Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Tajemnica Brygu Warsaw

Piotr Nawrot

Ocena ( 1 osoba )
5.0
Wydawnictwo: Papierowy Motyl
Data wydania: 2011-02-10
Kategoria: Literatura faktu
ISBN: 978-83-62222-21-6
Liczba stron: 252
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Poszukiwacze skarbów

Korsarze, piraci, bezcenne skarby zatopione u wybrzeży - wbrew pozorom nie chodzi tu o „Piratów z Karaibów”. Polski pisarz, Piotr Nawrot, który w latach osiemdziesiątych „odpłynął” za ocean wydał książkę, która mogłaby stać się kanwą kolejnego hitu kinowego. „Tajemnica Brygu Warsaw” to porywająca opowieść o statku i o żeglowaniu, niby literatura faktu, ale utrzymana w konwencji powieści przygodowej. I kiedy nie możemy się zdecydować, czy tak właściwie chcemy czytać o zatopionych przed setkami lat okrętach, orientujemy się, że książkę kończymy i chcemy więcej. Autor ma dar zarażania nas swoją pasją, nad nami unoszą się duchy piratów, rycerzy, mami nas myśl o przeprowadzce na Florydę, gdzie po prostu nie można nie odnaleźć skarbu. A zaczyna się niewinnie od spotkania z tajemniczą kobietą i historii powstańców z Wołynia, Hieronima i Filipa, którzy w wyniku zawirowań losu zmuszeni są opuścić kraj. Ich dzieje nierozerwalnie związane są z brygiem Warsaw, okrętem na którego ślad trafia autor przeglądając dokumenty i pożółkłe morskie mapy. Na starych kartach odnajduje odręcznie wykonany napis „Warsaw” pomiędzy wyspami Floryda Key, który zaczyna go intrygować. Poznając wydarzenia z życia powstańców-emigrantów, cofamy się daleko w przeszłość dowiadując się, kim byli Katarzy, którzy woleli zginąć na płonącym stosie u podnóża Montségur, niż wyrzec się swojej wiary, czy też poznając dzieje templariuszy, a opowieści są tak sugestywne, że mamy wrażenie stałej obecności duchów tamtych czasów. Wraz z bohaterami przenosimy się do miasta Vigo, portu w hiszpańskiej Galicji, zwiedzamy karaibski port St. John’s, a naszym przewodnikiem jest syn rdzennej mieszkanki i… żołnierza Legii Polskiej, którzy z rozkazu Bonaparte został wysłany na wyspę Świętego Dominika, zwaną wówczas Hispaniolą. Jednak dopiero towarzystwo Henry’ego MacFeanny, korespondenta Królewskiego Towarzystwa Geograficznego w Londynie, znawcy legend Karaibów rozpala w nas (i w bohaterach) pragnienie poszukiwania skarbów. Ten geograf-podróżnik uraczy nas opowieścią o największych wyczynach bukanierów w II połowie XVII wieku, kiedy to rodziły się wszystkie pirackie sławy i legendy oraz o skarbach zatopionej armaty i Srebrnej Flocie, czyli zbrojnych konwojach zabezpieczających ładunki płynące z Europy i strzegące przed piratami i korsarzami skarby sprowadzane do Hiszpanii - perły wyłowione w zatoce Maracaibo, szmaragdy z Cartageny, złoto, cukier i tytoń. Pojawia się również historia o Srebrnej Armadzie, która w 1715 roku wypłynęła z Hawany z ładunkiem wartym 14 milionów peso i poszła na dno w pobliżu cieśniny Florydzkiej. W jaki sposób jednak te fascynujące opowieści wiążą się z brygiem „Warsaw”?

Z puzzli rozsypanych przez autora ułożymy historię zaginionego skarbu i jego poszukiwania, okraszoną sporą dozą faktów i ciekawostek (jak na przykład hiszpańska przeszłość kubańskiego cygara). Opowieść spotkanej przypadkowo (czy aby na pewno?) kobiety przeplata się z narracją autora i ciężko stwierdzić, co jest fikcją a co prawdą. Bezsprzeczne jednak jest to, że „Tajemnica Brygu Warsaw” pociąga nas za sobą, przykuwa niebanalnymi wydarzeniami, zwrotami akcji i urealniającymi ją akcentami. Wszystko to sprawia, że czujemy się częścią historii, eksploratorami zatopionych okrętów i poszukiwaczami skarbów. Piotr Nawrot opowiada o piratach i Karaibach równie (a nawet bardziej) pasjonująco niż Rob Marshall i tylko czekać, aż Hollywood będzie podbite przez „Tajemnice Brygu Warsaw”. Ja zaś z niecierpliwością będę czekała na kolejną książkę autora, która bezapelacyjnie powstać powinna.

 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
BarbaraAnna plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:
Właśnie przeczytałam powieść podróżniczo-przygodową Piotra Nawrota "Tajemnica brygu Warsaw". Jestem pod wrażeniem erudycji autora oraz szlachetnej intencji, jaką jest przypomnienie o naszych rodakach, którzy wnieśli twórczy wkład w dzieje Ameryki Południowej. Wielki walorem powieści jest "pisanie obrazami", które jest wynikiem jego osobistych doświadczeń podróżniczych. Książkę wzbogacają szczegółowe przypisy oraz ikonografia - znakomita tak pod względem artystyczny, jak i poznawczym.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Tajemnica Brygu Warsaw Białe Noce
Marika Krajniewska
Okładka - Tajemnica Brygu Warsaw Syntetyczne pole kwiatów
Joanna Guzik
Okładka - Tajemnica Brygu Warsaw Tajemnica Avinionu
Katarzyna Dworska
Okładka - Tajemnica Brygu Warsaw Świat na głowie i inne opowiadania
Piotr Rzepka, Agata Wiklik-Szczeblewska
Okładka - Tajemnica Brygu Warsaw Wiosna i inne opowiadania
Anna Konstanty
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów