Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Sześć sekund

Rick Mofina

Ocena ( 4 osoby )
6.0
Wydawnictwo: Harper Collins
Data wydania: 2010-06-30
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 978-83-238-6653-4
Liczba stron: 412
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul
Kolejny zamach na papieża?

Trzynasty maja 1981 roku to dzień, który świat z pewnością pamięta. Mehmed Ali Agca wystrzelił pięć razy do papieża Jana Pawła II. Pierwsza kula trafiła go w brzuch, druga w rękę, trzecia - w ramię. Czwarta i piąta zraniły pielgrzymów …

Teraz historia ma się powtórzyć, tyle, że zamiast broni palnej ma być użyty nowy rodzaj bomby. Bomby, której nie są w stanie wykryć ani urządzenia pomiarowe, ani psy. Broni doskonałej. Mowa tu o specjalnej tkaninie, w którą oprócz włókien bawełnianych wpleciono te uzyskane dzięki technologii molekularnej. Znajduje się w nich środek wybuchowy, który można odpalić za pomocą milionów nanoradioczynników. Nad tą bombą pracują islamscy ekstremiści, a czeka ona na użycie w Buffalo Break. Czeka na papieża.

Ten spisek możemy śledzić w znakomitej książce „Sześć sekund”, trzymającej w nieustannym napięciu i mrożącej krew w żyłach. Autor, Rick Mofina, stworzył spiskową teorię dziejów, tak nieprawdopodobną, że aż możliwą. Mamy tu tragedię, nienawiść i chęć zemsty – emocje, które wykorzystują bojownicy. Samara Annie Ingram staje się narzędziem zbrodni, a dzięki programowi indoktrynacji (modlitwa plus narkotyki), przeobraża się w prawdziwą fanatyczkę, oddaną sprawie. Zgwałcona, zmuszona do uczestnictwa w torturowaniu syna i męża, a następnie - obserwowania ich śmierci, znienawidziła amerykańskich żołnierzy i uczucie to przeniosła na kraj. Dla swoich zmarłych bliskich staje się męczennicą i dla nich gotowa jest poświecić życie swoje i innych.

Ofiarą jej działań jest Maggie Conlin, który w tym samym dniu traci męża, Jake`a, oraz dziewięcioletniego syna Logana. Dziwne okoliczności ich zniknięcia i zachowanie Jake`a po powrocie z Iraku pozwala podejrzewać, że to on zabrał Logana i odszedł. Do sądu nie wpływa jednak pozew o rozwód ani o przejęcie opieki na dzieckiem, a trop się urywa. W rodzinne sprawy nikt nie chce się mieszać i tylko stara, umierająca Madame Fatima Soleil daje Maggie nadzieję, że syn żyje. Równocześnie ta wywodząca się z francuskich Cyganów wróżka wyczuwa ogromne niebezpieczeństwo grożące chłopcu, które zbliża się coraz bardziej.

Daleko od Kaliforni, na górskim i dzikim obszarze Faust`s Fork, na terenie Parku Narodowego Banff w Kanadzie, ginie rodzina turystów. Matka i dwójka dzieci zostają znalezieni w wodzie, po ojcu zaś słuch ginie. Czy był to nieszczęśliwy wypadek w trakcie spływu canoe? A może te śmierci i zaginięcie głowy rodziny – dziennikarza Raya Travera z Waszyngtonu z jego laptopem, mają związek z prowadzonym przez niego śledztwem? Temat, którym się zajmował, związany był z tajemniczym ładunkiem z Afryki i nową bronią…

Jak te wszystkie wątki łączą się z wizytą papieża? To właśnie próbuje ustalić Daniel Graham z Kanadyjskiej Królewskiej Policji, kapral w wydziale zabójstw w Calgary. Mimo, że po tragicznej śmierci żony przebywa na urlopie, angażuje się w sprawę, nie wierząc w przypadek. Ryzykując utratę stanowiska, wykazując wysoki poziom niesubordynacji, zmierza do rozwiązania tej przerażającej zagadki.

„Sześć sekund” to opowieść o przygotowaniach do wydarzenia, które może zmienić historię świata i to w sześć sekund właśnie. Tyle bowiem będzie czasu w Buffalo Break, przeznaczonego na dotyk papieskiej dłoni. Tylko tyle - bądź aż tyle - mają zamachowcy, by uruchomić bombę, którą jest zwyczajne ubranie – elegancka garsonka i mały, chłopięcy garnitur. Rick Mofina wzniósł się na wyżyny i, operując wysoce prawdopodobnymi, choć niewiarygodnymi w swej wymowie, faktami stworzył spisek genialny i godny mistrza. Historia z tysięcy elementów składa się w jedną całość, wróżąc piekło, do którego prowadzi droga wybrukowana nienawiścią i zemstą. Papież odegrać ma tu krwawą rolę. Czyżby rok 1981 miał się powtórzyć?

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
speedi plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-11-02, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Świetny, niezwykle wciągający thriller. Pozbawiony mocnych, krwawych opisów, za to pełen emocji. Powieść chłonie się jak najlepsze utwory Ludluma czy Forsytha. Dynamiczna akcja, rosnące napięcie, dobre wykorzystanie klasycznych schematów wzbogacone elementami własnego stylu - to wszystko sprawia, że książkę się pochłania w szybkim tempie. Powieść klasyczna, bez eksperymentów formalnych i udziwnień.
eveliina plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
Uwielbiam takie książki!
RattyAdalan plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,
Zapowiada się ciekawie. Może być wciągającą, niezapomnianą lekturą, do której chętnie i często będzie się wracać, gdy tylko będzie miało się ochotę, poczuć dreszczyk emocji.
Meguszka plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,
Ciekawie się zapowiada, chętnie bym ją przeczytała.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
Okładka - Sześć sekund Dom w San Francisco. Dzieci szejka
Tara Pammi, Lynn Raye Harris
Okładka - Sześć sekund Dama do towarzystwa
Anne Ashley
Okładka - Sześć sekund Zamorska posiadłość
Bronwyn Scott
Okładka - Sześć sekund Zatańcz dla mnie. Zamek w Kornwalii
Carole Mortimer, Jennie Lucas
Okładka - Sześć sekund Zmysłowa panna młoda. Trzydzieści dni i nocy
Yvonne Lindsay, Andrea Laurence
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów