Recenzja książki: Symfonia w bieli

Recenzuje: Dorota Józefiak

Symfonia w bieli to pierwsza opublikowana w Polsce powieść brazylijskiej autorki – Adriany Lisboi. Jest to opowieść wyjątkowa, poruszająca wiele trudnych tematów i skoncentrowana na uczuciach, przeżyciach i przemyśleniach bohaterów.

 

Akcja książki toczy się w słonecznej Brazylii, a osobami spajającymi wszystkie wydarzenia są siostry – Maria Ines i Clarice, które mają spokojne, beztroskie dzieciństwo. Przynajmniej do czasu, gdy jedna z nich zostaje skrzywdzona, a druga jest tego świadkiem. To zdarzenie rzutuje na całe ich późniejsze życie – na relacje z najbliższymi, na związki, które próbują budować, na zdrowie, zwłaszcza psychiczne. Siostry żyją z dala od siebie – przynajmniej od czasu, kiedy starsza zostaje wysłana do szkoły w mieście i musi zamieszkać u ciotki. Obie starają się normalnie funkcjonować, ale - niestety - nie udaje się im pozbyć traumy z dzieciństwa i wszystko, co dzieje się później, jest naznaczone złymi wspomnieniami. Z jednej strony kobiety starają się być szczęśliwe i szukają tego, co może im przynieść spokój i zapomnienie, z drugiej zaś - rodzinne tajemnice odciskają swoje piętno i niejednokrotnie wprowadzają zamęt w pozornie poukładaną rzeczywistość.

 

W książce uderza sposób, w jaki bohaterowie tworzą swoją codzienność. Są miejsca zakazane, zakazane słowa, zakazane myśli i zakazane uczucia. Nie wolno chodzić do kamieniołomu i mówić o nieszczęściu, które spotkało sąsiadów. Nie wolno wspominać o tym, co dzieje się w rodzinnym domu. Matce łatwiej jest pozbyć się z domu dziecka – niby zapewnić lepszy byt i dać szansę na lepsze jutro, a tak naprawdę zamieść pod dywan to, co nie powinno się zdarzyć. Nie wyciąga konsekwencji, nie mówi, nie pyta i nie osądza – po prostu milczy i w tym milczeniu podejmuje decyzje, jak naprawić krzywdę i pomóc córce. Dziewczynki od małego uczone są gry opartej na pozorach. Może przez to nie potrafią dokonywać później lepszych wyborów i bardziej walczyć o siebie i swoje życie.

 

Symfonia w bieli to opowieść niełatwa w lekturze. Autorka przeskakuje między wątkami, z czasów współczesnych powraca do wspomnień z dzieciństwa, a potem umiejscawia akcję w jeszcze innym okresie, w jeszcze innym miejscu, z całkiem nowymi bohaterami. Powieść wymaga ogromnego skupienia od czytelnika, który łatwo może pogubić się gąszczu wydarzeń i postaci. Dodatkowo charakteryzuje się licznymi opisami miejsc, osób, czy emocji. Całość wywoływać może wrażenie chaosu, co jednak ma pewien urok, zachwycić może z kolei styl, jakim powieść jest napisana.

 

Na pewno nie jest to lektura dla tych, co gustują w lekkiej prozie - wymaga od czytelnika zaangażowania i niesie duży ładunek emocjonalny, jednak dzięki ciekawej konstrukcji nie pozwala oderwać się od lektury. Stopniowo poznajemy bohaterki – ich rodziny, partnerów, życie od najmłodszych lat przez wszystkie wydarzenia, kolejno następujące po sobie, żeby na koniec odkryć, czemu Maria Ines i Clarice są takie, jakie są. Autorka sprawnie zbudowała napięcie i zgrabnie odkryła wszystkie karty – w najmniej oczekiwanych momentach podsuwając czytelnikowi kolejne elementy układanki. Całość składa się na dobrą historię, z którą naprawdę warto się zapoznać.

Kup książkę Symfonia w bieli

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Symfonia w bieli
Książka
Symfonia w bieli
Adriana Lisboa
Inne książki autora
Kruczogranatowe
Adriana Lisboa0
Okładka ksiązki - Kruczogranatowe

Kim jesteśmy i skąd się wzięliśmy? Piękna poetycka proza o poszukiwaniu korzeni. Po śmierci mamy kilkunastoletnia Vanja postanawia wyjechać z Rio de Janeiro...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy