Recenzja książki: Superskuteczne strategie opanowania języków obcych. Twój prywatny coach

Recenzuje: Justyna Gul

Do you speak English?

Po raz kolejny podejmujesz naukę języka i nie widzisz żadnych efektów? W innym kraju to wciąż mowa ciała, a nie język angielski stanowi narzędzie komunikacji? W desperacji zmieniasz szkoły i lektorów, mając nadzieję, że dzięki temu będziesz władać językiem niczym rodowity mieszkaniec danego kraju? Jeśli choć na jedno z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, to znaczy, że potrzebujesz prawdziwego wstrząsu. Musisz bowiem zdać sobie sprawę z tego, ile możliwości leży w zasięgu Twojego języka i dobrać najlepszą metodę nauki. Najlepszą, czyli taką, która będzie uwzględniała Twój charakter, predyspozycje oraz indywidualny rozkład dnia.

W opanowaniu języka obcego (i to raz na zawsze) pomoże Ewa Zaremba, magister filologii angielskiej z prawie trzydziestoletnim doświadczeniem w nauczaniu języków obcych. Jej książka Superskuteczne strategie opanowania języków obcych. Twój prywatny coach opublikowana przez wydawnictwo Sensus, to deska ratunkowa dla tych wszystkich, którzy na naukę wydali już tysiące złotych, a ich znajomość języka wciąż nie wyszła poza podstawowe Do you speak English?, czy How do you do?

Autorka udowadnia, że nauka może stać się dla nas przyjemnością i zabawą oraz że brak czasu wcale nie jest wytłumaczeniem naszej niewiedzy. Podchodząc do tematu jak przystało nie tylko na nauczyciela, ale i na coacha, Zaremba tłumaczy, że znajomość drugiego języka jest bardzo rzadko wartością samą w sobie. Raczej stanowi  ona pomost pomiędzy tym Ja, które mamy dziś, a tym, którym chcemy się stać. Pod czujnym okiem autorki określimy zatem, do jakiego punktu zmierzamy, czyli zdefiniujemy cel i wytyczymy drogę do niego. Aby uczyć się szybko i efektywnie, zbadamy też swoje „parametry”, czyli kanał reprezentacji sensorycznej (określimy, w jakim stopniu jesteśmy wzrokowcami, słuchowcami lub kinestetykami), a także profil inteligencji, metody zarządzania sobą w czasie (tu określimy co jest naszym "złodziejem czasu"), a także wyjaśnimy fenomen metody kalendarzyka i dziennika własnej efektywności. Lektura książki Superskuteczne strategie opanowania języków obcych pomaga zrozumieć, dlaczego mimo przekonania, że znajomość języka pomaga pogłębić wiedzę, zdobyć lepszą pracę, przyśpieszyć karierę, nawiązać nowe, ciekawe kontakty czy uniknąć kompleksu niższości, przerywamy naukę języka, zanim opanujemy go w odpowiednim stopniu. Autorka wyjaśni również, jak zaprogramować umysł, by podążał w zupełnie innym niż dotychczas kierunku. Jeśli chcemy zastąpić zły nawyk (np. surfowania po Internecie w czasie, kiedy planowało się naukę), czynnością bardziej konstruktywną, najlepiej zastosować swish, czyli metodę „podmieniania przymusów”, a specjalnie dobrane dla nas ćwiczenia pozwolą nie tylko określić, w jakiej sytuacji związanej z nauką chcielibyśmy zachowywać się inaczej, ale także jak zacząć wprowadzać w życie nowe nawyki i ćwiczyć się w nowych działaniach regularnie.

Kiedy postanowimy wziąć całkowitą odpowiedzialność za swoją naukę i postępy, zamiast zdawać się na propozycję i metody innych, odkryjemy drzemiące w nas nieograniczone możliwości. Przekonamy się również, jak wielką przyjemność i samozadowolenie można odczuwać podczas nauki, opierając ją na swoich mocnych stronach i samodyscyplinie. Poznamy też pojęcie kodowania, czyli tworzenia śladu pamięciowego, a także opracujemy swój plan poprawy pamięci, podejmując na koniec świadomą decyzję, że daną informacje zapamiętamy i damy swojej podświadomości wyraźną instrukcję co do działania.

Ewa Zaremba zwraca uwagę, że w nauce języka na efektywność i szybki postęp wpływa kilka czynników jednocześnie. Jeśli zaniedbamy jeden - runie wszystko. Jeśli zatem frustruje Cię nieznajomość języka, ale od lat nic z tym nie zrobiłeś, bądź – przeciwnie – od lat nad tym pracujesz, ale efekty są niezadowalające, czas zdecydowanie zabrać się do działania. Wojnę przeciwko wydawaniu pieniędzy na kolejne kursy i odkładaniu w nieskończoność własnego rozwoju, a także nieumiejętnemu zarządzaniu swoją motywacja i czasem wypowiada autorka książką Superskuteczne strategie opanowania języków obcych. Tym razem jest nadzieja, że wojna ta będzie wygrana!

Kup książkę Superskuteczne strategie opanowania języków obcych. Twój prywatny coach

Zobacz opinie o książce Superskuteczne strategie opanowania języków obcych. Twój prywatny coach
Autor
Forget Me Not