Recenzja czytelnika granice.pl

Okładka - Tajemnica mumii. Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai
Kup Teraz

Tajemnica mumii. Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai

Widmark Martin, Willis Helena

Ocena ( 1 osoba )
5.0
Wydawnictwo: Zakamarki
Data wydania: 2009-12-01
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 9788360963692
Liczba stron: 90
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: mrowka

Tym razem tytuł brzmi naprawdę groźnie. Z reguły – poza pierwszym tomem cyklu – dopełnieniem członu „tajemnica” było konkretne miejsce z małego szwedzkiego miasteczka. Teraz Martin Widmark postarał się, by tytuł budził grozę, a tym samym i ciekawość – i w „Tajemnicy mumii” wysyła swoich małych bohaterów, dzielnych detektywów, prosto do muzeum.

 

Coraz więcej jest w Valleby miejsc, do których Lasse i Maja – dzieci mające własne profesjonalne biuro detektywistyczne – mogą wejść za darmo. Wdzięczni są im właściciele, którym dzieci pomogły kiedyśw ujęciu przestępców. Wdzięczny jest również komisarz policji – i o postępach w śledztwie opowiada swoim małym przyjaciołom. Lasse

 

i Maja nie pracują jednak dla sławy i pieniędzy – przede wszystkim dobrze się bawią, niosąc pomoc ludziom w potrzebie. Z miejscowego muzeum ktoś kradnie cenne obrazy. W zamkniętym pomieszczeniu znajduje się tylko strażnik i… mumia. Na zdjęciach komisarza policji widać jak zabandażowana ręka wycina płótna z ram. Czy to możliwe, żeby licząca trzy tysiące lat mumia nagle się przebudziła i zajęła się kradzieżami? Po co jej eksponaty z małego muzeum? Kiedy Lasse i Maja zaczynają drążyć sprawę, odkrywają, że nie tylko mumia spędza sen z powiek pracownikom muzeum, bo problemem ludzi jest także arogancka i złośliwa pani dyrektor, która ma wobec tego miejsca własne plany. Tradycyjnie krąg zawęża się do kilku osób – wśród podejrzanych znajduje się strażnik, bileterka, sprzątaczka i pani dyrektor. Wprawdzie mumia przeraża wszystkich, ale Lasse i Maja decydują się na spędzenie nocy w muzeum – tak najłatwiej im będzie rozwikłać skomplikowaną zagadkę.

 

Lasse i Maja to dzieci-komputery. Analizują bez problemów wszystkie dane, nawet te najbardziej zwyczajne i z pozoru nieprzydatne. Z obserwacji potrafią wyciągać wnioski – przenikliwością umysłów przewyższają mali detektywi nawet dorosłych, którym potem muszą wyjaśniać, w jaki sposób wpadli na rozwiązanie zagadki. Wskazują przestępców bezbłędnie, dedukują genialnie, trafnie też eliminują kolejnych podejrzanych z kryminalnego kręgu. To bohaterowie na miarę Poirota, tyle że w lekturze dla kilkulatków.

 

Martin Widmark podjął się trudnego zadania: dla dzieci, które nie potrafią się koncentrować na dłużej i szybko się nudzą, stworzył opowieść z żywą, barwną akcją i dużą dawką emocji. Wątki sensacyjne w przygodach Lassego i Mai przeplatają się z łamigłówkami logicznymi, a ponieważ młodzi detektywi tłumaczą zawsze, jaką drogą doszli do wydania ostatecznych sądów, odbiorcy mogą poćwiczyć także myślenie. To historia o prostym rytmie, nieskomplikowanej (jeśli wykluczyć zawiłości śledztwa) fabule i nierozbudowanym stylu – wszystko to ułatwia maluchom, które dopiero niedawno rozpoczęły przygodę z czytaniem, lekturę. „Tajemnicą mumii” można przekonać do książek nawet największego przeciwnika czytania. To miła odskocznia od gier i telewizji.

 

Izabela Mikrut

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
magdalenardo plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-02-27, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
W lekturze kolejnych części serii "Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai" miałam bardzo długą przerwę (ponad roczną), ale doskonale pamiętam nastoletnich, bardzo sympatycznych bohaterów i ich techniki rozwiązywania różnego rodzaju zagadek kryminalnych.

Właśnie zaczęły się wakacje. Lasse rozpływa się w błogim lenistwie i delektuje lodami, podczas gdy Maja naburmuszona kręci się na krześle obok. Dziewczynka nie wytrzymuje dłużej i biegnie po lokalną gazetę, w której czyta artykuł na temat kradzieży w muzeum i postanawia zająć się rozwiązaniem tej sprawy. Kolejny raz przekonujemy się, że ten duet nie ma na siebie mocnych. Lasse i Maja potrafią rozwiązać każdą zagadkę, nawet jeśli przeszkadza im w tym klątwa mumii. Ech, choć dobrze wiem na jakie szczegóły zwracają w swoim amatorskim śledztwie Lasse i Maja to nie udało mi się rozwiązać tej tajemnicy. Niestety nie wykazałam się wystarczającą bystrością, bo tak naprawdę rozwiązanie tej zagadki było jak na dłoni. No, może rozwiązanie podpowiedziała mi jedna z ilustracji, ale dopiero w końcowym momencie.

Duże wyraźne litery, proste, krótkie zdania i bardzo "wymowne" ilustracje. Do tego interesująca fabuła i nietuzinkowi bohaterowie to przepis na naprawdę interesującą lekturę dla młodego czytelnika. Książki tej serii doskonale nadają się zarówno dla młodszych, jak i starszych dzieci szkoły podstawowej.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
Okładka - Tajemnica mumii. Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai Zlatko, Beza i złodziej
Moni Nilsson, Elin Lindell
Okładka - Tajemnica mumii. Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai Tajemnica więzienia
Martin Widmark, Helena Willis
Okładka - Tajemnica mumii. Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai Pomelo podróżuje
Ramona Bădescu, Benjamin Chaud
Okładka - Tajemnica mumii. Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai Doris ma dość
Pija Lindenbaum
Okładka - Tajemnica mumii. Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai Urodziny Alberta
Gunilla Bergström
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów