Recenzja książki: Stulecie Winnych. Ci, którzy wierzyli

Recenzuje: Karolina Mucha

Sto lat – namiętności, marzeń, brutalnych ciosów od losu, tęsknot, nadziei, smutku, radości, rozczarowań. Tajemnic i miłości. Sto lat, które powinny być czasem wolności i niepodległości.

 

Sto lat życia.

 

Stulecie Winnych. Ci, którzy wierzyli to ostatnia część trzytomowej sagi Ałbeny Grabowskiej. Doprowadza czytelników do dnia setnych urodzin Ani – bohaterki urodzonej w przededniu I wojny światowej (w pierwszym rozdziale pierwszego tomu).

 

Nim jednak nadejdzie ten pamiętny dzień, przyjaciół Winnych czeka spotkanie z dawnymi znajomymi. Pojawią się przedstawiciele najstarszego pokolenia – Stanisław ze swą drugą żoną, Wandą. Spotkamy wspomnianą już Anię, walczącą o odzyskanie kontaktu z córką, Ewą, wiernego i kochającego Michała, a także ducha przeszłości – Pawła. Nie zabraknie też (już nie) oślepionego miłością Janka i księdza Ignacego, którego nawet Alzheimer nie wyzwoli od ciężaru pamięci. Córki Mani i Ryszarda (urodzone 1 września 1939 r.), doczekają się własnych dzieci – Basia zostanie mamą kolejnych w rodzinie Winnych bliźniaczek. To ich losy, losy silnej, zdecydowanej Uli oraz trochę zagubionej, wciąż szukającej szczęścia Julki, staną się niejako osią całego tomu. To z nimi zmierzymy się z „urokami” PRL-u, z pierwszymi wolnymi wyborami i początkami kapitalizmu. Na życiu Julii swoje piętno odcisną też znane, ale nie wpisujące się już w tak powszechne doświadczenia Polaków wydarzenia związane z działalnością mafii pruszkowskiej.

 

Te historyczne ramy - podobnie jak we wcześniejszych tomach - stanowią siłę powieści. Wypełniając szkielet faktów – prawdziwych wydarzeń i procesów, realnie istniejących postaci i miejsc – swoją fantazją, autorka nie tylko przybliża czytelnikom poszczególnych członków rodziny Winnych, ale też w pewnym sensie czyni ich… potencjalnie realnymi. Może właśnie dlatego saga cieszy się tak dużą popularnością, zdobywając zaszczytne miejsca w kolejnych rankingach i przynosząc coraz większą sławę Ałbenie Grabowskiej (bynajmniej nie debiutance)?

 

Jednak mimo sukcesu kolejnych tomów, w końcu przychodzi ten moment. 26 czerwca 2014 r. – dzień pożegnania. Koniec trylogii.

 

Ale czy na pewno?

 

Może autorka, nie przewidująca kontynuowania powieści, a równocześnie tworząca w pewnym sensie otwarte zakończenie (wszak Julia spodziewa się narodzin kolejnych bliźniaczek!), powierza los stworzonych przez siebie postaci czytelnikom? Czy nie wypuszcza ich w świat, pozwalając odtąd żyć własnym życiem – w pamięci i wyobraźni innych?

 

Zresztą, kto wie, czy – na przykład za dwadzieścia lat – autorka ponownie nie zaprosi nas do Brwinowa?

Kup książkę Stulecie Winnych. Ci, którzy wierzyli

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Stulecie Winnych. Ci, którzy wierzyli
Książka
Inne książki autora
Rzeki płyną, jak chcą
Ałbena Grabowska0
Okładka ksiązki - Rzeki płyną, jak chcą

Trzy siostry, których życie skomplikowały wojna i miłość. Klara, Róża i Amelka. Panny Terechowiczówny. Przed wojną jeździły z rodzicami do wód, mieszkały...

Coraz mniej olśnień
Ałbena Grabowska0
Okładka ksiązki - Coraz mniej olśnień

Trzy kobiety. Trzy sposoby na życie. Jedna tajemnica czy może – jedno olśnienie? To powieść o losach Leny, Marii i Aliny, które dzieli tak...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy