Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Szkoła wdzięku Madame Chic. Jak być damą w każdej sytuacji?

Jennifer L. Scott

Ocena ( 4 osoby )
5.2
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2016-07-07
Kategoria: Poradniki
ISBN: 9788308061718
Liczba stron: 216
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Adrianna Michalewska

Nie lubię poradników. Owszem, bywają takie, które warto przeczytać. Na przykład jak urządzić mieszkanie, jak mądrze kupić samochód, jak wycyklinować podłogę. To poradniki specjalistów. Nie czytam porad dotyczących tego, jak żyć, jak sobie radzić, jak odnieść sukces. Te sprawy są tak osobiste, że natychmiast budzi się we mnie podejrzenie, że jedyną osobą, której się powiodło, jest autor rzeczonego tekstu, który podzielił się z nami swoimi doświadczeniami, zarobił na naszej naiwności, a nam pozostawił rolę biernego słuchacza. 

 

Żadna z naszych babć, mam i przyjaciółek nie podjęłaby się ferowania uniwersalnych wyroków, mówienia obcym ludziom, co powinni w swoim życiu zmienić. Aby komuś doradzać w tzw. życiowych sprawach, trzeba go po prostu poznać.

 

Szkoła wdzięku Madame Chic to poradnik, który jest jednocześnie zbiorem zasad dotyczących dobrego wychowania, propozycją uporządkowania życia, spisem propozycji dla zachowania urody, odpowiedniego postępowania w każdym czasie i wobec wszystkich napotkanych osób. Do tego Madame Chic zachęca, żeby zawsze być sobą, zachować naturalność i życzliwość wobec świata.

 

To przewodnik dla tych, którzy nie zdołali nasiąknąć w domu właściwymi zachowaniami, dla niepewnych swego postępowania, szukających miejsca w świecie i po prostu chcących uniknąć przykrych sytuacji. Nieco niepokojące jest to, że takie przewodniki nadal są potrzebne, że wraz z rozwojem naszej cywilizacji pewne zachowania nie są po prostu naturalne.

 

Szkoła wdzięku Madame Chic to bardzo ostrożny, zachowawczy poradnik dobrego wychowania. To zespół zasad przydatnych w sytuacjach, które są dzisiaj powszechne, choć jeszcze dwadzieścia lat temu wydawały się rzadkością. Jennifer L. Scott radzi, jak się zachowywać w samolocie, jak - na biznesowym obiedzie, a jak we współdzielonym z innymi mieszkaniu. Oczywistości? Bardzo możliwe. Ale jednak potrzebne.

 

Ta książka to uwspółcześniona wersja poradnika dla nastolatek, w którym reguły dobrego wychowania przetyka się poradami o zachowaniu własnego stylu i nie robieniu niczego wbrew sobie. Nieco to niepokojące. Wszak niektórych spośród tych propozycji nie sposób pogodzić. Naturalnie, Jennifer L. Scott wiele ze swych porad okrasza humorem, ale jednak nie sposób się pozbyć podejrzenia, że mówi o rzeczach zgoła oczywistych.

 

Polecam tę książkę mamom dorastających dziewcząt, gotowym na trudne rozmowy o życiu i im samym. Choć niewiele z nich lata samodzielnie samolotami czy chadza na służbowe obiady, to porady o utrzymywaniu porządku we własnym pokoju z pewnością zawsze pozostaną w cenie. Do tego garść uwag, jak zorganizować garderobę, aby zawsze być elegancką i jak jeść homara. Mogą się przydać.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
reading-mylove plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-07-04, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,EGZEMPLARZ RECENZENCKI,
Po ,,Lekcjach Madame Chic" i ,,W domu Madame Chic" nadszedł czas na ,,Szkołę wdzięku" autorstwa Jennifer L. Scott, autorki bloga The Daily Connoisseur.

Podtytuł książki brzmi "Jak być damą w każdej sytuacji"? I moi drodzy, na pewno się nie zawiedziecie, bo autorka wyczerpująco odpowiada na to pytanie. Książka składa się z trzech części. Już w pierwszym rozdziale Jennifer nakreśla obraz kobiety z klasą, która m.in. panuje nad sobą, ładnie się wysławia, dba o rozwój intelektualny, dostrzega pozytywne strony życia. Przywołuje również gwiazdy kina, takie jak Audrey Hepburn czy Grace Kelly. Dzieli się także radą, że należy pracować nad sobą w samotności, bo nie o to chodzi, żeby udawać kogoś kim się nie jest. A prawdziwa dama ćwiczy (nad sobą) wtedy, kiedy nikt jej nie towarzyszy.

Drugi rozdział jest kopalnią rad. Przede wszystkim nie należy przejmować się tym, co inni mówią o Tobie. Jeśli masz na to ochotę to odbieraj dziecko ze szkoły w ładnej sukience i w pełnym makijażu, przejdź się na targ w szpilkach i podkreślaj swoją kobiecość. Osobiście lubię się malować. Nie mam na myśli kilograma tapety na twarzy, szczególnie latem, bo to wygląda komicznie, wręcz groteskowo. Jednak lubię malować rzęsy i używać kremu BB. Ale lubię też czasem wskoczyć w dres, kiedy po całym dniu przychodzę do domu. I tutaj nie zgadzamy się z autorką. Bo ona nie ma nawet dresów, tylko w tym samym stroju chodzi cały dzień. Nawet gotuje i nawet pracuje w ogródku. Uważam, żeby nie popadać w paranoję, bo nawet w dresach można wyglądać kobieco. Znajdziecie tutaj także quiz, który pomoże Wam znaleźć indywidualny styl. Autorka również podpowiada jak skomponować garderobę z 10 elementów, a także omawia dodatki takie jak apaszki, szale, torebki, biżuterię czy buty. Dowiecie się także jak przyjmować komplementy, jak grzecznie odmawiać czy nawet jak prawidłowo formułować e-maile.

Ostatni rozdział zatytułowany ,,Lekcje eleganckiego stylu życia" przybliża nam szeroko rozumianą gościnność (np. jak mamy przyjmować znajomych), uczy jak jeść trudne potrawy, jak zachowywać się w pracy czy na randce. Jedna prosta zasada - wszystko zależy od rozwoju intelektualnego. Z resztą sobie jakoś poradzimy.

Summary: Uważam, że Jennifer L. Scott stworzyła uroczy, napisany z humorem poradnik. Niektóre rady w nim umieszczone są mi doskonale znane, ale z niektórymi spotkałam się po raz pierwszy. I tak w skrócie aby zostać kobietą z klasą musisz wierzyć w siebie, panować nad sobą, współczuć i troszczyć się o innych, ubierać się elegancko, ale stosownie do okoliczności, żyć z pasją tu i teraz.
"Szkoła wdzięku Madame Chic" to poradnik pełen inspiracji na każdy dzień. Serdecznie polecam!
http://reading-mylove.blogspot.com/2016/07/przedpremiera-jennifer-l-scott-szkoa.html
gosia45 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
anoola Linia koment
Przeczytane:2016-09-11, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2016,Mam,
gosia_gosia16 Linia koment
Przeczytane:2016-08-27, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
kalola Linia koment
Przeczytane:2017-03-20, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,12 książek 2017,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Szkoła wdzięku Madame Chic. Jak być damą w każdej sytuacji? Dom dzienny, dom nocny. Audiobook
Olga Tokarczuk
Okładka - Szkoła wdzięku Madame Chic. Jak być damą w każdej sytuacji? Drugi koniec świata
Małgorzata Sobieszczańska
Okładka - Szkoła wdzięku Madame Chic. Jak być damą w każdej sytuacji? Barszalona
Aga Sarzyńska
Okładka - Szkoła wdzięku Madame Chic. Jak być damą w każdej sytuacji? Wielki marynarz
Catherine Poulain
Okładka - Szkoła wdzięku Madame Chic. Jak być damą w każdej sytuacji? Śmierć przewodnika rzecznego
Richard Flanagan
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Książka, dzięki której pokochasz książki. Nawet, jeśli nie lubisz czytać
Pax
Nieja i ja
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów