Recenzja czytelnika granice.pl

Okładka - Tajemnica cyrku. Biuro detektywistyczne Lassego i Mai
Kup Teraz

Tajemnica cyrku. Biuro detektywistyczne Lassego i Mai

Widmark Martin, Willis Helena

Ocena ( 1 osoba )
4.0
Wydawnictwo: Zakamarki
Data wydania: 2009-12-01
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 9788360963593
Liczba stron: 76
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: mrowka

Lasse i Maja to szkolni koledzy – ale nie są zwyczajnymi dziećmi. W małym szwedzkim miasteczku bohaterowie prowadzą biuro detektywistyczne. Po kilku udanych interwencjach zyskali sobie uznanie władz śledczych – swoje rozterki zdradza im sam komisarz policji: w cyrku grasują kieszonkowcy. Policja nie może się z nimi uporać, ale nie wiadomo, czy Lasse i Maja tym razem poradziliby sobie z zadaniem. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by wybrali się oni na przedstawienie, przecież dzieci – nawet jeśli są kilkuletnimi detektywami – lubią chodzić do cyrku. Na miejscu Lasse i Maja wykażą się talentem do dedukcji i zdolnościami obserwacji – ale czy uda im się przechytrzyć domniemany gang kieszonkowców?

 

Książki z serii „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” można czytać jako odrębne, autonomiczne powieści – nie ma znaczenia kolejność, bo potrzebne wiadomości Martin Widmark za każdym razem przemyca w treści – zresztą nie jest ich dużo. Prawda jest jednak taka, że kto zasmakował już w przygodach sympatycznych i sprytnych bohaterów, ten z chęcią sięgać będzie po kolejne tomy cyklu. Ich dynamika wewnętrzna oraz pomysłowość, z jaką są konstruowane, przypadnie do gustu maluchom. W „Tajemnicy cyrku” rozwiązanie wydaje się bardziej przewidywalne niż w poprzednich książkach, chociaż oczywiście nie jest na tyle proste, by mogło zostać powtórzone w realnym życiu – co zresztą nie odbiera przyjemności płynącej z lektury.

 

Jak i przedtem, tom zdobią ilustracje Heleny Willis, przy czym określenie „zdobią” jest mocno umowne – na przykład dziewczynka z balonami nie przypomina zupełnie dziewczynki z balonami, a podstarzałego lokaja o kapralskim spojrzeniu. To jednak mankament dalszoplanowy – w końcu wartka akcja książki pozwoli odwrócić uwagę od koślawego rysunku. Jak zwykle mamy tu kilku podejrzanych, o których istnieniu dzieci dowiadują się przypadkiem – ale dzięki temu od razu motywy ewentualnego przestępstwa zostają odpowiednio naświetlone. Żeby zdobyć potrzebne informacje, mali bohaterowie nie mogą stracić zimnej krwi, niezależnie od okoliczności. Bez trudu wcielą się na przykład w dziennikarzy, którzy muszą przygotować artykuł do szkolnej gazetki. Wiadomości zyskują trochę przypadkiem, trochę dzięki intuicji. Lasse i Maja niczego się nie boją, a pracę w zawodzie detektywa przedkładają nad inne rozrywki. Trudno im się dziwić: biuro detektywistyczne dostarcza więcej wrażeń niż najpiękniejsza nawet zabawa.

 

Tym razem Widmark okrasza zakończenie także innym motywem, często w twórczości dla dzieci powracającym, to jest kwestią ciągłych przeprowadzek. I na to znajdzie się dobre rozwiązanie, bo optymistyczne finały to już znak rozpoznawczy całego cyklu. Zło zostaje potępione, ale też w „Tajemnicy cyrku” znajdzie swoje uzasadnienie. Przygody Lassego i Mai toczą się błyskawicznie i do końca trzymają małych czytelników w napięciu. Mimo że Martin Widmark decyduje się na realistyczną konwencję kryminału, jest w swojej twórczości zwyczajnie bajkowy, ze względu na rodzaj prezentowanych wydarzeń. W narracji utrzymuje styl raportu, co ma uwiarygodnić prezentowane zjawiska. I tak otrzymują maluchy książeczkę z wartką akcją i niebanalną fabułą…

 

Izabela Mikrut

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
elfijka Linia koment
Przeczytane:2013-10-31, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane w 2013,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
Okładka - Tajemnica cyrku. Biuro detektywistyczne Lassego i Mai Zlatko, Beza i złodziej
Moni Nilsson, Elin Lindell
Okładka - Tajemnica cyrku. Biuro detektywistyczne Lassego i Mai Tajemnica więzienia
Martin Widmark, Helena Willis
Okładka - Tajemnica cyrku. Biuro detektywistyczne Lassego i Mai Pomelo podróżuje
Ramona Bădescu, Benjamin Chaud
Okładka - Tajemnica cyrku. Biuro detektywistyczne Lassego i Mai Doris ma dość
Pija Lindenbaum
Okładka - Tajemnica cyrku. Biuro detektywistyczne Lassego i Mai Urodziny Alberta
Gunilla Bergström
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów