Okładka książki - Superskuteczne strategie opanowania języków obcych. Twój prywatny coach

Superskuteczne strategie opanowania języków obcych. Twój prywatny coach

Wydawnictwo: Sensus
Data wydania: 2011-12-14
Tytuł oryginału:
Język oryginału:
Tłumaczenie:
Ilustracje:
Dodał/a recenzje: Justyna Gul

Do you speak English?

Po raz kolejny podejmujesz naukę języka i nie widzisz żadnych efektów? W innym kraju to wciąż mowa ciała, a nie język angielski stanowi narzędzie komunikacji? W desperacji zmieniasz szkoły i lektorów, mając nadzieję, że dzięki temu będziesz władać językiem niczym rodowity mieszkaniec danego kraju? Jeśli choć na jedno z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, to znaczy, że potrzebujesz prawdziwego wstrząsu. Musisz bowiem zdać sobie sprawę z tego, ile możliwości leży w zasięgu Twojego języka i dobrać najlepszą metodę nauki. Najlepszą, czyli taką, która będzie uwzględniała Twój charakter, predyspozycje oraz indywidualny rozkład dnia.

W opanowaniu języka obcego (i to raz na zawsze) pomoże Ewa Zaremba, magister filologii angielskiej z prawie trzydziestoletnim doświadczeniem w nauczaniu języków obcych. Jej książka Superskuteczne strategie opanowania języków obcych. Twój prywatny coach opublikowana przez wydawnictwo Sensus, to deska ratunkowa dla tych wszystkich, którzy na naukę wydali już tysiące złotych, a ich znajomość języka wciąż nie wyszła poza podstawowe Do you speak English?, czy How do you do?

Autorka udowadnia, że nauka może stać się dla nas przyjemnością i zabawą oraz że brak czasu wcale nie jest wytłumaczeniem naszej niewiedzy. Podchodząc do tematu jak przystało nie tylko na nauczyciela, ale i na coacha, Zaremba tłumaczy, że znajomość drugiego języka jest bardzo rzadko wartością samą w sobie. Raczej stanowi  ona pomost pomiędzy tym Ja, które mamy dziś, a tym, którym chcemy się stać. Pod czujnym okiem autorki określimy zatem, do jakiego punktu zmierzamy, czyli zdefiniujemy cel i wytyczymy drogę do niego. Aby uczyć się szybko i efektywnie, zbadamy też swoje „parametry”, czyli kanał reprezentacji sensorycznej (określimy, w jakim stopniu jesteśmy wzrokowcami, słuchowcami lub kinestetykami), a także profil inteligencji, metody zarządzania sobą w czasie (tu określimy co jest naszym "złodziejem czasu"), a także wyjaśnimy fenomen metody kalendarzyka i dziennika własnej efektywności. Lektura książki Superskuteczne strategie opanowania języków obcych pomaga zrozumieć, dlaczego mimo przekonania, że znajomość języka pomaga pogłębić wiedzę, zdobyć lepszą pracę, przyśpieszyć karierę, nawiązać nowe, ciekawe kontakty czy uniknąć kompleksu niższości, przerywamy naukę języka, zanim opanujemy go w odpowiednim stopniu. Autorka wyjaśni również, jak zaprogramować umysł, by podążał w zupełnie innym niż dotychczas kierunku. Jeśli chcemy zastąpić zły nawyk (np. surfowania po Internecie w czasie, kiedy planowało się naukę), czynnością bardziej konstruktywną, najlepiej zastosować swish, czyli metodę „podmieniania przymusów”, a specjalnie dobrane dla nas ćwiczenia pozwolą nie tylko określić, w jakiej sytuacji związanej z nauką chcielibyśmy zachowywać się inaczej, ale także jak zacząć wprowadzać w życie nowe nawyki i ćwiczyć się w nowych działaniach regularnie.

Kiedy postanowimy wziąć całkowitą odpowiedzialność za swoją naukę i postępy, zamiast zdawać się na propozycję i metody innych, odkryjemy drzemiące w nas nieograniczone możliwości. Przekonamy się również, jak wielką przyjemność i samozadowolenie można odczuwać podczas nauki, opierając ją na swoich mocnych stronach i samodyscyplinie. Poznamy też pojęcie kodowania, czyli tworzenia śladu pamięciowego, a także opracujemy swój plan poprawy pamięci, podejmując na koniec świadomą decyzję, że daną informacje zapamiętamy i damy swojej podświadomości wyraźną instrukcję co do działania.

Ewa Zaremba zwraca uwagę, że w nauce języka na efektywność i szybki postęp wpływa kilka czynników jednocześnie. Jeśli zaniedbamy jeden - runie wszystko. Jeśli zatem frustruje Cię nieznajomość języka, ale od lat nic z tym nie zrobiłeś, bądź – przeciwnie – od lat nad tym pracujesz, ale efekty są niezadowalające, czas zdecydowanie zabrać się do działania. Wojnę przeciwko wydawaniu pieniędzy na kolejne kursy i odkładaniu w nieskończoność własnego rozwoju, a także nieumiejętnemu zarządzaniu swoją motywacja i czasem wypowiada autorka książką Superskuteczne strategie opanowania języków obcych. Tym razem jest nadzieja, że wojna ta będzie wygrana!

Avatar użytkownika - catarina78
catarina78
Przeczytane:, Ocena: 5,

Po książkach wydawnictwa Helion czytelnik spodziewa się praktycznych wskazówek, często aktualizowanych informacji i przydatnych rozwiązań. Sięgając po Superskuteczne strategie opanowania języków obcych, spodziewać się można rewolucji w nauczaniu. Zresztą, sugeruje to także okładka. Spodziewamy się zestawu technik pamięciowych, listy schludnych chwytów, tabelek ze zwrotami w różnych językach i skomplikowanych map myśli…

A tymczasem…

Poznajemy miłą panią w średnim wieku, prowadzącą własne przedszkole, która (podobnie jak my) wciąż obiecuje sobie, że wreszcie nauczy się języka obcego. Problem w tym, że wciąż nie ma na to czasu, sama sobie mnożąc problemy i wymówki. Na szczęście poznaje swojego prywatnego coacha - dziewczynę, którą pamięta ze szkoły średniej jako "szarą myszkę", a która wyrosła na przebojową bizneswoman.

Książka napisana została w formie dialogu między obiema kobietami. Rozmowa mistrza z uczniem, nauczyciela z czytelnikiem. Ewa Zaremba, autorka książki, postanowiła zastosować tę antyczną metodę, by dotrzeć do umysłów opornych, ale pragnących się uczyć.

Myliłby się jednak ktoś, kto spodziewałby się, że po przeczytaniu książki będzie znał nowy język. Motywacyjne "gadki" prywatnego coacha mają dopiero zmotywować do nauki, przygotować plac, zagruntować płótno pod dzieło, jakim jest opanowanie języka obcego. Ale, spokojnie, nic straconego. Dowiemy się bowiem o sobie wielu ciekawych rzeczy: czy jesteśmy wzrokowcami, słuchowcami, czy może kinestetykami oraz jak wobec powyższego powinniśmy się uczyć. Czy czytając, oglądając, czy słuchając, czy może lepiej - rozmawiając z innymi? Dowiemy się, jaką dysponujemy inteligencją: językową, matematyczno-logiczną, kinestetyczną, muzyczną, społeczną, intrapersonalną, co pozwoli lepiej wykorzystać swoje zasoby umysłowe. Dostaniemy gotowe wzorce organizacji swojego czasu, byśmy mogli wreszcie skutecznie zabrać się do nauki.

Tak naprawdę jest to podręcznik motywacyjny, baza wiedzy o tajemnicach mózgu i technikach uczenia się. Przydać się może także w innych dziedzinach, nie tylko podczas nauki języków. Wystarczy sobie tylko uświadomić potencjał, jaki w nas tkwi i... zacząć działać!

Każda strona ma nas zmotywować, zmusić do działania, podnieść na duchu, popchnąć do przodu. Z pewnością jest to niezły przegląd współczesnej wiedzy na temat technik neurolingwistycznych. Nie trzeba samemu szperać po Internecie. Ale czy to rzeczywiście pomoże w nauce? Może lepiej, zamiast czytać kolejną motywacyjną książkę, warto by było zabrać się do roboty i zacząć się uczyć?

Avatar użytkownika - kolmanka
kolmanka
Przeczytane:, Ocena: 6,

Proces nauki jest jak góra lodowa. To, co jest na jej szczycie i jest najbardziej widoczne i dostępne, to metody, strategie i techniki uczenia. A to, co pod wodą, czego nie widać, to procesy psychiczne i emocjonalne towarzyszące nauce. To one mają decydujący wpływ na proces nauki. Dlatego ucząc się tego, jak się uczyć, zaczynasz zmieniać się całkowicie jako człowiek.

Ostatnio coraz więcej słyszy się o life coachach i zwiększeniu zapotrzebowania na usługi reprezentantów tego zawodu. Modne staje się posiadanie własnego, prywatnego coacha, który staje się "lekiem na całe zło" i dyktuje zagubionym, jak żyć.  Autorka książki jest certyfikowaną life coach oraz kieruje firmą zajmującą się szkoleniami z zakresu samodoskonalenia, motywacji i efektywnego uczenia się.

Poradnik jej prowadzony jest w formie dialogu pomiędzy dwiema kobietami. Silną, odnoszącą sukcesy i wiecznie uśmiechniętą Julitą (coach) oraz chaotyczną, zniechęconą i niezadowoloną ze swych osiągnięć Anią. Oczywiście, cała historia dotyczącą życia Julity i Ani są fikcją, lecz nie to jest tutaj najważniejsze. Julita, jako osoba bardziej doświadczona i posiadająca ogromną wiedzę z dziedziny psychologii, wprowadza swą koleżankę - i przy okazji czytelników - w tajniki skutecznej nauki.

Od razu warto uprzedzić: nie ma w książce magicznych porad, jak uczyć się języka. Autorka nie podaje technik uczenia się przez sen i innych dziwnych metod. Można by było pokusić się o stwierdzenie, że książka uczy motywacji i wytrwałości w dążeniu do celu, nie strategii opanowania języków obcych

Na początku czytelnik za pomocą testów i ćwiczeń określa swój typ intelektualny: językowy, wzrokowy, matematyczno-logiczny, kinestetyczny, muzyczny, intrapersonalny, społeczny, środowiskowy, duchowy czy praktyczny. To właśnie od tego zależy jego dalszy rozwój i praca z książką.  Kolejnym krokiem jest ustalenie priorytetów, celów i zamierzeń. Poprzez kolejne strony i ćwiczenia mamy okazję poznać metody wizualizacji marzeń, sposoby zarządzania sobą w czasie, japońską metodę kaizen i wiele innych trików, które pomogą w wydajnym funkcjonowaniu.

Autorka podaje interesujące przykłady osób, które dzięki uporowi i sile marzeń, osiągnęły swój cel. Zaskakuje bardzo trafny i przecież tak prosty przykład człowieka, który zapragnął biegać. Postanowił, że w pierwszym tygodniu jego celem będzie założenie adidasów. Potem dobiegnięcie do pierwszego zakrętu za domem, następnie - do pierwszej przecznicy. Co było dalej? Łatwo się domyślić.

W książce znaleźć można wiele inspirujących zdań i opinii. W pewnym momencie autorka nakazuje: pomyśl, czy zrobiłbyś to, (nauczył się języka, wykonał projekt, napisał pracę), gdyby ktoś ofiarował Ci milion dolarów? Tak? W takim razie jesteś w stanie to zrobić, a jedyną rzeczą, jaka powstrzymuje Cię przed osiągnięciem celu, jest lenistwo i blokada psychologiczna.

Powyższe zdanie uświadamia, na ile nas stać. Oczyma wyobraźni widzimy samych siebie, ślęczących nad jakimś projektem nocami i dniami, aby w końcu spotkała nas nagroda. Okazuje się, że wszystko jest możliwe. Wystarczy tylko odpowiednie nastawienie, które można przecież wypracować.

Mam za sobą lekturę wielu podobnych poradników, ale ten całkowicie zmienił moje nastawienie do... życia. Jestem doskonałym przykładem osoby, która szybko traci zapał, która odkłada sprawy na później lub zniechęca się drobnymi niepowodzeniami. Autorka bardzo sprawnie zmienia podejście czytelnika do tych problemów. Od jakiegoś czasu potrafię przewartościować swoje obowiązki i znajduję czas na więcej zadań niż dotychczas. Moim problemem było także nakładanie na siebie zbyt dużej ilości obowiązków oraz późniejsza złość z powodu niemożności wypełnienia wszystkich. To także powoli się zmienia. Metodą małych kroków.

Ci, którzy borykają się z podobnymi przeszkodami, powinni sięgnąć po książkę. Przestrzegam jednak, że do rad udzielonych przez autorkę należy podejść z konsekwencją. Sama lektura nic nie da. Bez rozwiązywania zadawanych ćwiczeń i testów psychologicznych nie ma szans na osiągnięcie zamierzonego celu.

Avatar użytkownika - justa21
justa21