Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Szubienicznik. Falsum et verum

Jacek Piekara

Ocena ( 6 osób )
4.7
Wydawnictwo: Otwarte
Data wydania: 2014-01-15
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 978-83-7515-298-2
Liczba stron: 400
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Damian Kopeć

Imaginujcie sobie kryminalno-awanturniczą historię w siedemnastowiecznych dekoracjach się rozgrywającą

Ponad miarę zaskakujące zakończenie panajackowego Szubienicznika stało się, bo stać się z pewnością musiało, naturalnym początkiem kolejnej powieści, godnej kontynuacji cyklu tak pięknie rozpoczętego owym Szubienicznikiem intrygującym. Kontynuacji zatytułowanej tajemniczo Szubienicznik. Falsum et verum i, jak jej tytuł, ze wszech miar zacnej. Nie zmienia się nic, co stanowiło urok stylu imć pana Piekary - ani barwność opowieści, ani brawurowo przedstawieni barwni bohaterowie, ani w końcu intrygi, które zasadniczy smak owemu cyklowi nadają jak dojrzałe frukta utęsknionemu poobiedniemu deserowi. Płyną łacińskie maksymy, większość wykształconych obywateli do nieustannego zerkania w przypisy przymuszając. Płyną słowa opowieści o świecie z przeszłości, który był odszedł i, jak pieśni ludowe głoszą, i nie wróci więcej. Świecie, który tak przed naszymi oczyma zdolnościami pisarskimi odtworzony został, że żywym jak jakiś zdrowy pstrąg w potoku się wydaje. Pełnym zawiłości, namiętności, niezwykłych rozkoszy stołu i podniebienia, pełnego swady do samego życia podejścia.

Odżywają znowu na kartach książki postaci dobrze nam już znane. Takie jak stolnik Hieronim Ligęza, gościnnością niezrównaną ujmujący i podziw budzący tak rzadką dziś żywotnością, witalnością i możliwościami nigdy nie kończącego się przekąszania. Czy jak podsędek Gideon Rokicki, co często - jak sam zauważyć raczy - ma język szybszy niż pomyślunek, a zwodzić nas słowami i rozgrywaniem jakby na ostrzu kindżału sytuacji zaskakiwać potrafi jak nikt inny. Czy podstarości Jacek Zaremba, który nieustannie próbuje uporządkować fakty i mity w bujnej i pożywnej otoczce zmyśleń baraszkujące razem jak owe króliczki na łące pełnej soczystej trawy. Siłą logiki, doświadczenia i majestatu prawa okiełznać próbujący sens wydarzeń, które budzą nie tylko jego zaciekawienie i zaniepokojenie. Pojawią się i nowe postaci, bo czymże by była dobra opowieść bez nieustannego nowości powiewu? Zwroty akcji sprawią niejedną niespodziankę. Chmury niepewności zaczną się gromadzić nad głowami bohaterów, choć szczerze rozbawią pełne uczucia słowa padające z ich ust czy sytuacje tragikomiczne, w które nieustannie zdają się wplątywać jak ryby w sieci. Nadal towarzyszyć nam będą jak wierni druhowie dzbany wina przedniego, kielichy małmazyji, misy pełne jadła przedniego, od których wyobrażenia aż kiszki marsza nieustannego grają, a ślina nie strumykiem, a potokiem potężnym leci.

(...) jakby wróbelki jadły tyle, co ja w stolnikowej gościnie, to by pełzały po ziemi, nie tylko nie marząc, by wzbić się pod niebosy, ale nawet nie mogąc trzepotać się stopę nad ziemią jak kury.

Zaskakujące zakończenie powieści Szubienicznik. Falsum et verum niezbicie potwierdza prawdę, że na drugim tomie cyklu dobrego nie zwykło się kończyć, a ciekawa historia ma to do siebie, że potrafi się ciągnąć jak ekonomiczne kryzysy czy reformy zacne władzę trzymających i trwać uparcie jak rządzący przy swej służbie narodowi.

Powieści imć pana Piekary z cyklu Szubienicznik to pean na cześć barwnego i uczciwego życia, na cześć prawości, solidności i wierności ideałom. To opisanie świata nie mniej niż dzisiaj skomplikowanego, ale o wiele bardziej uroczego. Nie tyle pozbawionego negatywnych cech i zwykłego zła, co dość wyraźnie je definiującego. Świata, w którym istniało coś więcej ponad subiektywne odczucia i osądy, ponad prymitywną prywatę do roli cnoty wyniesioną, a wszechobecny pi-ar do słów objawionych, w które bez pomyślenia i bez zastanowienia wierzyć należy, by zwać się człowiekiem światłym i postęp szanującym. To również trafne i zawsze aktualne komentarze, często ironiczne, a nierzadko uszczypliwe, wobec bieżącej polityki niemiłościwie - bo miłości tylko ich usta pełne, a serca zupełnie pozbawione - nam panujących. To również opowieść w pięknie dawnego słowa pisanego i mówionego się lubująca. W długich, rozbudowanych, jakże dalekich od prymitywnego języka współczesnego wypowiedziach. W konstrukcjach, które złożonością, melodią zdań, barwnością jako żywo są ilustracją tezy, że język może wypowiedzieć wszystko, co pomyśli głowa. O ile tylko owa głowa ma o czym myśleć.

A wiedzcie, waćpanowie - stolnik podniósł głos - że jak Moskiczaninowi raz ustąpicie chociaż na krok, to zwietrzy on waszą słabość tak samo, jak mucha potrafi zwierzyć gnijące mięso. I już nie popuści. Życzliwość uzna za słabość, a chęć do negocjacji za poddanie.

Pozostaje tylko niecierpliwie czekać na rozwikłanie wszelkich zagadek, które sprytnym sposobem pan Piekara nam obficie przygotował. Jest na co czekać, a mniemać należy, że wielbiciele panajackowego stylu zawiedzeni kolejnym tomem przygód Szubienicznika nie odejdą.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
brzoza_dg plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-03-29, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,12 książek 2015,
Dalszy ciąg intrygi sarmackiej utrzymuje poziom poprzedniej części. Tajemnice gości powoli zaczynają się ze sobą zazębiać, lecz dochodzą do nich kolejne.
Nie pozostaje nic innego tylko czekać na kolejny tom, w którym to możliwe że nastąpi zakończenie całego cyklu.
flickma plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-11-20, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Dalsze dzieje podstarościego Jacka Zaremby i innych bohaterów zgromadzonych u stolnika Hieronima Ligęzy poprzez sfałszowane listy zapraszające ich w gościnę. W tomie tym okazuje się, że Gideon Rokicki nie jest tym za kogo się podawał. Nie jest poślednim szlachetką a wysłannikiem cesarza Leopolda Habsburga baronem Feliksem von Finckensteinem. Okazało się, że on również otrzymał list napisany niby przez stolnika Ligęzę.
Jak w każdej ze swoich powieści Jacek Piekara włada świetnie językiem XVII wiecznej Rzeczypospolitej, opisuje barwnie obyczaje, zwyczaje i mentalność polskiej szlachty. Do tego wiedzie w sposób znakomity wątek kryminalny pozostawiając czytelnika w niepewności co do dalszych losów bohaterów i osoby prowodyra wszystkich zdarzeń opiewanych na łamach powieści.
adgam91 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-09-17, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,
O ile pierwsza część wywarła na mnie względnie pozytywne wrażenie, o tyle "Falsum et verum", co stwierdzam ze smutkiem, rozczarowało mnie. W pierwszej części mieliśmy przedstawione 3 historie trójki bohaterów które miały nas zaprowadzić do rozwiązania zagadki. Historie te były dość ciekawe, coś się generalnie działo - czytało się przyjemnie. Tutaj natomiast, mam wrażenie że cała książka opiera się na dywagacjach i dysputach Pana Zaręby i stolnika Ligęzy dotyczących szlacheckich obyczajów i życia, jest nutka ówczesnej filozofii i podejścia do świata. Jest to ciekawe, oczywiście - można dowiedzieć się wiele na temat szlachty polskiej ich "lifestyle'u" i obyczajów. Ale na litość, ileż można o tym czytać na 339 stronach?! Gdybym chciała podręcznik historii udałabym się do biblioteki akademickiej i poprosiła o odpowiednią pozycję. Spodziewałam się zagadek kryminalnych, wartkiej akcji, szlacheckiej fantazji i przygód, a dostałam wywody i dywagacje. Nie za dobrze to rokuje gdy w perspektywie jeszcze trzecią (a może więcej, patrząc na tempo akcji) część. Trochę nie chce mi się już po nią sięgać. Zraziłam się.
speedi plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-05-02, Na półkach: Przeczytałem,
ewaboruch plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-03-21, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,sensacja, triller,
Drugi tom powieści. To tutaj wyjaśnia się sprawa pana Zaręby z pierwszej części, a także występują kolejne opowieści. Wyjaśnia się także kim jest Gideon Rokicki oraz kilka innych spraw, jak np: powiązanie między przybyłymi osobami. Oczywiście książka ta kończy się niespodziewanie jak poprzednia.
Jagheera plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-03-06, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,12 książek 2014,Mam,
Kolejna i jeszcze lepsza cześć świetnej lektury. Nie mogę doczekać się następnej.
JaMajka1529 Linia koment
Przeczytane:2016-02-02, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Sinister Linia koment
Przeczytane:2016-01-01, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane w 2015,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
hanka04 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
bbo Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach: Jacek Piekara,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Dizzy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Szubienicznik. Falsum et verum Imagines
Anna Todd
Okładka - Szubienicznik. Falsum et verum November 9
Hoover Colleen
Okładka - Szubienicznik. Falsum et verum Powiedzmt sobie wszystko
Jonathan Tropper
Okładka - Szubienicznik. Falsum et verum Vernon Subutex Tom 2
Virginie Despentes
Okładka - Szubienicznik. Falsum et verum Pełnia życia
Maciąg Agnieszka
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów