Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Szum

Magdalena Tulli

Ocena ( 13 osób )
5.2
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2014-10-09
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-240-2625-8
Liczba stron: 208
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Natalia Nowak-Lewandowska

Choć książka Magdaleny Tulli objętościowo nie przyprawia o zawrót głowy, to jej treść wstrząsa czytelnikiem. To spowodowało, że nie byłam w stanie przeczytać tej pozycji szybko i z łatwością. Jej emocjonalny ciężar przytłaczał mnie na tyle często, że wielokrotnie przerywałam czytanie. Doświadczenie intymności, z jakim pisarka kazała mi się zmierzyć, nie raz wprawiło mnie w zakłopotanie nie tylko podczas lektury, ale także wtedy, gdy dzieliłam się moimi wrażeniami. W jakich kategoriach oceniać ten jakby nie było pamiętnik?

 

Szum to zapis życia małej dziewczynki i dorosłej kobiety w jednej osobie, niedostosowanej do otaczającej ją rzeczywistości, pogubionej i osamotnionej. Ta samotność wynika przede wszystkim z braku prawidłowych relacji na poziomie matka-dziecko, ale również dziecko-rówieśnicy. Bohaterowie tej książki nie mają imion, mają tylko przypisane role, jakie spełniają w życiu pisarki. Pozbawienie tożsamości, w tym przypadku symboliczne, jest głównym tematem książki, problemem samej autorki, z którym stara się zmierzyć między innymi poprzez unikanie imion najbliższych. Upokarzanie i niezrozumienie stają się czymś oczywistym i naturalnym, a ciągłe porównywania z idealnym kuzynem tylko zwiększają poczucie bycia gorszym. To codzienność dziewczynki, która w życiu dorosłym nie radzi sobie z własnymi emocjami, nie potrafi wykrzesać z siebie nic, poza chłodem i dystansem. Mur, który buduje wokół siebie jest jednocześnie jej więzieniem. Dopiero próba zrozumienia i przebaczenia najbliższym powoduje, że dla własnych dzieci jest gotowa stać się matką, która potrafi przekazać wartości niezbędne do prawidłowego rozwoju. Matką, która uczy godności, choć jej samej tego nie nauczono.

 

Tytułowy Szum to próba rozliczenia się z przeszłością, tą własną, ale i z tą, która trawi rodzinę od wielu lat i dosłownie szumi w każdym kawałku duszy przenoszona z mlekiem matki. Dramat, którego skutki nie zostały przepracowane w przeszłości, przenoszą się na dziecko, kształtując je na matczyne podobieństwo. To z kolei rodzi kolejne dramaty, kolejne problemy. Błędne koło przerwać może jedynie próba przełamania wyobcowania, które stało się drugą naturą kobiety oraz szukanie porozumienia z matką, nawet jeśli miałoby to nastąpić dopiero po jej śmierci.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
AMJ1986 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-07-27, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2016,
Codziennie porównujemy coś do czegoś, jeśli chodzi o rzeczy, czy też ludzkie cechy. Najtrudniejsze jednak jest to jeśli te porównania wypadają na naszą nie korzyść. Bardzo trudno zaakceptować dziecku tego, że matka wciąż bardziej chciałaby je zmienić niż pokochać takim jakie jest. Jednak trudne dzieciństwo bohaterki nie pozbawiło jej miłości do matki. Przeszłość zawsze ma wpływ na naszą teraźniejszość i przyszłość, ale to my wybieramy jak pokierujemy życiem własnym i naszych najbliższych.
enigma1 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-04-02, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,12 książek 2016 ,
Dwóm siostrom, pochodzącym z Łodzi, udaje się przeżyć wojnę. Wychodzą z obozów koncentracyjnych - jedna trafia do szpitala, druga wraca do Polski.
Co takiego przeżyły w czasie wojny?
Tego nikt się nie dowie. Bo obydwie postanowiły "trzymać fason", żyć normalnie (cokolwiek by to miało znaczyć) i niczym się nie wyróżniać spośród innych.
To "trzymanie fasonu" ma wpływ na resztę ich życia, również na życie ich dzieci.
Bo siostry uważały, że normalność to wyjście za mąż i posiadanie dzieci - co najmniej jednego (obydwie na jednym dziecku poprzestały).
Tylko że "normalność" i "trzymanie fasonu" nie przewidywały żadnych cieplejszych uczuć do potomstwa.

Okazuje się, że traumatyczne przeżycia mają wpływ i na następne pokolenie (pokolenia?). Zimna, nieprzystępna matka, która nie umie nawiązać kontaktu ze swoją córką - tylko raz staje po stronie swego dziecka, nie dopuszczając do wysłania córki do szkoły z internatem.

Dorośli są tak pochłonięci sobą i swoimi traumami (matka - przeżyciami z obozu koncentracyjnego, ojciec - wspomnieniami Niemców, których zabił), że w ogóle nie zwracają uwagi na problemy córki. A ona ma wszelkie możliwe kłopoty w szkole, łącznie z atakiem agresji. Mała, osamotniona, zawsze jakaś inna, nawiązuje ciut bliższą znajomość tylko z jedną koleżanką - jak się potem okaże, też z niełatwą przeszłością.

"Szum" to przygnębiająca książka.
To opowieść o pożegnaniach (umierający rodzice, umierające koleżanki ze studiów, mąż, z którym bohaterka książki w końcu bierze rozwód) ale też o próbach zawalczenia o siebie, zrozumienia motywacji matki.
Telefony do nieżyjących osób, by jeszcze raz usłyszeć ich głos, zapytać - jak TAM jest.
Czytając tę książkę miałam wrażenie, że w autorce nadal siedzi ta mała, przez nikogo nierozumiana, zalękniona dziewczynka.
I czytałam tę książkę ze ściśniętym sercem.
Olena plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-01-03, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2015,
Tulli po raz kolejny wraca do znanych i opisywanych już w poprzednich powieściach wątków ze swego dzieciństwa i trudnych, anormalnych relacji rodzinnych. Mimo owej wtórności wciąż dobrze się ją czyta i potrafi poruszyć. Nie do końca udane i w moim odczuciu zbędne były sceny quasi-fantasy z lisem i jemu podobnymi. Mimo to warto sięgnąć.
aniag plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-07-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Rewelacja!
AnnaP plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-12-25, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Niedawno skończyłam czytać stosunkowo niewielką objętościowo książkę, po której spodziewałam się wiele, ale na pewno nie tego, że zwali mnie z nóg. "Szum" przejechał po mnie niczym walec drogowy i już nigdy więcej nie wrócę do stanu poprzedniego. Jedyne, na co mam siłę w tej chwili, to wklejanie tu genialnych cytatów, ale przecież coś oprócz tego wypadałoby napisać.

"Zgodnie sądziły, że nawet jeśli potomstwo trochę przypomina rodziców, to jednak co najwyżej zewnętrznie i powierzchownie. (...) Tak to już z dziećmi jest, myślały - loteria, jedne rodzą się łatwe, inne trudne. Tu nie ma żadnego związku z przeszłością, a przede wszystkim nie ma żadnego związku z tamtym." s. 138

Główna bohaterka książki to postać bezimienna. Jednak drobiazgi takie jak wiek czy nazwisko zupełnie nie liczą się, gdy na pierwszy plan wysuwa się ponura codzienność. Skomplikowana relacja dziewczynki z matką, ciotką i kuzynem towarzyszy jej przez całe późniejsze życie. Wydarzenia z przeszłości, których kobieta nie doświadczyła na własnej skórze nie pozwalają o sobie zapomnieć zarówno tym, którzy je przeżyli, lecz także drugiemu pokoleniu, a w szczególności protagonistce. Zmaga się ona nie tylko z brakiem zrozumienia wśród rówieśników, lecz - co bardziej bolesne - nie potrafi odnaleźć akceptacji pośród swoich krewnych.

"- Żadne zwierzę nie jest stworzone do znoszenia upokorzeń - ostrzegał lis. - Nie nastawiaj się na to, że będziesz je zawsze znosić. Zatrułabyś się na śmierć." s. 79

Nie jest wcale łatwo przebrnąć przez niecałe dwieście stron, kiedy treść, z każdym przeczytanym zdaniem, coraz mocniej ciąży czytelnikowi i przygniata go do ziemi - metaforycznie, choć również skutecznie. Lektura "Szumu" to prawdziwe wyzwanie, ja jednak nie żałuję, że sięgnęłam po tę książkę. Czuję się wyczerpana emocjonalnie, choć zdecydowanie jest to ten pozytywny typ zmęczenia czytelniczego. Teraz, kiedy powieść Magdaleny Tulli już za mną, trudno będzie mi zadowolić się pierwszą lepszą książką.

"Trudno przebaczyć komuś, kto nie ma sobie nic do zarzucenia. Ludzie nie umieją przełknąć krzywdy, za którą nikt nie przeprasza, więc próbują oddać ją temu, od kogo przyszła. Jeśli gniew jest bezsilny, zmieni się w nienawiść. Ciężar nienawiści dźwigają potem na własnych plecach, póki nie stracą sił. Wtedy ich przygniecie." s. 174

Magdalena Tulli stworzyła historię po części bardzo realną, a po części zupełnie nieprawdopodobną. Rozmowy ze zmarłymi czy z towarzyszącym dorastającej bohaterce lisem świetnie uzupełniają tą bliską wielu ludziom opowieść o szukaniu swojej zagubionej i niejednokrotnie zagłuszonej przeszłością tożsamości.

Zestawienie magicznego realizmu z tym zupełnie niezaczarowanym sprawia, że ta książka podwójnie mocno działa na czytelnika. Zmusza do zastanowienia się nad symbolami i ich znaczeniem, wymusza własną interpretację wydarzeń i skłania do przemyślenia swojej przeszłości. Każdy człowiek już w momencie narodzin obciążony zostaje historią rodziny, której częścią zostaje. A może nie zostaje? Kto wie, czy tak łatwo zyskać akceptację tych, których każdy z nas otrzymuje w pakiecie wraz z nazwiskiem. A czy później, będąc wyrzutkiem, da się do tej zbieraniny najróżniejszych charakterów upodobnić? Czy warto w ogóle starać się o swój talerzyk szarlotki i rodzinne niedziele pełne upokorzeń i wyrzutów za nieswoje przewinienia? Na te, i inne pytania, które kłębią się w głowie po przeczytaniu ,,Szumu" każdy będzie musiał udzielić sobie sam odpowiedzi, a zaręczam, że nie będzie łatwo. Gwarantuję również najwyższy poziom czytelniczego zadowolenia z wartościowej lektury.

Recenzja z: www.book-loaf.blogspot.com
agatrzes plusminus Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Chcę przeczytać, 52 książki 2014,
Szum" to powieść drogi jaką przechodzi główna bohaterka aby ,,wyjść" z roli ofiary i dziwadła.Naznaczona cierpieniem i bólem historia o budowaniu poczucia własnej wartości. Nasycona emocjami, symboliką i metafizycznymi odniesieniami, które nie tylko pozwalają w większym stopniu zrozumieć zmagania postaci ale w bardzo obrazowy sposób uwypuklają te elementy, na które autorka chciała zwrócić uwagę czytelnika.

W najnowszej powieści Magdalena Tulli nie tylko miażdży wrażliwość odbiorcy i chwyta go za gardło i serce, ale też pobudza do refleksji i daje nadzieję. Pokazuje, że choć przeszłość jest nieodzownym elementem naszego życia i nie da jej się od tak wymazać, to można nauczyć się z nią żyć. A to, że ktoś kiedyś nas zaszufladkował nie oznacza, że do końca życia musimy w tej roli pozostać. I choć lektura nie jest łatwa warto się z nią zmierzyć ponieważ na tych niespełna dwustu
stronach jest więcej prawdy o życiu i o człowieku niż w niejednym podręczniku do psychologii.Polecam.
nasturia plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-11-21, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Czytam regularnie w 2014 roku,

Choć książka Magdaleny Tulli objętościowo nie przyprawia o zawrót głowy, to jej treść wstrząsa czytelnikiem. To spowodowało, że nie byłam w stanie przeczytać tej pozycji szybko i z łatwością. Jej emocjonalny ciężar przytłaczał mnie na tyle często, że wielokrotnie przerywałam czytanie. Doświadczenie intymności, z jakim pisarka kazała mi się zmierzyć, nie raz wprawiło mnie w zakłopotanie nie tylko podczas lektury, ale także wtedy, gdy dzieliłam się moimi wrażeniami. W jakich kategoriach oceniać ten jakby nie było pamiętnik?


 


Szum to zapis życia małej dziewczynki i dorosłej kobiety w jednej osobie, niedostosowanej do otaczającej ją rzeczywistości, pogubionej i osamotnionej. Ta samotność wynika przede wszystkim z braku prawidłowych relacji na poziomie matka-dziecko, ale również dziecko-rówieśnicy. Bohaterowie tej książki nie mają imion, mają tylko przypisane role, jakie spełniają w życiu pisarki. Pozbawienie tożsamości, w tym przypadku symboliczne, jest głównym tematem książki, problemem samej autorki, z którym stara się zmierzyć między innymi poprzez unikanie imion najbliższych. Upokarzanie i niezrozumienie stają się czymś oczywistym i naturalnym, a ciągłe porównywania z idealnym kuzynem tylko zwiększają poczucie bycia gorszym. To codzienność dziewczynki, która w życiu dorosłym nie radzi sobie z własnymi emocjami, nie potrafi wykrzesać z siebie nic, poza chłodem i dystansem. Mur, który buduje wokół siebie jest jednocześnie jej więzieniem. Dopiero próba zrozumienia i przebaczenia najbliższym powoduje, że dla własnych dzieci jest gotowa stać się matką, która potrafi przekazać wartości niezbędne do prawidłowego rozwoju. Matką, która uczy godności, choć jej samej tego nie nauczono.


 


Tytułowy Szum to próba rozliczenia się z przeszłością, tą własną, ale i z tą, która trawi rodzinę od wielu lat i dosłownie szumi w każdym kawałku duszy przenoszona z mlekiem matki. Dramat, którego skutki nie zostały przepracowane w przeszłości, przenoszą się na dziecko, kształtując je na matczyne podobieństwo. To z kolei rodzi kolejne dramaty, kolejne problemy. Błędne koło przerwać może jedynie próba przełamania wyobcowania, które stało się drugą naturą kobiety oraz szukanie porozumienia z matką, nawet jeśli miałoby to nastąpić dopiero po jej śmierci.

CzytajacaMama Linia koment
Przeczytane:2016-03-27, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
leonia Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
grzeniuJee Linia koment
Przeczytane:2015-12-22, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
KarenKa Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Faustyna Linia koment
Przeczytane:2015-04-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,powieści,
just86 Linia koment
Przeczytane:2015-03-25, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
nikikate Linia koment
Przeczytane:2015-03-15, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,Przeczytane,
edytka222 Linia koment
Przeczytane:2015-01-22, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Literatura polska,Mam,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
renatat Linia koment
Przeczytane:2015-01-04, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem, 52 książki - 2015,
goster Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
agga Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów