Recenzja książki: Stulecie Winnych. Ci, którzy przeżyli

Recenzuje: Karolina Mucha

Historia każdego człowieka, zwłaszcza ukazana w szerszej perspektywie czasowej, jest fascynująca. A jeśli dodatkowo zostanie wzbogacona opisem dziejów wielu innych osób, przedstawieniem rozmaitych koligacji rodzinnych, wszystko to wpisując w pełen dramatycznych wydarzeń kontekst historyczny, dobry materiał na książkę gotowy. Trzeba go tylko umieć wykorzystać. Czy udało się to Ałbenie Grabowskiej, autorce Stulecia winnych?

 

Swoją sagę Grabowska rozpoczyna od dość naturalistycznego opisu porodu, w wyniku którego na świat przychodzą rudowłose bliźniaczki: Maria i Anna. Na radość z ich narodzin cieniem kładzie się śmierć matki dziewczynek, która w oczywisty sposób wpływa na przyszłe decyzje ich ojca, a także sprowadza do domu babcię Bronisławę i dziadka Antoniego. Wszystko to dzieje się (dosłownie!) w przededniu I wojny światowej, która również silnie odciśnie swe piętno na losach poszczególnych członków rodu. Dopiero późne lata 20. i 30. przyniosą pewną stabilizację, a nawet względny dobrobyt (dzięki pracy w okolicznych dworach) rodzinom ocalałych Winnych. Tyle że seniorzy rodu – zarówno Antoni, jak i Bronisława – będą już wówczas nękani przez coraz poważniejsze zdrowotne dolegliwości. Na barkach Broni spocznie też ciężar pewnej rodzinnej tajemnicy. Ciekawa klamra, zastosowana przez autorkę (cała opowieść o tych, którzy przeżyli, zaczyna i kończy się porodem, a także – wybuchem wojny), znakomicie oddaje treść powieści, przedstawiającej dzieje pewnej rodziny z historią w tle (a przynajmniej tymi jej podmuchami, które docierały do małego Brwinowa).

 

Prócz tytułowych Winnych przez powieść przewijają się inne, co najmniej równie ciekawe osoby, w tym postaci historyczne. Dość wspomnieć o związanym z Brwinowem fotografiku i założycielu Podkowy Leśnej Stanisłowie Lilpopie, jego córce Annie i zięciu Jarosławie Iwaszkiewiczu, a także wykładającym w Warszawie Januszu Korczaku. Co ciekawe, jedną z głównych bohaterek powieści jest osierocona przez matkę rudowłosa Ania – nauczycielka, dość jednoznacznie kojarząca się ze swą znaną literacką imienniczką. 

 

Zresztą nie tylko za sprawą tej postaci, ale również atmosfery powieści, a przede wszystkim – umiejętności opowiadania, książka Grabowskiej przypomina nieco dzieła kanadyjskiej pisarki. Tyle że niektóre z opisanych w Stuleciu winnych scen czynią je zdecydowanie lekturą dla dorosłych czytelników.

 

Trudno jednoznacznie ocenić wiarygodność przedstawionych realiów i mentalności ówczesnych ludzi. Pewne wątpliwości budzi fakt, czy aby na pewno II wojna światowa dotarła do Brwinowa już pierwszego września 1939 roku. Jednak bez wątpienia wielu czytelników pierwszego tomu sagi polubi jej charakterystycznych, bardzo realistycznych bohaterów i niecierpliwie będzie oczekiwało możliwości poznania ich dalszych losów.

Kup książkę Stulecie Winnych. Ci, którzy przeżyli

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Stulecie Winnych. Ci, którzy przeżyli
Książka
Inne książki autora
Alicja w krainie czasów. Czas opowiedziany
Ałbena Grabowska0
Okładka ksiązki - Alicja w krainie czasów. Czas opowiedziany

Ałbena Grabowska ALICJA W KRAINIE CZASÓW. Czas opowiedziany. Tom II Dalszy ciąg opowieści o obdarzonej niezwykłym darem kobiecie. Nastoletnia...

Uczniowie Hippokratesa. Doktor Zosia
Ałbena Grabowska0
Okładka ksiązki - Uczniowie Hippokratesa. Doktor Zosia

Kiedy doktor Zofia Nibużanka dostaje propozycję pracy w Szpitalu Ujazdowskim w Warszawie, nie waha się ani chwili. W wojskowej placówce medycznej z otwartością...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Izabela i sześć zaginionych koron
Krzysztof P. Czyżewski
Izabela i sześć zaginionych koron
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy