Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Tajemnice zamku

Lucinda Riley

Ocena ( 3 osoby )
5.7
Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2015-09-16
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788378854623
Liczba stron: 512
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Katarzyna Krzan

Emily de la Martinieres poznajemy w dramatycznych dla niej okolicznościach. Oto umiera jej matka, a Emily jest ostatnią z rodu francuskich arystokratów. Kiedyś, dawno temu, odcięła się od rodziny, rozpoczynając życie na własny rachunek jako weterynarz w paryskiej klinice dla zwierząt. Teraz stała się jedyną dziedziczką fortuny. Ma poważny dylemat: co zrobić z rodowym zamkiem, domem w Paryżu i olbrzymimi długami matki? Ojciec umarł już wcześniej, wydając większość pieniędzy na unikatowe książki, a matka zajmowała się głównie wystawnym życiem towarzyskim. Dziewczyna jest zagubiona, bo spada na nią ogromna odpowiedzialność za majątek rodziny.

 

Problem oderwany od codzienności większości czytelniczek, ale jak miło pomarzyć o takiej sytuacji, prawda? Tym bardziej, że już po kilkunastu stronach zjawia się przystojny znawca sztuki, Sebastian, który zaczyna bezinteresownie pomagać Emily w organizowaniu aukcji, remoncie zamku i codziennych obowiązkach, co zbliża ich do siebie bardzo i w końcu kończy się ślubem. Przy okazji wychodzi na jaw, że w czasie drugiej wojny światowej w zamku ojca Emily ukrywała się babcia Sebastiana, agentka brytyjskiego wywiadu, Constance. Szybciutko więc zmieniamy plan czasowy i poznajemy trudne życie arystokracji w kolaborującym kraju... Książka puchnie, strony lecą, akcja rozciąga się w czasie. Są emocje, ale raczej mało przekonujące, podobnie jak zadziwiające przypadki i zwroty akcji. Ukryta tożsamość dziecka, wyjawiona po latach, zmienia historię. List z przeszłości budzi demony żądzy. Wreszcie okazuje się, że miłość wcale nią nie jest. I tak to się ciągnie. Byłoby ciekawie, gdyby fabuła nie była tak boleśnie przewidywalna, a wydarzenia były naprawdę dramatyczne.

 

Dopiero na ostatnich stronach akcja nabiera rumieńców, gdy zmierza do wyjaśnienia tajemnic z przeszłości. Szkoda tylko, że czytelnik już dawno domyślił się zakończenia tej historii. Nie jest to lektura, do której będzie się chętnie wracało po latach. Bohaterka jest naiwna i nijaka, a otaczający ją mężczyźni mają nieczyste intencje. No i ten gigantyczny majątek, z którego Emily jakoś nie potrafi korzystać i zachowuje się jak pensjonarka na wycieczce w muzeum. A przecież, jak by nie było, zamek jest jej domem rodzinnym. Tu spędziła połowę swojego życia - ale oczywiście nie wie, gdzie co jest... Powieść to mało przekonująca, niestety, choć wpisana dokładnie w schemat, stanowiący w wielu bestsellerowych książkach prawdziwy przepis na sukces.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
MonikaP plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-11-17, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,x 52 książki 2015,x Wyzwanie - powieści obyczajowe 2015,
Znakomita powieść obyczajowa dla lubiących tajemnice z przeszłości. Akcja toczy się dwutorowo (bardzo lubię ten zabieg), współcześnie i pod koniec II wojny światowej. Znajdziemy tu prawdziwą, piękną miłość, która niestety, ze względu na czasy w jakich dane jej się było wydarzyć, wydaje się skazana na niepowodzenie. Mamy bardzo wyraźny i ciekawy obraz Francji tuż przed końcem II wojny światowej, działania francuskiego ruchu oporu i brytyjskiego wywiadu (autorka posiłkowała się źródłami historycznymi, powieść ma więc rzetelne tło historyczne).
Przede wszystkim jednak mamy w tej powieści znakomity obraz człowieka, z jego słabościami i silnymi stronami, człowieka uwikłanego w historię, zmuszonego wybierać między rodziną i ojczyzną.
"Tajemnice zamku" to lektura raczej "kobieca". Chociaż domyślałam się zakończenia długo przed końcem książki, nie przeszkodziło mi to w czytaniu. Polecam lubiącym odkrywanie rodzinnych sekretów, dwutorowość akcji i dobrze napisaną powieść obyczajową.
SteveS plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-10-18, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Mam,Wyzwanie - powieści obyczajowe 2015,
Piękna opowieść krążąca między historią z losami obecnymi potomkini bogatego rodu. Wzorowo utrzymana równowaga między teraźniejszością a retrospekcjami, a do tego oba wątki bardzo wciągające. Po raz kolejny historia - tym razem umieszczona w trakcie II Wojny Światowej - otwiera przed bohaterką drzwi do prawdy na temat losów jej bliskich. Może nie porywa wątkiem sensacyjnym, ale zdecydowanie daleko jej do romansidła. Mnie bardzo przypadła do gustu.
Pełna recenzja: http://dlalejdis.pl/artykuly/tajemnice_zamku_recenzja
oldzix Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
andzia12 Linia koment
Przeczytane:2015-11-07, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,2015,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
dayna15 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Tajemnice zamku Nieznajomy (Audiobook)
Harlan Coben
Okładka - Tajemnice zamku Władza miecza
Wilbur Smith
Okładka - Tajemnice zamku Ogród kości
Tess Gerritsen
Okładka - Tajemnice zamku Dziecko w czasie
Ian McEwan
Okładka - Tajemnice zamku Sześć lat później
Harlan Coben
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów