Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Szklana góra. Baśnie polskie

Liliana Bardijewska, Ola Makowska

Ocena ( 1 osoba )
5.0
Wydawnictwo: Jedność
Data wydania: 2013-11-04
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-7660-880-8
Liczba stron: 36
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Karolina Mucha

Feministkom się nie spodoba. Już słyszę ich protesty! Wszak to kolejna historia, w której księżniczka tylko czeka i wzdycha, a wszystkie przygody przypadają w udziale mężczyznom. Co za niesprawiedliwość! Jawna dyskryminacja!

 

Ale cóż, tak drzewiej bywało. A przeszłości – choć może byśmy chcieli – nie poprawimy.

 

Na szczęście, czytając Szklaną Górę, nie musimy ograniczać się do zgłębiania kontrowersyjnego wątku tradycyjnego podziału ról. Znajdziemy tu o wiele więcej godnych uwagi treści. Bowiem jak większość baśni, tak i ta pod warstwą ciekawej, okraszonej magią fabuły, skrywa pouczające przesłanie – warte zapamiętania przez małych i dużych.

 

Pierwsza cenna myśl wiąże się z samą ideą szklanej góry i zbudowanego na niej zamku z brylantowymi wieżami – miejsca nadzwyczaj bezpiecznego, a przez to… nijakiego. Jak stwierdza medyk: tam nie tylko zło, ale i dobro nie ma dostępu! Trudno się więc dziwić smutkowi księżniczki, której żadne skarby i bogactwa nie są w stanie wynagrodzić samotności.

 

Właśnie dlatego z tak wielkim utęsknieniem i nadzieją wypatruje ona śmiałka, któremu udałoby się pokonać szklaną taflę i wspiąć na sam szczyt (pokonywanie przeszkód oraz górska wędrówka to kolejne łatwe do odczytania wątki symboliczne). Czy zwycięży najbardziej zwinny, najdzielniejszy, najdostojniejszy książę? W realnym świecie pewnie tak by się zdarzyło. Ale baśnie podążają za swą własną logiką, bohaterami czyniąc tych, na których nikt złamanego grosza by nie postawił. Tutaj nie są nagradzane dostojne urodzenie czy sprawność fizyczna, ale pracowitość, dobrość, szlachetna postawa, wytrwałość. Jak w przypadku Jaśka, najmłodszego z trzech braci, który zwycięsko wyszedł z trzech kolejnych prób, przy okazji udowadniając, że wielkość i ważkość przyświecającego nam celu nie muszą przysłaniać potrzeb i problemów napotykanych ludzi.

 

Na koniec dobra wiadomość dla feministek: księżniczka nie okazała się wcale taka bierna! Nie zwiodła jej kosztowna zbroja kolejnych potencjalnych narzeczonych, bo zaufała przede wszystkim temu, co wyczytała w ich oczach. Po raz kolejny dobre serca okazało się cenniejsze od zewnętrznego wyglądu.

 

Tylko czy taka stara, polska baśń zainteresuje sympatyków Ciekawskiego George’a i świnki Peppy? Oczywiście! Opowiedziana w prosty, ciekawy sposób przez Lilianę Bardijewską, z pewnością wyda się im zarówno zrozumiała, jak i intrygująca. Natomiast barwne, wymowne, przenoszące w świat baśni ilustracje (przypominające kadry z filmów animowanych) Oli Makowskiej z łatwością przemówią do dziecięcych serc i wyobraźni.

 

Krótko mówiąc: warto skorzystać z propozycji Wydawnictwa Jedność, sięgając po ten i po inne tytuły z serii Baśnie polskie (każdy tom wzbogacono o płytę z nagraniem słuchowiska). Bo choć zmieniają się czasy, zwyczaje, zainteresowania i gusta, to idee bezinteresowności, dobra oraz wrażliwości na potrzebujących wciąż warto przekazywać z pokolenia na pokolenie.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Olusia plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-06-20, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,

Od dzieciństwa znamy mnóstwo baśni i legend pochodzących z innych krajów. Najbardziej popularne są autorstwa  H. Ch. Andersena, Charlesa Perraulta braci Grimm. Jednak nasze polskie baśnie i legendy też są piękne, szczególnie te, które pochodzą z bliskich nam regionów. Z wielką przyjemnością polecam ,,Szklaną Górę"  z cyklu ,,Baśnie i legendy polskie" w opracowaniu Liliany Bardijewskiej jako lekturę, która może przybliżyć dzieciom różne zakątki Polski, a także przekazać wiele wartości.


,,Szklana Góra" to legenda z Warmii. Opowiada ona o tym, jak bardzo człowiekowi potrzebny jest do szczęśliwego życia drugi człowiek. Nie złoto, diamenty i inne świecidełka, nie wspaniałe stroje, klejnoty tylko dobry człowiek. Czy łatwo do szczęścia dotrzeć? Myślę, że trzeba się bardzo natrudzić i wykazać, by osiągnąć to, co najpiękniejsze.  Tak jak niełatwa była droga Jasia, bohatera legendy ,,Szklana Góra", jednak poprzez dobre uczynki i wielkie serce osiągnął to, o czym inni mogli tylko pomarzyć. W jaki sposób Jaś tego dokonał, dowiecie się z pięknie wydanej i ilustrowanej książki.


Dodatkowym atutem jest płyta ze słuchowiskiem, zamieszczona w książce. Dzięki temu, że dziecko może odsłuchać bajkę, uczy się pięknego czytania. Poprzez słuchanie nabiera umiejętności odtwarzania, a także kształtuje percepcję słuchową.  Możemy również kształtować koordynację słuchowo - wzrokową poprzez oglądanie ilustracji czy śledzenie tekstu. Zajęcia z książką można w różny sposób urozmaicać. Można poprosić dzieci, by w trakcie czytania zwróciły uwagę na słowo np. koń i gdy tylko usłyszą ten wyraz, mają udawać galop koński. Dzieci bardzo lubią takie zabawy, a dzięki nim kształtujemy odpowiednie percepcje. Polecam takie ćwiczenia dzieciom dyslektycznym.  Maluchy także nie będą się nudzić, gdy włączymy im bajeczkę i razem z nimi będziemy oglądać ilustrację. Dla niecierpliwych maluszków  -polecam  oglądanie ilustracji i krótkie opowiadanie treści zamiast czytania.


 


 

gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Książka, dzięki której pokochasz książki. Nawet, jeśli nie lubisz czytać
Pax
Nieja i ja
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów