Recenzja redakcji granice.pl

Data wydania: 2014-09-24
ISBN: 978-83-7943-465-7
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Sekrety Irlandii

Polski pisarz i poeta Roman Brandstaetter twierdził: Samotność jest latarnią na skalistym cyplu społeczeństwa. To niezwykle trafne porównanie dowodzi tylko, jak wdzięcznym obiektem zainteresowania jest latarnia morska. Kojarzy się z bezpiecznym azylem, ale i z samotnością, odosobnieniem, często występuje również w literaturze i filmie jako miejsce tajemniczych wydarzeń, nierzadko o paranormalnym charakterze. Fascynacja latarniami morskimi, niestety, nie uchroniła ich przed upadkiem, a przynajmniej przed zmianą charakteru. Postęp techniczny sprawił, że wiele z nich jest już własnością prywatną, zyskały status obiektów komercyjnych, zostały również pozbawione czynnika ludzkiego – latarnika, którego czujność uratowała niejedno życie.

Po latarnię jako tło wydarzeń sięgnęła również popularna autorka romansów podszytych tajemnicą, Santa Montefiore. Angielska pisarka, autorka wielu poczytnych powieści, zabiera tym razem czytelników do wietrznej Irlandii, do urokliwego miasteczka Ballymaldoon. Tajemnica latarni morskiej, opublikowana nakładem wydawnictwa Świat Książki, to porywająca opowieść z morderstwem w tle, z której kart wyzierają spojrzenia bytów uwięzionych na tej ziemi, pokutujących, przywiązanych do miejsc i osób. Przyjemność w lekturze odnajdą szczególnie czytelnicy lubiący opowieści o zawikłanych ludzkich relacjach, ale i o duchach, bowiem te w Irlandii są wszechobecne. Zabrakło jednak w tej powieści płynności i lekkości, które charakteryzowały poprzednie publikacje autorki. Opisy wciąż urzekają, a niezwykle plastyczny język Montefiore wpływa stymulująco na wyobraźnię, ale dialogi są nieco sztuczne, ilość postaci nic nie wnoszących do akcji przytłacza, zaś sam duch i jego rozterki budzą irytację.

Zjawa to dusza zamordowanej w niewyjaśnionych okolicznościach Caitlin Macausland. O jej śmierć mieszkańcy miasteczka do dziś oskarżają męża, Conora, znanego producenta filmowego. Ostatecznie jednak nie postawiono mu formalnych zarzutów, choć po dziś dzień budzi w ludziach obawę. Jakby czując wrogą atmosferę, Conor nie angażuje się zbytnio w życie lokalnej społeczności. Po tragedii opuścił zamek, w którym mieszkał z rodziną, i przeniósł się do małego domku nad morzem, bez końca rozpamiętując śmierć żony i koncentrując się na wychowaniu dzieci.

Dopiero przybycie do miasteczka pięknej Ellen Trawton, mieszkanki Londynu, która uciekła przed despotyczną matką, burzy jego spokój. Dziewczyna zatrzymuje się u swojej ciotki Peg, którą do tej pory znała wyłącznie z przesyłanych do matki listów i kartek, nigdy zresztą nie czytanych. Matka Ellen, aspirująca do wyższych sfer, całkowicie odcięła się od swoich korzeni, nie utrzymując kontaktu ani z siostrą, ani z braćmi. Teraz dziewczyna ma szansę nadrobić stracone lata, zaś serdeczność nowo poznanej rodziny sprawia, że wyraźniej dostrzega presję, jakiej była poddawana. Poznaje znaczenie słów "wolność" i "bezwarunkowa akceptacja" i wie, że już nigdy nie chce żyć pod dyktando matki. Co więcej: nie wyobraża sobie powrotu do uporządkowanego świata i ślubu z kandydatem - wybranym, oczywiście, przez rodzicielkę.

Czy jednak romans z mężczyzną tak doświadczonym przez życie może zakończyć się szczęśliwie? Czy krążący po okolicznych ziemiach duch Caitlin pozwoli parze kochanków na szczęśliwe życie? Jaka tajemnica kryje się za zerwaniem przez matkę Ellen kontaktów z rodziną? Na te pytania odpowie lektura powieści Tajemnica morskiej latarni. Powieści zdecydowanie słabszej niż poprzednie książki autorki, a jednak posiadającej nieodparty urok. Trudno zrezygnować z lektury, bowiem historia romansu Ellen i Conora budzi ciekawość, pragniemy również poznać prawdę na temat tragicznej śmierci Caitlin. Inspirujące jest też przesłanie płynące z książki – Nie możesz uciec, ani porzucić gdzieś swojego życia, bo ty jesteś tym życiem. Wspaniale jest odkryć tę głęboką prawdę właśnie w Irlandii…

damonowa plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-11-12, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Książka pełna duchów i tajemnic.
Uwielbiam wszelkiego rodzaju tajemnice, nierozwiązane zagadki, a te połączone z romantyczną historią uwielbiam jeszcze bardziej! A tu pojawiają się takie, które nie dość, że chwytają za serce, to są i te smutne i te szczęśliwe zakończenia.
Coraz bardziej podobają mi się książki tej autorki, każda ma swoją odrębną, całkowicie inną historię, która wciąga w swój magiczny świat. Zadziwia mnie nawet to, że za każdym razem akcja toczy się w innym państwie, czy nawet w innym kontynencie, a autorka potrafi opisać otoczenie, środowisko, kulturę w bardzo urzekający sposób, gdzie wciąga czytelnika w fabułe jeszcze bardziej.
Tym razem padło na Irlandię, latarnie morską i przede wszystkim zamek, wokół której toczą się wszystkie niesamowite, romantyczne zdarzenia. Nie brakuje tu wielkiej rodziny, prawdziwych romantyków i oczywiście wielkiej, namiętnej miłości.
Polecam książke, szczególnie marzycielkom, to książka dla was!
wages plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-06-30, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2015 rok,
Kolejny dobry romans Santy Montefiore. Ellen ucieka prawie sprzed ołtarza i spod surowej ręki swej matki, w dzikie okolice rodzinnej Irlandii. Poznaje rodzinę swojej matki, zmienia swoje życie diametralnie i poznaje fascynującego mężczyznę....
Connor, po tragicznej śmierci swej żony, budzi skrajne emocje w mieszkańcach miasteczka. Czy jest mordercą czy tylko nieszczęśliwym wdowcem? Żyjąc na "pół gwizdka" nie przejmuje się zbyt brakiem akceptacji i izolacją, aż pewnego dnia poznaje fascynującą kobietę...
asymaka plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-01-09, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015 ,Mam,
Początkowo wydawało mi się, że książka nieszczególnie przypadnie mi do gustu, ponieważ wszystko zdawało się być takie przewidywalne, pewne. Dałam jednak tej historii szansę, czego nie żałuję, ponieważ ze strony na stronę robiło się coraz ciekawiej. Ogrom sekretów, uczuć trudnych do przeżycia, emocji, z którymi niełatwo sobie poradzić, dylematów, wyborów niemożliwych, sytuacji patowych przytłacza naszą bohaterkę. To wszystko sprawia jednak, że "Tajemnicę morskiej latarni" polecam Wam serdecznie. To idealna powieść dla kobiet, które uwielbiają specyficzną atmosferę starych zamczysk, wzburzonych fal, wichrowych wzgórz, romantycznych uniesień, ale opisanych subtelnie i bez sztucznego patosu. Ta książka ma swój urok, czar, któremu ja dałam się wciągnąć i przekonać.
aishatsw plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-10-15, Na półkach: Przeczytałem,Mam,Od wydawnictw,Przeczytane,
Ellen Trawton ucieka. Ucieka przed zaborczością matki i przed niechcianym małżeństwem. Ma dość udawania, że jest kimś, kim się nie czuje. Poszukując schronienia, decyduje się odwiedzić ciotkę, z którą od ponad trzydziestu lat matka nie utrzymuje kontaktu. W gościnnym irlandzkim domu Ellen odkrywa, że jej rodzina skrywa wiele tajemnic. Poznaje także Connora, który przed kilkoma laty stracił żonę w tragicznym wypadku, jaki wydarzył się w miejscowej latarni morskiej. Ellen i Connor tracą dla siebie głowę, jednak duch Caitlin, zmarłej żony Connora, nie myśli dzielić się ukochanym mężczyzną...

Tytuł najnowszej powieści Santy Montefiore kusi czytelnika tajemnicą i z pewnością każdy czytelnik, który tajemnic po niej oczekuje, poczuje się usatysfakcjonowany. Sekretów, zagadek i tajemniczych wydarzeń w historii tej nie brakuje. Towarzysząc Ellen, stopniowo je odkrywamy, poznając burzliwe losy irlandzkiej rodziny. To, co przed laty wydarzyło się w zniszczonej latarni morskiej, to zaledwie preludium. Autorka przygotowała dla nas głęboki worek tajemnic i sypnęła z niego obficie.

Nie mniej fascynujący, niż wspomniane tajemnice, jest proces zmian zachodzących w głównej bohaterce. Czytelnik staje się świadkiem rozkwitu kobiety, która po raz pierwszy w życiu czuje się sobą i robi to, na co sama ma ochotę. Zbuntowana trzydziestolatka, która wyrwała się spod skrzydeł zaborczej matki ustępuje miejsca świadomej swoich korzeni, silnej kobiecie. Gdzie zaprowadzi Ellen ta przemiana? Co z jej pomocą osiągnie? Z pewnością miłość, bo tej w powieściach Santy Montefiore nigdy nie brakuje. Czy jednak będzie to uczucie spełnione? Tego już nie możemy być tacy pewni, gdyż autorka lubi bawić się uczuciami swoich bohaterów. Powieści jej autorstwa, które do tej pory trafiały w moje ręce, pokazały mi, że niczego nie można być pewnym!

Wprowadzenie do historii postaci ducha Caitlin wzbudziło moją konsternację. Nie lubię, gdy w powieściach obyczajowych, często do bólu realnych, pojawia się wątek paranormalny, zaburza to nieco moje spojrzenie całej historii. W porę uświadomiłam sobie jednak, że przecież chodzi o Irlandię, zieloną wyspę, którą zamieszkują wróżki i skrzaty, romantyczną, zamgloną i pełną magii. Tam mogą przechadzać się duchy nieszczęśliwych, przedwcześnie zmarłych żon, które na ziemi pozostawiły ukochanego mężczyznę. I może nie powinno nas to dziwić?

Tajemnica morskiej latarni jest barwną i pięknie napisaną historią. Zachwyca głębią rodzinnych więzi, porusza dramatyzmem wydarzeń. Po raz kolejny Santa Montefiore stworzyła historię, która mnie pochłonęła. Czy jest jakaś rysa na tym obrazie? Jedna. Na tle wcześniej poznanych przeze mnie książek autorki Tajemnica morskiej latarni wypadła nieco blado. Nie wzbudziła aż tak gorących emocji, nie wywołała tak mocnych wypieków na policzkach. To jednak nie rzutuje na moją opinię na temat twórczości pani Montefiore. Najwyraźniej moje serce mocniej bije dla historii, które rozciągają się na dziesiątki lat. Oczywiście krótsze także będę czytać, szczególnie tak magiczne i zagadkowe, jak Tajemnica morskiej latarni.
Eli1605 Linia koment
AmaiaSalamanca5 Linia koment