Recenzja czytelnika granice.pl

Okładka - Tajemnica kina. Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai
Kup Teraz

Tajemnica kina. Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai

Widmark Martin, Willis Helena

Ocena ( 1 osoba )
5.0
Wydawnictwo: Zakamarki
Data wydania: 2009-12-01
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 9788360963708
Liczba stron: 91
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: mrowka

Lasse i Maja prowadzą biuro detektywistyczne, ale przecież są jeszcze dziećmi. Od czasu do czasu decydują się na chwilę wytchnienia od ciężkiej pracy, na przykład kiedy w kinie będzie wyświetlany nowy western.

 

Tym razem małym szwedzkim miasteczkiem Valleby wstrząsa jednak wiadomość o kradzieżach psów. Zrozpaczeni właściciele mają płacić za odzyskanie pupili spore kwoty. Przypadkiem Lasse i Maja wpadają na trop afery, o której czytali w gazetach, ale zanim do tego dojdzie, odkryją też parę przekrętów, w jakie wdają się pracownicy kina.

 

Tym razem fabuła wydaje się nieco bardziej rozbudowana, autor wyrywa się z przyjętego wcześniej schematu. Poza trojgiem podejrzanych – z niewiadomych powodów bogacących się – młodzi detektywi muszą rozszyfrować zachowania innych postaci, wyeliminować mylne przesłanki i wyciągnąć właściwe wnioski. W „Tajemnicy kina” króluje zmysł obserwacji. Lasse i Maja nie przegapią żadnego wydarzenia, które mogłoby wpłynąć na prawidłową ocenę sytuacji. Zachowują się jak rasowi detektywi, przenikliwości powinien im zazdrościć niejeden dorosły. Lasse i Maja to bez wątpienia fachowcy – nawet komisarz policji liczy się z ich zdaniem i prosi o pomoc, kiedy już coś odkryją. Biuro detektywistyczne Lassego i Mai zyskało już swoją renomę, wszystko za sprawą wielu pomyślnie rozwiązanych zagadek.

 

Martin Widmark tworzy mikropowieści kryminalne dla dzieci w wieku 7 – 9 lat – czyli dla tych maluchów, które niedawno rozpoczęły przygodę z czytaniem. Sensacyjna fabuła i konieczność dokonywania kolejnych odkryć stanowi niezły bodziec do ćwiczenia czytania – samodzielna lektura przyniesie przecież naprawdę sporo emocji, wzbudzi ciekawość, a – co za tym idzie – pozwala także trenować umiejętność śledzenia tekstu.

 

Przygody kryminalne pary dzieciaków nadają się też jako krótki przerywnik dla starszych czytelników – również oni mogą czerpać radość z lektury. Historia opisana w „Tajemnicy kina” przedstawiona jest w krótkich zdaniach i praktycznie ograniczona tylko do najważniejszych elementów akcji. Opisy zredukowane do minimum, proste wypowiedzi, brak dygresji – to wszystko cechuje książki Martina Widmarka i w założeniu ma ułatwić dzieciom koncentrowanie się na kryminalnej intrydze. Dzięki zabiegom upraszczającym tekst, akcja wydaje się bardziej skondensowana i tym silniej wybrzmiewa. Są tu, owszem, chwyty pozwalające maluchom zabawić się w detektywów, lecz raczej wszelkie domysły pozostaną nierozstrzygnięte aż do końca książki.

 

Wyrazistość nie oznacza w tym wypadku banału – dobrze zbudowane historie przynoszą rozrywkę oraz dreszczyk emocji. Sceneria w kolejnych „Tajemnicach…” stale się zmienia, tak, by nie zanudzić młodych odbiorców, ale nieustannie ich intrygować. Pomysł Martina Widmarka, by wypełnić lukę na rynku publikacji dla najmłodszych, okazał się strzałem w dziesiątkę i jest bardzo dobrze realizowany. Maluchy mogą poczuć się dorośle, a przy okazji z zapartym tchem śledzić przygody pomysłowych bohaterów.

 

Izabela Mikrut

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
kuba0901 Linia koment
Przeczytane:2013-12-08, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
break
Okładka - Tajemnica kina. Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai Zlatko, Beza i złodziej
Moni Nilsson, Elin Lindell
Okładka - Tajemnica kina. Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai Tajemnica więzienia
Martin Widmark, Helena Willis
Okładka - Tajemnica kina. Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai Pomelo podróżuje
Ramona Bădescu, Benjamin Chaud
Okładka - Tajemnica kina. Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai Doris ma dość
Pija Lindenbaum
Okładka - Tajemnica kina. Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai Urodziny Alberta
Gunilla Bergström
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów