Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Sukces w szkole

Monika Łukasiewicz

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2006-03-01
Kategoria: Poradniki
ISBN: 83-7301-682-1
Liczba stron: 136
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Izabela Mikrut

Wiedza staje się towarem. W epoce ciągłego samodoskonalenia, bezustannego dokształcania się, furorę robią poradniki z serii „jak szybko i skutecznie zdobywać wiedzę”. Autorzy obiecują w nich złote góry, ujawnienie geniuszu, czy talentu, drzemiącego w każdym z nas. W czasopismach roi się od metod błyskawicznego uczenia się.

Jednym z podręczników doskonalenia technik zdobywania wiedzy jest książka Moniki Łukasiewicz – „Sukces w szkole”. Kierowana głównie do gimnazjalistów, ma nauczyć młodych ludzi, jak z nauki czerpać nie tylko korzyści, ale także zabawę i przyjemność. W warstwie zewnętrznej pozycja ta spełnia wszelkie wymogi marketingowe. Jaskrawoczerwona okładka ze złotym „kuszącym” napisem, notatka o autorce, napisana w duchu języka sukcesu (pełna frazesów ze współczesnej komercyjnej nowomowy), wyliczenia, schematy, rysunki przedzielające tekst. W sferze językowej – Monika Łukasiewicz wykorzystuje bez wahania zdobycze retoryki i przez całą książkę prowadzi kampanię reklamową. Zwraca się bezpośrednio do młodego odbiorcy, okraszając swą wypowiedź pytaniami w stylu: „czy chciałbyś uczyć się do pięciu razy szybciej i bez stresu oraz pamiętać to, czego się nauczyłeś?” Obiecujące zapytania i zwroty do adresata uzupełnia jeszcze niezwykła ekspresyjność wypowiedzi. Nierzadkie są wykrzyknienia, przypominanie celu – sukcesu, używanie huraoptymistycznych sformułowań i przymiotników w najwyższym stopniu. Hiperbolizacja, metaforyka sukcesu i pełne zachwytu słownictwo – to wierzchnia warstwa tekstu Moniki Łukasiewicz. Zapewne ma w założeniu dodać otuchy czytelnikom i przyczynić się do wdrażania technik afirmacyjnych, ale zastanawiam się, czy przesyt w tej dziedzinie nie będzie raczej zniechęcający. Jeszcze jeden mankament przyjętego stylu występuje w kontrastowości używanych odmian języka. Obok stylu młodzieżowego, słów z żargonu uczniowskiego, występują fragmenty naukowe (w efekcie komiczna może być frajda przy multisensorycznym kodowaniu informacji).

Celem książki jest przedstawienie najczęściej powtarzających się w opracowaniach technik szybkiego uczenia się (zwanego także, zapewne ze względu na frazeologię sukcesu, superuczeniem). Dowiemy się zatem, jak zapamiętywać bez wysiłku ciągi wyrazów (a także – sens kilkustronicowych tekstów przy wykorzystaniu słów-kluczy) w kilka minut, jak zwiększyć tempo czytania, jak osiągnąć stan podwyższonej chłonności umysłowej, jak likwidować „bariery” – przeszkody w szybkim uczeniu się, jak konstruować mapy umysłowe i uruchamiać przy nauce wszystkie zmysły. Ponadto znajdzie się tu kilka technik relaksacyjnych, niezbędnych przy podwyższaniu efektywności nauki. Każdy rozdział zawiera oczywiście zestaw ćwiczeń praktycznych, nie zabierających zbyt dużo czasu i nie sprawiających większych trudności. Porady i wskazówki są podawane przystępnie i bez kłopotów każdy może się do nich dostosować. Zwłaszcza że autorka z właściwą sobie frazeologią sukcesu obiecuje: „z zahukanego, spanikowanego i zestresowanego ucznia masz szansę przemienić się w opanowanego i pewnego siebie erudytę, błyskotliwego intelektualistę, a nawet prawdziwy wulkan intelektu”.

Sukces zależy jedynie od tego, czy młodym czytelnikom będzie się chciało nauczyć, jak powinni zdobywać wiedzę…

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów