. Choć i propozycje autorów mogą być tu szokujące. Jest przepis na ciasto w kształcie wybuchającego Wezuwiusza, z przypomnieniem katastrofy, w której zginęło 20 tysięcy ludzi, schowek na skarby w kształcie czaszki, porada, jak przygotować własną kolekcję nabitych na pale głów, krwawą rączkę – podstawkę do napojów. Poza tym są i bardziej niewinne rozrywki: łamigłówki, zagadki czy testy, w których sprawdzić można swoją wiedzę na temat krwawych zajść z historii. Rozpoczyna się przegląd okrucieństw od podstępnych dróg wejścia na tron. Mamy potem informacje o Aleksandrze Wielkim, strasznych cesarzach (Kaliguli, Klaudiuszu, Neronie), o Atylli, Wilhelmie Zdobywcy, Czyngis-Chanie, Ferdynandzie i Izabeli, o Ryszardzie III, Henryku VIII, Marii Tudor, Iwanie Groźnym, sułtanach i kolonizatorach. Informacje wybierane są pod kątem ich brutalności, nieco turpistyczne, okrutne i momentami po prostu obrzydliwe. Różne są przy monotonii tematu formy opowieści, albo zwykłe opowiadania, anegdoty – króciutkie i treściwe, albo – komiksy czy paski rysunkowe. Są też ilustracje z małymi informacjami w blokach czy ramkach.

 

Czarny humor króluje na kartach tej książki. Fakt, śmieszy – ale dzieci niekoniecznie w ten sposób, w jaki życzyliby sobie tego ich rodzice. W najmłodszych czytelnikach wyzwolić może ta pozycja jedynie niskie instynkty, wydobyć złośliwy rechot połączony z radością smakowania owocu zakazanego. Książka pokaże im usankcjonowaną brutalność, a jej oparcie na faktach, nie na fikcji, stanie się argumentem za stosowaniem przemocy. Stanowczo nie jest to pozycja dla dzieci, które nie oddzielą dobra od zła. Dorosłych za to, obeznanych z dziejami i inaczej odbierających groteskowe nagromadzenie okrutnych śmierci, książka rozśmieszy, choć i czasami zniesmaczy. Na rysunkach najczęstszą raną odnoszoną w bitwie jest utrata oka – z okrzykiem „kij ci w oko” bądź „miecz ci w oko” realizuje się groźby.

 

Mnóstwo tu humorystycznych wariacji na temat utraty rozmaitych części ciała: ścinania głów czy odcinania rąk. Wszystkim wydarzeniom makabrycznym towarzyszą prześmieszne komentarze. Ale właśnie: prześmieszne pod warunkiem utrzymania niezbędnego dystansu; tylko brak emocjonalnego zaangażowania pomaga rozbawić czytelników. Prawdopodobnie dlatego nie poruszają twórcy tematów współczesnych, a zajmują się odległą już historią. Krwawe postacie mają przerażać (a że groteska także bywa komizmotwórcza, przynoszą również rozrywkę). Główna część rozśmieszająca spoczywa jednak na komiksach, w których autorzy operują skojarzeniami odważnymi i nacechowanymi czarnym humorem. Gry słów i nagromadzenie wątku śmierci, walk, tortur i agresji są tu dobrane tak, by jak najbardziej wciągać czytelników w lekturę. Dorosłych czytelników.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów