Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Syberyjskie przygody Chmurki

Dorota Combrzyńska-Nogala

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Literatura
Data wydania: 2014-08-25
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 9788376723143
Liczba stron: 80
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Amarisa

Czasy II wojny światowej były jednym z najcięższych okresów w dziejach naszego kraju. Z jednej strony zostaliśmy zaatakowani przez wojska niemieckie, z drugiej zaś przez Sowietów. Ludność polska znalazła się w potrzasku. Jedni trafiali do założonych przez Niemców obozów zagłady, inni zaś wywożeni byli bydlęcymi wagonami w głąb Rosji, na odległą i mroźną Syberię, gdzie czekała na nich praca ponad ich siły, ciągłe uczucie głodu oraz zimne izby, które odtąd miały stać się ich domem.


W jednym z takich pociągów znalazła się mała Polka o przezwisku Chmurka, jej mama, babcia oraz dwie ciotki. Resztę członków rodziny dopadli Niemcy. Dziewczynka miała zaledwie trzy latka, kiedy trafiła na Syberię. Niewiele pamięta z odległej ojczyzny. Jedyną jej pamiątką jest szklane, wielobarwne, kolorowe jajo, które uważa za magiczne. Miała jeszcze ukochaną lalkę, którą ze sobą w pośpiechu zabrała z rodzinnego domu, kiedy nocą przyszli Ruscy i kazali im się wynosić. Niestety odebrał ją jej jeden z sowieckich żołnierzy. Nie jest też do końca pewna, czy wspomnienia, które posiada, są jej własnymi, czy też może są to jedynie utrwalone przez jej bliskich opowieści z czasów przed zesłaniem. I choć sama nie potrafi zrozumieć, dlaczego właściwie znaleźli się na rosyjskiej ziemi, widzi, jak  jej bliscy na wspomnienie Polski dziwnie milkną, smucą się, a nawet ronią po cichu łzy. Jej samej się tu podoba. Zaprzyjaźniła się z kilkoma rosyjskimi dzieciakami, z którymi spędza każdą wolną chwilę, a także z kotem, do którego zwraca się per Katafiej Katafiejewicz. "(...) TERAZ Chmurki pełne było niesamowitych doznań i przeżyć. Jej teraz na Syberii różniło się od teraz jej babci, mamy i ciotek jak dzień od nocy." I choć w odległej ojczyźnie trwa wojna, a jej samej oraz innym ludziom zesłanym na Syberię każdego dnia doskwiera uciążliwy głód, chłód oraz ubóstwo, ona sama nie przykłada do tego większej wagi, nie przejmuje się tym tak bardzo, po prostu przywykła, dla niej stało się to codziennością, niczym niezwykłym. Była przecież zbyt maleńka, kiedy opuściła ojczysty kraj, aby pamiętać, jak wiele zmieniło się w ich życiu i ile tak naprawdę straciła...


Dlaczego Chmurka oraz jej bliscy zostali zesłani na Syberię? Kim byli przed wybuchem wojny, że spotkał ich taki a nie inny los? Czy niezwykłe jajo dziewczynki naprawdę posiada czarodziejską moc? Dlaczego wszystkie dzieciaki stroniły od Krzywej Natki? Czy prawdą jest to, że Katafiej Katafiejewicz ma zadatki na szamana? I dlaczego Chmurce nie dane było na zawsze zostać na Syberii?


"Syberyjskie przygody Chmurki" autorstwa Doroty Combrzyńskiej-Nogali (polonistki, surdopedagoga, autorki książek obyczajowych dla młodzieży i dorosłych) należą do serii wydawniczej "Wojny dorosłych - historie dzieci", w skład której wchodzą pozycje opowiadające o dziejach dzieci z czasów wojny. Każda z nich napisana jest w przystępny sposób, łatwy w odbiorze, ukazujący wszystko oczami dziecka w taki sposób, aby pokazać małym czytelnikom, jak straszne były to czasy, ale jednocześnie nie przerazić go, ani nie wywołać u niego traumy. "Syberyjskie przygody Chmurki" to autentyczna historia małej Anny Szwykowskiej-Michalskiej, która pewnego dnia wraz z bliskimi została zesłana na daleką Syberię. Autorka na jej przykładzie pokazuje, jak wyglądało życie ludzi wywiezionych w głąb Rosji - trudy codziennej pracy, nieodstępujące ich troski, czasem małe radości, ale również tęsknotę za ojczyzną i utraconymi na zawsze bliskimi. Chmurka większość czasu spędza na zabawach, jednak i one podszyte są znakiem czasu - jak np zabawa w śmierć babuszki, która stanowić może swoistą próbę poradzenia sobie ze stratą, oswojenia się z myślą o tym, że każdego dnia może odejść od nas ktoś, kogo kochamy.


Książka została pięknie wydana. Twarda okładka, dobrej jakości papier, a do tego przepiękne ilustracje Macieja Szymanowicza. Już przy okazji lektury takich książek jak "Asiunia" Joanny Papuzińskiej czy "Wszystkie moje mamy" Renaty Piątkowskiej miałam okazję podziwiać jego niesamowity talent, a teraz znów mogłam zachwycać się jego małymi dziełami sztuki. Szymanowicz potrafi przenieść na papier ludzkie emocje, a jego obrazy doskonale współgrają z tym, o czym w danej chwili czytamy.
"Syberyjskie przygody Chmurki" to książka, która stanowić może punkt wyjścia do rozmów z własnym dzieckiem na temat czasów II wojny światowej. Powinniśmy uświadamiać nasze dzieci, jak wiele złego niesie ze sobą wojna, ile bólu i cierpienia spotyka wówczas ludzi. "Syberyjskie przygody Chmurki" to piękna i mądra książka, prawdziwa perełka wśród literatury skierowanej do młodszego czytelnika, która moim zdaniem powinna znaleźć się na półce każdego dziecka. Gorąco polecam.


Moja ocena: 5/6

http://magicznyswiatksiazki.pl/?p=13143

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Nidaba plusminus Linia koment

Syberyjskie przygody Chmurki to kolejny tytuł z godnej uwagi serii, prezentowanej przez Wydawnictwo Literatura młodym czytelnikom: Wojny dorosłych – historie dzieci. Podobnie jak wszystkie pozostałe tomy, również i ten stanowi wartościową publikację – zarówno ze względu na sposób wydania (unikatowe, charakterystyczne ilustracje Macieja Szymanowicza, twarda oprawa, wysokiej jakości papier), jak i – przede wszystkim – swą treść. Stanowiąc zapis autentycznych wspomnień, w pewnym sensie pozwala najmłodszym na spotkanie z ich rówieśnikami, których dzieciństwo przypadło na wyjątkowy, gorący, wojenny czas


Tym razem: poznajemy losy dziewczynki, nie wiadomo czemu zwanej Chmurką, która wraz z bliskimi została zesłana na mroźną Syberię i tam spędziła kilka wojennych lat. Ponieważ opuściła Polskę jako trzylatka, nie pamięta ani trudów podróży, ani wyglądu swojego rodzinnego domu czy huty szkła prowadzonej przez dziadka. Zapomniała, jak to było, gdy jej mama, babcia i ciotki zamiast chustek nosiły kapelusze, a zamiast ciężkich chodaków – eleganckie pantofle. Dla Chmurki zwyczajne i naturalne jest to, co wokół: język rosyjski, którym mówią okoliczne dzieci, szczury wkradające się do domu, wiaderko zastępujące toaletę, królewski Katafiej – rozpanoszony kot poprzedniej właścicielki domu, zimowe mrozy i prugi czyli śnieżne zamiecie, zbierające śmiertelne żniwo. Inaczej niż dorośli zesłańcy, dziewczynka nie rozpamiętuje lepszej przeszłości, ani nie płacze z żalu za ojczyzną. Nie jest też zmuszana do ciężkiej, katorżniczej pracy. Wręcz przeciwnie: wraz z rówieśnikami przeżywa kolejne, często wesołe przygody.


Okazuje się bowiem, że nawet pośród biedy, nawet pomimo żalu za tymi, których się straciło, zdarzają się chwile beztroski i radości. Jak wtedy, gdy Chmurka ze swym przyjacielem, Ilią, łowili ryby… w majtki i zjadali je surowe. Kiedy pewnej zimy wykonali katki z krowich odchodów i zjeżdżali na nich z ośnieżonych pagórków. Albo gdy zrywając maliny, natknęli się na niedźwiedzia.


Oczywiście nie brakuje też smutnych momentów (śmierć mamy, rozstania z przyjaciółmi,  zabawa w śmierć babuszki), jednak wbrew pozorom opowieść o syberyjskich losach Chmurki to nie opis rozpaczy, tragedii, lecz raczej pewnej codzienności. Z pewnością jest to codzienność wyjątkowo trudna, znacznie różniąca się od współczesnej, ale być może przez to jeszcze bardziej godnej poznania. Warto zachowywać wspomnienia tych, którzy rodzili się i dorastali w najgorszych, najbardziej dramatycznych momentach historii – chociażby po to, by przypominać kolejnym, budującym naszą przyszłość pokoleniom o złu, jakiego doświadczyli ich przodkowie. I uczyć ich historii w sposób najlepszy z możliwych: przedstawiając jej bohaterów – także tych, dla których brakuje miejsca w szkolnych podręcznikach.

Amarisa plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-08-23, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,

Czasy II wojny światowej były jednym z najcięższych okresów w dziejach naszego kraju. Z jednej strony zostaliśmy zaatakowani przez wojska niemieckie, z drugiej zaś przez Sowietów. Ludność polska znalazła się w potrzasku. Jedni trafiali do założonych przez Niemców obozów zagłady, inni zaś wywożeni byli bydlęcymi wagonami w głąb Rosji, na odległą i mroźną Syberię, gdzie czekała na nich praca ponad ich siły, ciągłe uczucie głodu oraz zimne izby, które odtąd miały stać się ich domem.W jednym z takich pociągów znalazła się mała Polka o przezwisku Chmurka, jej mama, babcia oraz dwie ciotki. Resztę członków rodziny dopadli Niemcy. Dziewczynka miała zaledwie trzy latka, kiedy trafiła na Syberię. Niewiele pamięta z odległej ojczyzny. Jedyną jej pamiątką jest szklane, wielobarwne, kolorowe jajo, które uważa za magiczne. Miała jeszcze ukochaną lalkę, którą ze sobą w pośpiechu zabrała z rodzinnego domu, kiedy nocą przyszli Ruscy i kazali im się wynosić. Niestety odebrał ją jej jeden z sowieckich żołnierzy. Nie jest też do końca pewna, czy wspomnienia, które posiada, są jej własnymi, czy też może są to jedynie utrwalone przez jej bliskich opowieści z czasów przed zesłaniem. I choć sama nie potrafi zrozumieć, dlaczego właściwie znaleźli się na rosyjskiej ziemi, widzi, jak  jej bliscy na wspomnienie Polski dziwnie milkną, smucą się, a nawet ronią po cichu łzy. Jej samej się tu podoba. Zaprzyjaźniła się z kilkoma rosyjskimi dzieciakami, z którymi spędza każdą wolną chwilę, a także z kotem, do którego zwraca się per Katafiej Katafiejewicz. "(...) TERAZ Chmurki pełne było niesamowitych doznań i przeżyć. Jej teraz na Syberii różniło się od teraz jej babci, mamy i ciotek jak dzień od nocy." I choć w odległej ojczyźnie trwa wojna, a jej samej oraz innym ludziom zesłanym na Syberię każdego dnia doskwiera uciążliwy głód, chłód oraz ubóstwo, ona sama nie przykłada do tego większej wagi, nie przejmuje się tym tak bardzo, po prostu przywykła, dla niej stało się to codziennością, niczym niezwykłym. Była przecież zbyt maleńka, kiedy opuściła ojczysty kraj, aby pamiętać, jak wiele zmieniło się w ich życiu i ile tak naprawdę straciła...Dlaczego Chmurka oraz jej bliscy zostali zesłani na Syberię? Kim byli przed wybuchem wojny, że spotkał ich taki a nie inny los? Czy niezwykłe jajo dziewczynki naprawdę posiada czarodziejską moc? Dlaczego wszystkie dzieciaki stroniły od Krzywej Natki? Czy prawdą jest to, że Katafiej Katafiejewicz ma zadatki na szamana? I dlaczego Chmurce nie dane było na zawsze zostać na Syberii?"Syberyjskie przygody Chmurki" autorstwa Doroty Combrzyńskiej-Nogali (polonistki, surdopedagoga, autorki książek obyczajowych dla młodzieży i dorosłych) należą do serii wydawniczej "Wojny dorosłych - historie dzieci", w skład której wchodzą pozycje opowiadające o dziejach dzieci z czasów wojny. Każda z nich napisana jest w przystępny sposób, łatwy w odbiorze, ukazujący wszystko oczami dziecka w taki sposób, aby pokazać małym czytelnikom, jak straszne były to czasy, ale jednocześnie nie przerazić go, ani nie wywołać u niego traumy. "Syberyjskie przygody Chmurki" to autentyczna historia małej Anny Szwykowskiej-Michalskiej, która pewnego dnia wraz z bliskimi została zesłana na daleką Syberię. Autorka na jej przykładzie pokazuje, jak wyglądało życie ludzi wywiezionych w głąb Rosji - trudy codziennej pracy, nieodstępujące ich troski, czasem małe radości, ale również tęsknotę za ojczyzną i utraconymi na zawsze bliskimi. Chmurka większość czasu spędza na zabawach, jednak i one podszyte są znakiem czasu - jak np zabawa w śmierć babuszki, która stanowić może swoistą próbę poradzenia sobie ze stratą, oswojenia się z myślą o tym, że każdego dnia może odejść od nas ktoś, kogo kochamy.Książka została pięknie wydana. Twarda okładka, dobrej jakości papier, a do tego przepiękne ilustracje Macieja Szymanowicza. Już przy okazji lektury takich książek jak "Asiunia" Joanny Papuzińskiej czy "Wszystkie moje mamy" Renaty Piątkowskiej miałam okazję podziwiać jego niesamowity talent, a teraz znów mogłam zachwycać się jego małymi dziełami sztuki. Szymanowicz potrafi przenieść na papier ludzkie emocje, a jego obrazy doskonale współgrają z tym, o czym w danej chwili czytamy.
"Syberyjskie przygody Chmurki" to książka, która stanowić może punkt wyjścia do rozmów z własnym dzieckiem na temat czasów II wojny światowej. Powinniśmy uświadamiać nasze dzieci, jak wiele złego niesie ze sobą wojna, ile bólu i cierpienia spotyka wówczas ludzi. "Syberyjskie przygody Chmurki" to piękna i mądra książka, prawdziwa perełka wśród literatury skierowanej do młodszego czytelnika, która moim zdaniem powinna znaleźć się na półce każdego dziecka. Gorąco polecam.Moja ocena: 5/6


http://magicznyswiatksiazki.pl/?p=13143

gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów