Recenzja książki: Superskuteczne strategie opanowania języków obcych. Twój prywatny coach

Recenzuje: kolmanka

Proces nauki jest jak góra lodowa. To, co jest na jej szczycie i jest najbardziej widoczne i dostępne, to metody, strategie i techniki uczenia. A to, co pod wodą, czego nie widać, to procesy psychiczne i emocjonalne towarzyszące nauce. To one mają decydujący wpływ na proces nauki. Dlatego ucząc się tego, jak się uczyć, zaczynasz zmieniać się całkowicie jako człowiek.

Ostatnio coraz więcej słyszy się o life coachach i zwiększeniu zapotrzebowania na usługi reprezentantów tego zawodu. Modne staje się posiadanie własnego, prywatnego coacha, który staje się "lekiem na całe zło" i dyktuje zagubionym, jak żyć.  Autorka książki jest certyfikowaną life coach oraz kieruje firmą zajmującą się szkoleniami z zakresu samodoskonalenia, motywacji i efektywnego uczenia się.

Poradnik jej prowadzony jest w formie dialogu pomiędzy dwiema kobietami. Silną, odnoszącą sukcesy i wiecznie uśmiechniętą Julitą (coach) oraz chaotyczną, zniechęconą i niezadowoloną ze swych osiągnięć Anią. Oczywiście, cała historia dotyczącą życia Julity i Ani są fikcją, lecz nie to jest tutaj najważniejsze. Julita, jako osoba bardziej doświadczona i posiadająca ogromną wiedzę z dziedziny psychologii, wprowadza swą koleżankę - i przy okazji czytelników - w tajniki skutecznej nauki.

Od razu warto uprzedzić: nie ma w książce magicznych porad, jak uczyć się języka. Autorka nie podaje technik uczenia się przez sen i innych dziwnych metod. Można by było pokusić się o stwierdzenie, że książka uczy motywacji i wytrwałości w dążeniu do celu, nie strategii opanowania języków obcych

Na początku czytelnik za pomocą testów i ćwiczeń określa swój typ intelektualny: językowy, wzrokowy, matematyczno-logiczny, kinestetyczny, muzyczny, intrapersonalny, społeczny, środowiskowy, duchowy czy praktyczny. To właśnie od tego zależy jego dalszy rozwój i praca z książką.  Kolejnym krokiem jest ustalenie priorytetów, celów i zamierzeń. Poprzez kolejne strony i ćwiczenia mamy okazję poznać metody wizualizacji marzeń, sposoby zarządzania sobą w czasie, japońską metodę kaizen i wiele innych trików, które pomogą w wydajnym funkcjonowaniu.

Autorka podaje interesujące przykłady osób, które dzięki uporowi i sile marzeń, osiągnęły swój cel. Zaskakuje bardzo trafny i przecież tak prosty przykład człowieka, który zapragnął biegać. Postanowił, że w pierwszym tygodniu jego celem będzie założenie adidasów. Potem dobiegnięcie do pierwszego zakrętu za domem, następnie - do pierwszej przecznicy. Co było dalej? Łatwo się domyślić.

W książce znaleźć można wiele inspirujących zdań i opinii. W pewnym momencie autorka nakazuje: pomyśl, czy zrobiłbyś to, (nauczył się języka, wykonał projekt, napisał pracę), gdyby ktoś ofiarował Ci milion dolarów? Tak? W takim razie jesteś w stanie to zrobić, a jedyną rzeczą, jaka powstrzymuje Cię przed osiągnięciem celu, jest lenistwo i blokada psychologiczna.

Powyższe zdanie uświadamia, na ile nas stać. Oczyma wyobraźni widzimy samych siebie, ślęczących nad jakimś projektem nocami i dniami, aby w końcu spotkała nas nagroda. Okazuje się, że wszystko jest możliwe. Wystarczy tylko odpowiednie nastawienie, które można przecież wypracować.

Mam za sobą lekturę wielu podobnych poradników, ale ten całkowicie zmienił moje nastawienie do... życia. Jestem doskonałym przykładem osoby, która szybko traci zapał, która odkłada sprawy na później lub zniechęca się drobnymi niepowodzeniami. Autorka bardzo sprawnie zmienia podejście czytelnika do tych problemów. Od jakiegoś czasu potrafię przewartościować swoje obowiązki i znajduję czas na więcej zadań niż dotychczas. Moim problemem było także nakładanie na siebie zbyt dużej ilości obowiązków oraz późniejsza złość z powodu niemożności wypełnienia wszystkich. To także powoli się zmienia. Metodą małych kroków.

Ci, którzy borykają się z podobnymi przeszkodami, powinni sięgnąć po książkę. Przestrzegam jednak, że do rad udzielonych przez autorkę należy podejść z konsekwencją. Sama lektura nic nie da. Bez rozwiązywania zadawanych ćwiczeń i testów psychologicznych nie ma szans na osiągnięcie zamierzonego celu.

Kup książkę Superskuteczne strategie opanowania języków obcych. Twój prywatny coach

Zobacz opinie o książce Superskuteczne strategie opanowania języków obcych. Twój prywatny coach
Autor
Forget Me Not