Recenzja redakcji granice.pl

Sztuka słowa. Aforyzmy, życzenia, dedykacje na każdą okazję

Ocena ( 1 osoba )
6.0
Wydawnictwo: Jedność
Data wydania: 2013-10-01
Kategoria: Rozrywka, humor
ISBN: 978-83-7660-589-0
Dodał/a recenzję: Katarzyna Krzan

Maleńka, urocza książeczka, wydana na wzór dawnych zbiorków złotych myśli, kusi swoją urodą. W środku równie ładnie - mnóstwo obrazeczków, ozdobników. A do tego obietnica - teksty na każdą okazję, praktyczne porady, aforyzmy, cytaty, wzory listów, życzeń, kartek okolicznościowych. W czasach pisania krótkich wiadomości tekstowych tylko z pozoru sztuka pisania zdaje się zanikać. Tak naprawdę zmienia jedynie swoją formę. Wciąż musimy pisać. I choć nie są to już ręcznie kaligrafowane teksty na ozdobnym papierze listowym, to wciąż są to... teksty.

Z książeczki dowiadujemy się, jakich błędów unikać, jak dbać o pisownię i ortografię. Podane są także wzory maili, esemesów (wraz ze słowniczkiem emotikon i stosowanych w wiadomościach skrótów). Są też przywołane listy sławnych ludzi, wyznania miłosne, odpowiedzi na oświadczyny oraz liściki z okazji różnych uroczystości. Niektóre nieco trącą myszką, choć starają się dostosowywać do współczesności. Czytając ten zbiorek, odnieść można wrażenie, że autorzy usilnie starali się przenieść stare wzorce do nowych warunków. Szkoda tylko, że cała książka okazuje się tłumaczeniem z włoskiego. Niejako "na siłę" próbowano przetłumaczyć pewne zwroty. Kalki z włoskiego wypadają miejscami niezbyt interesująco. Kto na przykład napisze komuś na urodzinowej kartce: "Chcę pokazać Ci gwiazdy! Możemy wrócić później, teraz, kiedy już skończyłaś osiemnaście lat!" Słowa te brzmią co najmniej dwuznacznie.

Listy miłosne sławnych ludzi, przytoczone we fragmentach i bez koniecznego kontekstu, nabierają pustego charakteru, są pozbawione wyrazu. A przecież były to osobiste teksty, mające wyrazić najgłębsze uczucia. Nie wyobrażam sobie zakochanych przepisujących cudze wyznania jako własne… Jednak z drugiej strony fragmenty te pokazują, że można pisać o uczuciach. A napisanie powoduje, że zyskują one na trwałości - przynajmniej w oczach czytających potomnych.

Książeczka zawiera liczne cytaty, złote myśli, przysłowia, którymi można okrasić urodzinową kartkę czy wpis do pamiętnika. Dorzucono także znaczenie kolorów, mowę kwiatów i język esemesów.

Sztuka słowa pokazuje, że pisanie jest równie ważne jak kultura obrazkowa. Pozwala zatrzymać na moment czas, podkreślić ważność danej chwili, nadać jej sens. To z pewnością pozytywne przesłanie książki.

Iwona067 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-05-21, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 ksiązki 2014,
"Dedykacja personalizuje prezent i osobie obdarowanej pozwala lepiej poznac ofiarodawcę. Jeśli umieści się ją na tomiku wierszy, po jakimś czasie będzie przywoływać ona miłe wspomnienia. Ale i podczas romantycznych wakacji można pisać dedykacje wprost na piaszczystej plaży albo na świeżym śniegu w górach". (s. 72). Takimi i podobnymi tekstami zachwycam się co rusz odkąd stałam się posiadaczką "Sztuki słowa".
Ta niewielkich rozmiarów książka wydana przez Wydawnictwo Jedność urzekła mnie od samego początku. Zawiera nie tylko wiele aforyzmów, życzeń i dedykacji na różne okazje, ale również praktyczne informacje dotyczące zasad komunikacji pisanej, formy listów oficjalnych i towarzyskich. Na 380 stronach zawiera się w 8 rozdziałach całe bogactwo cytatów, życzeń, dedykacji itp.
Zasady komunikacji pisanej to rozdział otwierający publikację. Znajdziemy tu mnóstwo ciekawostek, od tłumaczenia języka SMS-ów, kwiatów czy kolorów po wytyczne dotyczące odbiorcy, okazji bądź tradycyjnych lub nowoczesnych nośników informacji. Dwa kolejne rozdziały to proponowane życzenia z okazji różnorodnych rocznic i świąt. O tym jak pięknie wyrazić słowa szczęścia, miłości i przyjaźni przeczytamy na kolejnych stronach tomiku. Całość zamyka korespondencja z podróży. Książka oprócz cytatów wierszy i książek, fragmenty listów sławnych ludzi zawiera przykłady listów do osób nam najbliższych, wzory listów urzędowych itp. To bogate źródło materiałów na naprawdę różne okazje: znajdziemy tu inspirację na obchody popularnych imprez typu chrzciny czy jubileusze po celebrowanie zdanych egzaminów magisterskich bądź doktoranckich.
Dowiadujemy się z niej, jakie są najczęściej popełniane gafy w korespondencji, jak ich unikać, dlaczego tekst zawarty w SMS-ie niekoniecznie nadaje się do powielenia na kartce pocztowej, co wypada a co nie napisać w mailu do osoby nieznajomej a przede wszystkim dlaczego warto dbać o to, by kartki czy listy pisane odręcznie nie odeszły do lamusa. Książka małych rozmiarów, w sam raz do damskiej torebki. Wyciągam ją w poczekalni do lekarza, autobusie, na przystanku autobusowym...otwieram na dowolnej stronie i chłonę piękne poetyckie wersy. Polecam, bo mimo doby Internetu, przyda się na pewno ją mieć, by móc "napisać czarno na białym słowa stosowne na każdą okazję i adekwatnie wyrażające nasze wrażenia, emocje, myśli..." bo przecież "słowa żyją dłużej niż czyny" (Pindar).
gosia45 Linia koment
jurata Linia koment