Recenzja redakcji granice.pl

Okładka - Ta choroba w rodzinie. Psycholog o raku
Kup Teraz

Ta choroba w rodzinie. Psycholog o raku

Pietrzyk Agnieszka

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls
Data wydania: 2006
Kategoria: Medycyna i zdrowie
ISBN: 9788373086340
Liczba stron: 217
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Emocje a nowotwór

Rak to nie tylko choroba, ale i prawdziwy egzamin z życia, z więzów i relacji z najbliższymi. To egzystencjalne doświadczenie jest wulkanem emocji – strachu, lęku, gniewu oraz bodźcem do przemian  w życiu rodziny dotkniętej chorobą nowotworową.

Zazwyczaj po zdiagnozowaniu raka do akcji wkracza medycyna, a chemioterapia czy interwencja chirurgiczna służą do zwalczania destrukcyjnych komórek. Zaniedbaniu lega jednak sfera psychiczna - zarówno pacjenta, jak i całej jego rodziny. Nawet na rynku księgarskim mało jest pozycji z zakresu psychoonkologii, dlatego też pojawiające się publikacje są szczególnie cenne. Przykładem może być opracowanie Agnieszki Pietrzyk „Ta choroba w rodzinie. Psycholog o raku”, które odsłania zmiany zachodzące w myślach, uczuciach i czynach jednostki pod wpływem zachorowania oraz pokazuje te zmiany zarówno z perspektywy chorego, jak i członków jego rodziny.

Każda próba zdemaskowania raka i zmian, jakie wywołuje w zachowaniach ludzi, jest krokiem ku rozwojowi psychoonkologii i programów wsparcia. Wystąpienie ciężkiej, zagrażającej życiu choroby oznacza kolosalną zmianę w rzeczywistości, w jakiej funkcjonowała dotychczas rodzina. Pociąga to za sobą zmiany charakteru przeżywanych emocji i myśli oraz zachowania. Cele, dążenia, plany ulegają przewartościowaniu, a specyficzne zmiany w funkcjonowaniu chorego i jego otoczenia uzależnione są dodatkowo od fazy choroby i jej leczenia.

Autorka prowadzi nas przez diagnozowanie wiążące się z niepokojem, dezorientacją i gniewem, leczenie uczące cierpliwości i wrażliwości na potrzeby innych oraz zbliżenie czy wsparcie emocjonalne. Pietrzyk uczula nas szczególnie na fazę remisji, w której odczuwane szczęście podszyte jest obawą przed ewentualnym nawrotem oraz uczuciem społecznego napiętnowania po powrocie do pracy czy szkoły. Zdarza się także, iż rak (nawet zaleczony) wraca i walka z chorobą dla całej rodziny zaczyna się od nowa. W życiu połączonych ze sobą więzami ludzi zachodzą zmiany dużo poważniejsze niż poprzednio. Mogą one dotyczyć zarówno problemów materialnych, emocjonalnych, komunikacyjnych, jak i relacji z otoczeniem. Niestety, zazwyczaj są to zmiany negatywne, a członkom rodziny pacjenta towarzyszą samotność, zagubienie i lęk. Czasami wiąże się to z wyraźnym, choć raniącym serce przeciwstawianiem się lekarzom, lekom i sztucznemu przedłużaniu cierpienia. Musimy pamiętać, że zmarły pozostanie na zawsze w pamięci i sercach osób, które towarzyszyły mu w ostatniej drodze, ale warto też szukać wsparcia emocjonalnego po odejściu bliskiej osoby.

„Ta choroba w rodzinie” nie odkrywa cudownej recepty na pokonanie bólu i cierpienia, bo takowa nie istnieje. Praca Agnieszki Pietrzyk dotyczy raczej tego, jak sobie z takimi emocjami radzić i gdzie szukać wsparcia. Pokazując postawy rodziny wobec choroby, wpływ raka na cykle życia małżeńsko-rodzinnego czy zmianę jakości życia otoczenia pacjenta onkologicznego, autorka nie rysuje idealnego modelu, gdzie wszyscy siebie wspierają z uśmiechem na ustach. Otwarcie mówi raczej o bólu, lęku, gniewie i zwątpieniu, które wkradają się do naszego umysłu i serca oraz o pretensjach wobec chorego. Tym samym przekonuje nas, że te emocje są ludzkie i nie musimy obwiniać się o brak człowieczeństwa. Ważne jest natomiast, by emocje oswoić, rozpracować i, nawet szukając wsparcia - przekształcić. Niekiedy nawet konfrontacja z cierpieniem może przekraczać możliwości członków rodziny i tu do akcji powinna wkroczyć profesjonalna pomoc terapeutyczna.

Najbardziej bolesny jest jednak temat raka u dzieci i zmagających się z chorobą pociechy rodziców. Nikt nie liczy się bowiem ze śmiercią swego dziecka, a powolny proces umierania powoduje ranę, której nie daje się zaleczyć.

„Ta choroba w rodzinie” to cenna lektura nie tylko dla rodziców, pomagająca w radzeniu sobie z całych wachlarzem odczuć, ale i dla terapeutów, pracowników hospicjów, lekarzy i wolontariuszy – wszystkich tych, którzy na co dzień stykają się z problemami choroby nowotworowej. Prezentując wyniki badań dotyczących rozmaitych aspektów raka, Agnieszka Pietrzyk pomaga oswoić demony, przybliżając nam naturę emocji towarzyszących chorobie. Przy okazji uświadamia nam kruchość życia i nieuchronność przeznaczenia, w obliczu którego liczą się tylko uczucia, a nie stan posiadania. Dlatego też za ks. Janem Twardowskim wypada powtórzyć: „spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą…”

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów