Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Strzała Kusziela

Jacqueline Carey

Ocena ( 4 osoby )
5.2
Wydawnictwo: Mag
Data wydania: 2011-01-26
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 9788374801904
Liczba stron: 688
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

W państwie zwanym Terre D’Ange jest Trzynaście Domów, a każdy z nich jest prawdziwą szkołą miłości - od tej najdelikatniejszej, zawartej w pieszczocie, po rozkosz płynącą z bólu. Wśród nich Dom Kwitnący w Nocy Cereus był pierwszy. Został założony przez Enediela Vintesoira sześćset lat temu i dał początek właściwemu Dworowi Kwiatów Rozkwitających Nocą.


Do jednego z tych Domów zostaje sprzedana Fedra nó Delaunay, bohaterka porywającej powieści „Strzała Kusziela” Jacqueline Carey. Książka - jedna z najlepszych gatunkowo „romantycznych fantasy” - to fascynująca historia dziewczynki zrodzonej ze skazą. Jej matką była Liliana de Souverain, klasyczna piękność i adeptka Domu Jaśminu, której ród od zarania służył Naamie. Ojciec zaś, Pierre Cantrel, był trzecim synem kupieckiego barona. Małej Fedrze, noszącej przeklęte, helleńskie imię, nie dane było jednak cieszyć się ciepłem rodzinnym.


Oddana na wychowanie duejnie Domu Cerusa, Miriam Bouscerve, zostaje sprzedana Anafielowi Delaunay, zwanemu przez wrogów rajfurem i Kurwimistrzem. Dopiero ten wyjątkowy i pełen ciepła oraz mądrości człowiek, który przed laty przysięgał chronić życie Ysandry de la Courcel i jej prawa do tronu, wprowadzi Fedrę w życie pełne pasji, ale też i niebezpieczeństw.


Delaunay jako jedyny odkrywa prawdziwą naturę dziewczyny, znajduje bowiem w niej prawdziwą  anguisette - czyli wybrankę trafioną strzałą anioła Kusziela („Potężny Kusziel, pan rózgi i pręgi / wypuszcza strzałę z niezawodnej dłoni / Przeszywa oczy wybranych śmiertelnych / a krwawa rana nigdy się nie goi”). Dar dziewczyny opiera się na jej wewnętrznej potrzebie zaspokojenia, a od momentu poświęcenia Naamie ma ona znosić udręki pragnienia. Delaunay przyjmuje Fedrę pod swoje opiekuńcze skrzydła, uczy ją „patrzeć, widzieć i myśleć o tym, co widzi”, a także wprowadza w tajemnice alkowy. Niczym glinę, urabia dziewczynę od nowa, czyniąc z niej nie tylko jedną z najlepszych kurtyzan, ale i doskonałego szpiega.


Sytuacja polityczno-gospodarcza staje się jednak coraz bardziej niestabilna, a zdrady i spiski są na porządku dziennym. W trosce o bezpieczeństwo dziewczyny Anafiel wynajmuje członka Bractwa Kasjelitów, przystojnego Joscelina Verreuil, by ją chronił. To jednak zbyt mało wobec ogromnej fali przemocy, która przelewa się przez Państwo. Czy Joscelin zdoła zapewnić bezpieczeństwo pięknej kurtyzanie z krwawą plamką na źrenicy? Jaką rolę w życiu Fedry odgrywa Cygan Hiacynt? Czy Fedra będzie potrafiła przywołać nauki Delaunay i stanąć jak równy z równym do walki z wrogiem? Tego nie mogę wam zdradzić, bowiem karygodne z mojej strony byłoby odebranie wam przyjemności obcowania z książką.


Jacqueline Carey w „Strzale Kusziela” prezentuje niezwykle wysoki poziom i niebywałą wyobraźnię, a sam koncept poza oryginalnością przyciąga niczym magnes perfekcyjną wręcz dbałością o szczegóły. Powieść ma wszystko, co najlepsze, z dobrej fantasy, autorka doprawiła ją romansem, erotyką, a opisy miłości wywołują podniecający dreszcz. Mamy tu także elementy thrillera politycznego oraz cień walk zbrojnych. A wszystko to napisane pięknym, żywym językiem. Akcja toczy się wartko już od pierwszych stron, a czym głębiej „wchodzimy” w historię, tym bardziej nie chcemy uronić z niej ani linijki.


Jacqueline Carey postawiła na wielowątkową fabułę, stosując nieszablonowe rozwiązania i prowokując do dialogu z bohaterami. Również sylwetki wszystkich postaci zostały nakreślone niezwykle starannie, począwszy od wspaniałego fascynującego Delaunaya, po królową Terre d’ Ange. Pikanterii książce dodają dworskie intrygi i szpiegostwo, a wszystko pod płaszczykiem uśmiechu i słodkich słówek oraz pięknych ciał.


„Strzała Kusziela” to początek wspaniałej epopei, w której pożądanie odgrywa dominującą rolę, a walka o dobro ojczyzny stanowi misję, dla której warto poświęcić życie. Wszystko to sprawia, że Carey stworzyła nową jakość i niedościgniony na dzień dzisiejszy wzorzec dla innych pisarzy tego gatunku.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Willa871 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-04-24, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 2015,Ulubione,
Fedra urodziła się ze szkarłatną plamką w oku, która nigdy się nie goi. Została sprzedana przez rodziców, którzy uważali, że ze swoją skazą jest kimś gorszym. Poznał się na niej Anefiel Delanuay, który rozpoznał w niej jedyną w swoim rodzaju "anguissette" - wybranką anioła Kusziela.

"Potężny Kusziel, pan rózgi i pręgi
wypuszcza Strzałę z niezawodnej dłoni
Przeszywa oczy wybranych śmiertelników
a krwawa rana nigdy się nie goi"

Osoby naznaczone czerpią przyjemność w bólu.

Fedra trafia pod opiekę Anafiela, który nie tylko uczy ją tajemnic alkowy, ale także jak być doskonałym szpiegiem, aby chronić swoją królową Ysandrę. Dziewczyna jest niezwykle pojętna. W czasie " zabaw" ze swoimi klientami wyciąga od nich ważne tajemnice. Ale zarówno ona jak i jej opiekun nie wiedzą z jakim wrogiem mają do czynienia. Z takim który dąży po trupach do celu. Fedra razem z Joscelinem, bratem kasjelitą, którego Anafiel zatrudnił do ochrony dziewczyny zostają podstępnie oskarżeni o czyn którego nie popełnili i trafiają w niewolę. Od tej chwili są zdani tylko na siebie. Fedra z pomocą Joscelina robi wszystko, żeby wydostać się z niewoli i zapobiec zrealizowaniu planu, który ma na celu obalenie królowej i przejęcie władzy.

Książka jest fantastyczna. Czyta się jednym tchem. Może nie było zbyt dużo nadprzyrodzonych rzeczy, ale mimo to jest to lektura fascynująca. Sceny erotyczne są ukazane ze smakiem i wyczuciem i stanowią dodatek. Gorąco polecam :)
pajeja88 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-01-04, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Każdy kto kocha kochać, kto marzy o bohaterskich czynach, kto wzdycha do pięknych nie tylko kobiet ale i mężczyzn, kogo nie zawstydzają sceny miłosne znajdzie tutaj coś dla siebie. Nigdy do tej pory nie spotkałam się z tak wspaniałym połączeniem erotyku i fantastyki, nigdy tyle wątków nie przeplatało się razem w zupełnie nowym świecie. Mimo to, nie mamy problemu żeby się w nim odnaleźć. Szczerze polecam
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Gordian Linia koment
Przeczytane:2015-07-24, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Sheelka Linia koment
Przeczytane:2015-07-16, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów