Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Syrenka

Camilla Läckberg

Ocena ( 38 osób )
5.2
Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2011-06-01
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 978-83-7554-310-0
Liczba stron: 488
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Edyta Staniec

Biblijna sprawiedliwość

 

Królowa jest tylko jedna. Tak przynajmniej twierdzą niektóre gwiazdy i gwiazdki popkultury. Pozwolę sobie nie zgodzić się z tym stwierdzeniem, bo dla mnie jest ich więcej. Z całą pewnością do pocztu królewskiego zaliczam skandynawskie pisarki powieści kryminalnych, z Camillą Lackberg na czele. Jej kryminały czytam i słucham z wypiekami na policzkach i czole, nerwowo zacierając ręce.

 

„Syrenka” jest szóstą częścią kryminalnego cyklu o miejscowości Fjallbaka, z Patrikiem Hedströmem i Ericą Falck w rolach głównych.

Przed Patrikiem i policjantami z Fjalbakki staje nie lada zadanie. Poszukują oni mężczyzny, który zniknął z domu, nie pozostawiając po sobie żadnego śladu. Jakiś czas później odnalezione zostaje jego ciało i wszystko wskazuje na to, że jego śmierć nie nastąpiła na skutek nieszczęśliwego wypadku a w wyniku morderstwa. Sprawa robi się jeszcze bardziej niebezpieczna i złożona, kiedy jeden z przyjaciół zamordowanego zaczyna otrzymywać listy z pogróżkami. Jasne staje się, że zarówno za morderstwem jak i groźbami stoi jedna i ta sama osoba, która pragnie wymierzyć mężczyznom biblijną wręcz sprawiedliwość. Z czasem krąg osób z listy niebezpiecznego szantażysty rośnie, wzbudzając u swoich ofiar prawdziwe przerażenie. Jednocześnie, ku wielkiemu zaskoczeniu policji (i czytelnika) ofiary chronią potencjalnego sprawcę, godząc się na swój los. Cała sprawa zaś kręci się wokół książki „Syrenka”, która wyszła spod pióra jednego z szantażowanych mężczyzn, Christiana Thydella. Jaki związek ma tytułowa Syrenka z morderstwami, wysłuchajcie w porywającej książce Camilli Lackberg.

 

Lackberg stworzyła porywającą intrygę, zagmatwaną, paraliżującą, z obezwładniającym czytelnika / słuchacza zakończeniem. Akcja jest wielowymiarowa, a autorka zadbała o to, by wprowadzić mnóstwo wątków, sytuacji i postaci, które ubarwiają powieść. Początkowo trudno jest połączyć w logiczną całość informacje, którymi zasypuje odbiorców autorka. Z czasem jednak, kiedy informacji zdobywa się coraz więcej, śledztwo (także to prowadzone przez słuchacza, czy czytelnika) powoli i systematycznie posuwa się do przodu, a poszczególne elementy trudnej sprawy zaczynają do siebie pasować.

Camilli Lackberg udało się napisać powieść niezwykłą. Dla mnie niezwykłą podwójnie, bo pomijając rewelacyjny wątek kryminalny, książka nabrała jeszcze innego wymiaru. Po moich dwóch niedawnych ciążach, postać ciężarnej Eriki stała mi się szczególnie bliska, zwłaszcza kiedy słuchałam o jej odczuciach, tak bardzo podobnych do tych, które sama przeżywałam, podobnie zresztą jak wiele innych kobiet... Lackberg jest mistrzynią oddawania emocji kobiecych, szczególnie tych pań, które borykają się z silnym działaniem hormonów. Wyrozumiała, ale i prześmiewcza, a fragmentów o opiece nad niemowlakami nie powstydziłaby się sama ekipa Monty Pythona.

 

Na „Syrenkę” pokusiłam się w wersji audio. Interpretację kryminału powierzono popularnemu aktorowi, Marcinowi Perchuciowi. W swoim dorobku poza mnóstwem ról filmowych i teatralnych, aktor ma bogatą kolekcję ról dubbingowych. I doświadczenie to widać, słychać i czuć, jak śpiewał klasyk. Aktor dobrze moduluje głosem, wcielając się co rusz w inną postać. Robi to bardzo sugestywnie, zawodowo. A przy okazji udało mu się uniknąć przesady, zachowując przy tym naturalność. Bardzo dobra robota, dzięki czemu „Syrenki” słucha się świetnie.

 

Zachęcam zatem do wysłuchania „Syrenki” Camilli Lackberg czytanej przez Marcina Perchucia. Odkryjcie bolesną przeszłość odciskającą piętno na teraźniejszości bohaterów. Dajcie ponieść się prozie autorki, która zaskoczy was w niejednym miejscu i niejedną sytuacją tak, że często zastanawiać się będziecie, czy czasem bohaterowie nie mają do czynienia z siłami nadprzyrodzonymi. Poznajcie prawdziwą, biblijną sprawiedliwość, oko za oko ząb za ząb. Dowiedzcie się także, jak wielkie piętno odcisnąć może przeszłość na ludzkim życiu, wysłuchując historii zazdrosnego grubasa...Poznajcie bulwersujące szczegóły tej przerażającej historii, stając się tym samym zagorzałymi fanami Camilli Lackberg, o ile jeszcze nimi nie jesteście. A przy okazji dajcie namówić się do wysłuchania audiobooka, bo w tej interpretacji naprawdę warto.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
michalina25s plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-05-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2016 roku,Mam,
W porównaniu do pozostałych książęk Camilli według mnie Syrenka wypada słabo.
Daję piątkę, bo ostatnie 100 stron przeczytałam jednym tchem (trzeba przyznać, że zakończenia książek są jej mocną stroną :) ).

Cała reszta książki była jak dla mnie zbyt rozwlekła. Gdyby skrócić ją tak o 100 stron to zaliczyłabym ją do jednych z ulubionych a tak to po prostu daję 5 :)

Oczywiście jeżeli ktoś jest fanem jej książek to tak czy siak musi ją przeczytać, żeby móc sięgnąć po kolejne części jej sagi, co oczywiście mimo nie do końca pozytywnych wrażeń po Syrence- zrobię.
Eirene plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-02-01, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Kolejna część trylogii C. Lackberg. Fjallbacą wstrząsa kolejne morderstwo - przypadkowy spacerowicz znajduje zamordowanego mężczyznę zamarzniętego pod lodem. Okazuje się, że miał on powiązanie z kilkoma innymi mężczyznami, w tym jednym wziętym pisarzem, z którym bohaterka cyklu Erica Falck, współpracowała. Mężczyźni ci otrzymują dziwne listy, wydawałoby się pisane kobiecym pismem, z tajemniczymi przekazami. Czy ich życie też jest w niebezpieczeństwie? W jaki sposób pewne wydarzenie z ich przeszłości, akurat teraz postanowiło pomieszać im życiowe szyki?
Mimo, że rozwiązanie historii trochę rozczarowuje (widzę tutaj ewidentne nawiązanie do jednego z dzieł Hitchcocka), to jednak końcówka zaś wbija w fotel i zachęca po jak najszybsze sięgnięcie po kolejną część.
agulas_88 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-09-30, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2015 roku,
"Syrenka" to ciekawy i trzymający w napięciu do ostatnich stron kryminał. Polecam!
zabieganaczyteln plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-01-10, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Fantastyczne jest to jak bardzo wciągają historie napisane przez panią Läckberg!

,,Syrenka" mimo iż nie była mi tak bliska jak ,,Niemiecki Bękart" udowodniła, że z bohaterami z Fjällbacki nie można się nudzić.
Tym razem autorka przybliżyła nam temat ludzkiej osobowości i pokazała, jak różne istoty mogą kryć się za pozornie bliskim nam człowiekiem.

Czytając kolejne strony, tworzyłam sobie w głowie różne możliwości, szukałam motywów zbrodni wśród bohaterów książki, kreowałam własne pomysły na zakończenie śledztwa, ale to, które przedstawiła nam autorka Czarnej Serii, zupełnie mnie zdumiało. Fajnie, że w kolejnych częściach mamy okazję niejako zapoznać się z nowymi ludźmi i ich różnymi problemami, które w realnym świecie wydają się dla nas często dalekie, mimo, że istnieją i dotyczą wielu z nas. W ,,Syrence" takim problemem jest złożona psychika człowieka, którą poznajemy wręcz od środka, poprzez poznawanie myśli jednego z bohaterów i zastanawiając się, jak bardzo będą ewoluować i jaki będzie ich wpływ na finał opowieści.

Cieszy mnie bardzo to, że życie prywatne głównych bohaterów nie wysunęło się na główny plan, mimo iż cały czas autorka dzieliła się z nami wydarzeniami z życia Patrika i Eriki. Obawiam się jedynie o to, co spotka głównych bohaterów, wszak zakończenie, jakie zaproponowała pani Läckberg, nie lada mnie przestraszało...
agnik66 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-04-29, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
W Fjällbace w tajemniczych okolicznościach ginie mężczyzna, a policja jest bezradna. Śledztwo stoi w miejscu, aż pewnego dnia jego zwłoki zostają przypadkowo odkryte przez spacerowicza z psem. Jakby tego było mało, znajomy denata, Christian Thydell, który właśnie wydał swoją powieść pt. "Syrenka", dostaje listy z pogróżkami. Czy sprawy te jakoś się ze sobą łączą?

Na początku nie czytało się tej książki lekko, bo poprzednie pięć tomów poznałam dosyć dawno temu i niekoniecznie pamiętałam wszystkich bohaterów tego cyklu i wydarzenia z ich życia. Ciężko było mi się wczuć, ciągle się gubiłam, nie wiedziałam, kto jest kim. Później jednak czytało mi się już normalnie, co nieco sobie przypomniałam i mogłam skupić się już na konkretnym wątku. I własnie z książkami tej autorki już tak jest, że niby można czytać je w różnej kolejności, ale nie jest to takie łatwe, tym bardziej, że wątki obyczajowe stanowią sporą część cyklu. Chociaż tutaj było ich wyjątkowo mało, ale za to śledztwo wysuwało się na pierwszy plan. Przypominam, że "Syrenka" to tom szósty. Wracając jeszcze do wątków obyczajowych to miejscami były jakieś takie naiwne i naciągane, ale do przetrawienia. No bo mamy kobietę w ciąży, która bardzo angażuje się w całą sprawę, nie zważając na swoje bezpieczeństwo oraz jej męża, który zdradza tajemnice śledztwa. No cóż.

"Syrenka" to bardzo dobry, wciągający kryminał, ale odrobinę zagmatwany. Akcja jest wartka i wielowątkowa, zmuszająca do ciągłej lektury. Szczególnie podobało mi się zakończenie i rozwiązanie zagadki. Sama bym na to nie wpadła nigdy i było to dla mnie coś nowego. Szczerze powiedziawszy nawet podczas czytania nikogo nie typowałam, jakoś tak wolałam śledzić poczynania bohaterów i razem z nimi stopniowo odkrywać prawdę. Ja z chęcią w najbliższym czasie sięgnę po kolejny tom.

kingaczyta.blogspot.com
Nefretetes plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-02-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,

We Fjällbace w tajemniczych okolicznościach ginie mężczyzna. Cztery miesiące później przypadkowy spacerowicz natrafia na jego zwłoki w skutym lodem jeziorze. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy znajomy zmarłego, pisarz Christian Thydell, zaczyna dostawać anonimowe pogróżki. Zaniepokojony zwierza się Erice Falck, a ona pokazuje jeden z listów Patrikowi. Patrik jest przekonany, że Christianowi grozi niebezpieczeństwo. Ktoś szczerze go nienawidzi i nie zawaha się spełnić groźby. Kiedy znalezione zostają zwłoki kolejnego mężczyzny, policja doszukuje się wspólnego wątku, a trop prowadzi w przeszłość rodziny Thydell

Zaczytanywksiazk plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-01-17, Na półkach: Przeczytałem,
źródło 


 Tytuł: Syrenka
Autor: Camilla Läckberg
Wydawnictwo: Czarna owca
Data wydania: 5 czerwca 2013
Liczba stron: 486


 
Camilla Läckberg to jedna z najciekawszych szwedzkich pisarek, autorka sagi o Fjällbace, dwóch książek kulinarnych oraz książeczek dla dzieci. Uznawana jest za mistrzynię skandynawskiego kryminału.
 
Szósta część bestsellerowej sagi o Fjällbace
 
Poddać się? Dla niego taka możliwość nie istaniała.
 
Język książki jest tak samo lekkioryginalny i przyjemny, jak w poprzednich częściach. Autorka stylu nie zmieniła.
 
Młody pisarz Christian Thydell zaczyna dostawać listy z pogróżkami.Zwierza się Erice Falck, która pokazuje je Patrikowi. Jest on przekonany, że Christianowi grozi niebezpiczeństwo. W tajemniczych okolicznościach ginie mężczyzna. Sprawa komplikuje się, gdy przypadkowy spacerowicz odnajduje go pod lodem. Policja doszukuje się wspólnego wątku, gdy zostają znalezione zwłoki kolejnego mężczyzny.
 
Wiesz, że mi nie uciekniesz. Jestem w twoim sercu, więc nie schowasz się przede mną, choćbyś uciekl na koniec świata.
 
Okładka jest prosta. W pewien sposób oddaje część genezy utworu. Zaintrygowała mnie, a zarazem zaciekawiła. Bije od niej coś magicznego, co zmusza, aby sięgnąć po tę książkę.
 
Każdy bohater książki jest inny. Popełniają błędy, za które muszą srogo zapłacić. Postaci w powieści jest dość dużo. Trochę mnie wkurzyło, że są bardzo podobne do siebie.
 
Ale najlepsze kłamstwo to takie, które zawiera ziarno prawdy.
 
Erica Falck to pisarka, mama dziewczynki, która spodziewa się bliźniaków. Wydała parę książek, które cieszą się popularnością. Ma niezywkły talent do rozwiązywania zagadek, czym często denerwuje swojego męża, a często pomaga jemu rozwikłać trudne zagadki.
 
Patrik Hedstrom to młody policjant, od którego bije ambitność. Wyróżnia się swoją zaciętością i dążeniem do rozwiązania pewnej sprawy kosztem swojego życia. 
 
Nie miał pojęcia, jak bez niej żyć. Jak żyć bez powietrza? Przecież to tak samo niemożliwe.
 
Podsumowując... Syrenka wywarła na mnie ogromne wrażenie. Zawiera w sobie bardzo dużo emocji, które odbijają się na czytelniku. Według mnie jest na razie najlepszą częścią tejże sagi. Wiem, że będę miał ją długo w pamięci. Polecam ją szczególnie osobom, które lubią emocje. 

nikolsosna plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-04-07, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
chociaz pod koniec zaczynałam się domyślac co jest grane, to sama nie mogłam uwierzyć , że takie własnie może być rozwiązanie. a jednak ! kolejna zaskakująca historia z Fjallbacki, a zarazem historia życiowa prawdziwa. Kolejna ksiązka w której prócz fabuły autorka rozwija również studium postaci. i zawsze opisuje tło rozwoju charakteru, emocje nie biorą się z nikąd. ta historia wydała mi się mroczniejsza niż pozostałe....
helena610 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-09-13, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki (2014),
Rewelacyjna!
Pod koniec już zaczęłam się domyślać prawdy, niemniej jednak czytałam z zapartym tchem. A sama końcówka.... aż się chce zasiąść od razu do następnej części...
dona plusminus Linia koment
Przeczytane:2012-12-29, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Mroczna powieść, która do końca trzyma w napięciu. Polecam
atena plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-22, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Na początku nie mogłam rozróżnić bohaterów (to pierwsza czytana przeze mnie książka tej autorki) podobne imiona - Eryk, Eryka - skandynawskie nazwy miejscowości. Ale już po chwili wciągnął mnie ten kryminał. Czy znalezione w jeziorze ciało, zaginionego przeszło cztery miesiące wcześniej mężczyzny, oraz pogróżki, które dostaje debiutujący pisarz mają coś wspólnego? Tego musi dowieść Patrik wraz z zespołem policji. Jego żona, znająca Christiana, jest przekonana, że grozi pisarzowi niebezpieczeństwo. Chce by mąż zapewnił mu ochronę, a sama też zaczyna analizować wszystkie znane jej szczegóły. Kto okaże się "czarną owcą", czy mieszkańcy Fjällbaki mogą już odetchnąć z ulgą? Przeczytajcie koniecznie
annna84 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-26, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Bardzo dobra, chyba najbardziej trzymająca w napięciu z dotychczasowych części. Choć jest coś, co mnie u autorki denerwuje. A mianowicie to, że bohaterowie wiedzą więcej niż czytelnik i rozmawiają o czymś, a ja nie wiem, o czym. I to zakończenie, rodem z telenoweli. Jednak w przypadku "Syrenki" minusy nie są w stanie przyćmić plusów, dlatego książce daję szóstkę.
radeksc-wp plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-12-29, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2013 roku,
Poprawny kryminał szwedzki. Mam wrażenie ze dużo bohaterów.
amalka plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-02-08, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2013,
Najbardziej mroczna z dotychczasowych części. Po raz kolejny demony z przeszłości kształtują teraźniejszość. I choć tym razem zakończenie nie było dla mnie wielkim zaskoczeniem, to uważam, że to chyba najlepszy tom.
Niepokoi, wciąga, przeraża...
justynab1903 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-02-04, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem, 52 książki 2013,Mam,
Według mnie najlepsza jak do tej pory książka Pani Camilli. Syrenka zachwyciła mnie swoją tajemniczością. Od pierwszej strony wciąga i trzyma w niepewności aż do samego końca. Niesamowite postaci odgrywające ważną rolę w tej części dodatkowo przykuwają uwagę i zachęcają do ich głębszego poznania. Ciekawa historia młodego pisarza Christiana, który po niezapomnianych przejściach z dzieciństwa próbuje odnaleźć się w obecnym świecie. Jednak przeszłość jest dla niego okrutna i nie pozwala o sobie zapomnieć. Również przedstawione losy Eriki i Patricka sprawiają, że chce się poznać ich dalszy ciąg oraz to niesamowite zakończenie, które zasiewa niepokój w sercu - wypadek Ericki i Anny.
HouseOfBooks Linia koment
Przeczytane:2016-08-12, Na półkach: Przeczytałem,
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
GosiaK Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,
zabulQa Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Ninbar Linia koment
Przeczytane:2015-10-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
kselope Linia koment
Przeczytane:2015-08-22, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
moniapili Linia koment
Przeczytane:2015-08-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Filipeciek Linia koment
Przeczytane:2015-06-24, Na półkach: Przeczytałem,
greta89 Linia koment
Przeczytane:2015-03-30, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
nieszka Linia koment
Przeczytane:2015-03-20, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
babet Linia koment
Przeczytane:2015-03-17, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Aribaxx Linia koment
Przeczytane:2015-02-10, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,PRZECZYTANE,
annakp Linia koment
Przeczytane:2015-01-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Lady_Mary Linia koment
Przeczytane:2015-01-03, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mój mały świat pożółkłych kart...,
MonikaP Linia koment
Przeczytane:2010-06-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,x dawno temu,
dayna15 Linia koment
Przeczytane:2013-04-17, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,z_Przeczytałam 2013 (112),
akarasek Linia koment
Przeczytane:2014-10-05, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
ewaglinka1990 Linia koment
Przeczytane:2014-09-20, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Domi__T Linia koment
Przeczytane:2014-09-10, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Mysza_99 Linia koment
Przeczytane:2014-10-22, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
kasandra_other Linia koment
Przeczytane:2014-06-29, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
rosomaczek Linia koment
Przeczytane:2014-05-27, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
czarniutka21 Linia koment
Przeczytane:2016-04-26, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,kryminały,Wyzwanie - 52 książki 2016,
ola801 Linia koment
Na półkach: Czytam,
kozunia97 Linia koment
Przeczytane:2014-12-19, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2014 roku,Mam,
jolantasatko Linia koment
Przeczytane:2014-01-28, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2011,
gazda Linia koment
Na półkach: Czytam,Mam,
elfijka Linia koment
Przeczytane:2013-01-16, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane w 2013,
lindi Linia koment
Przeczytane:2014-01-09, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane 2013 rok,
zuzankawes Linia koment
Przeczytane:2013-11-19, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2013 roku,Mam,
aggi Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach: Mam,
silverraven Linia koment
Przeczytane:2013-04-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Thriller/sensacja/kryminał,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Anytsuj Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów