Tajemnice królów

Sięgając po tę książkę podchodziłam do niej sceptycznie, gdyż nie jestem fanką historii Egiptu, ani też literatury poruszającej tą tematykę. Jednak po przeczytaniu kilku stron zostałam bardzo miło zaskoczona, a z każdą następną stroną "Tajemnice królów" wciągały mnie coraz bardziej. Książka zaczyna się od opisu panowania kilku władców, którzy zasiadali na tronie przed Horemhebem. Po śmierci króla Aja, Horemheb został wybrany na boskiego władcę Dolnego i Górnego Egiptu. Jako Wielki Władca musiał znaleźć sobie małżonkę, która urodzi mu następcę tronu i zapewni ciągłość dynastii. Horemheb, pamiętając urodę wdowy po przedwcześnie zmarłym Tutanchamona, zapragnął poślubić właśnie ją. Jednak Anchesenamon zapadała się pod ziemię. Pod naciskiem kapłanów Amona, Horemheb zgadza się na poślubienie księżniczki Hetytów, Amenię. Jednak nie zaprzestaje poszukiwań zaginionej księżniczki. W poszukiwaniach pomoże mu Shardan, młodu żołnierz, który dzięki swojemu dowódcy i przyjacielowi, Szibinowi, uciekł z więzienia z Buhen i uniknął kary z rąk Amazisa. Warto przeczytać książkę, by przekonać się, jak potoczą się losy bohaterów. Czy Horemhebowi uda się odnaleźć księżniczkę? Czy Shardan wykona swoje zadanie? Czy uda mu się zdobyć serce Phoeni i przebaczenie siostry Kyrene? Czy uda się ustalić prawdziwą przyczynę śmierci Tutanchamona? Przy okazi poznawania losów bohaterów dowiadujemy się także o niektórych obyczajach starożytnego Egiptu, jak np: jak wyglądał pogrzeb Króla Aja, w jaki sposób mumifikowano ciało zmarłego króla, jak wyglądał grobowiec Tutanchamona. Możemy także dowiedzieć się, jaki wpływ na władzę w państwie mieli kapłani, zwłaszcza kapłani Amona, oraz jak wyglądało życie zwykłych ludzi. Ciekawostką jest także opis kar, jakie wymierzane były za pijaństwo i cudzołóstwo.

Informacje dodatkowe o Tajemnice królów:

Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2015-06-25
Kategoria: Historyczne
Dodał/a opinię: Sylwia Kardaś

Zobacz opinie o książce Tajemnice królów

Kup książkę Tajemnice królów