Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Sudety

Skała Cyprian

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Pascal
Data wydania:
Kategoria: Przewodniki turystyczne
ISBN: 9788375131352
Liczba stron: 650
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: szczepanik

Przewodniki publikowane każdego roku przez wydawnictwo Pascal cieszą się w naszym kraju niesłabnącą popularnością. Czy dotyczą krain odległych, czy też tych zlokalizowanych na terenie Polski, ich cechą charakterystyczną – wbrew pozorom nie całkiem typową dla wszystkich wydawanych przewodników – jest ogrom przekazywanej w nich wiedzy, rzetelność informacji oraz ich kompetentne opracowanie. Czy Sudety autorstwa Cypriana Skały, wydane w ramach serii praktycznych przewodników, wpisują się w ten godny pochwały schemat?

 

Bez dwóch zdań: tak. Niemal siedmiusetstronicowe opracowanie Sudetów jest pracą zasługującą na uwagę. Przede wszystkim to źródło merytoryczne, wypełnione zróżnicowanymi, obejmującymi całość zagadnień związanych z tym łańcuchem górskim informacjami. Jednocześnie napisane zostało „dla ludzi”, co oznacza, że korzystać będą z niego nie tylko wykwalifikowani przewodnicy czy pasjonaci, spędzający prawie całe swoje życie w górach, ale również zwyczajni turyści, którzy od czasu do czasu chętnie wybierają się na piesze wycieczki.

 

Znajdziemy w tym przewodniku tak zwane wiadomości „ogólne” na temat Sudetów, czyli zagadnienia geograficzne i geologiczne, historyczne, kulturowe, jak i związane z przyrodą oraz klimatem. Potem natomiast zgłębimy wiedzę dotyczącą poszczególnych pasm górskich i zapoznamy się z propozycjami wycieczek – zarówno spacerowych, jak i dłuższych, przeznaczonych dla osób o lepszej kondycji. Całości dopełniają informacje praktyczne, czyli to, gdzie spać, co zjeść i o czym absolutnie nie zapomnieć podczas swojej wyprawy w Sudety. Jak widać, praca ma konstrukcję spójną, przejrzystą i zarazem pełną.

 

Zwolennicy kompendiów, dzięki którym wszystko, co najpotrzebniejsze, można mieć pod ręką w jednym tomie, na pewno przekonają się do Sudetów bardzo szybko. Poza niezbędnymi wiadomościami z każdej z górami związanej dziedziny książka wyposażona została bowiem również w odpowiednie mapy (a bez tych przecież w górach trudno). Znalazła się w niej mapa skorowidzowa, prezentująca najważniejsze atrakcje turystyczne oraz zabytki Sudetów, a także mapa kolejnych pasm, dokładnie przedstawiająca ukształtowanie opisywanego terenu. Uzupełnieniem są zdjęcia, unaoczniające czytelnikowi, o jakich miejscach mówi przewodnik.

 

Sudety to publikacja interesująca i wartościowa. Forma, w jakiej została zaprezentowana szerokiemu gronu odbiorców, wymagała ogromnego wkładu pracy – przede wszystkim ze strony autora, ale też i redaktorów, którzy dbali o jej wiarygodność i o kompetencję wywodu. Jeśli więc ktoś planuje wybrać się w południowo-zachodnie górzyste rejony kraju, koniecznie powinien ze sobą wziąć ten praktyczny przewodnik.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów