Recenzja redakcji granice.pl

Wydawnictwo: Akapit Press
Data wydania: 2011
ISBN: 978-83-62955-00-8
Dodał/a recenzję: Danuta Szelejewska

Któż z nas nie zna pięknych aforyzmów: „Muzyka łagodzi obyczaje”, „Muzyka budzi w sercu pragnienie dobrych czynów” czy „Muzyka to odzwierciedlenie głębi duszy”. Jako dziedzina sztuk pięknych wpływająca na psychikę człowieka przez dźwięki, bezsprzecznie kojarzy się z harmonią, delikatnością, subtelnością i wyczuciem. Anna Czerwińska-Rydel w ciekawy sposób przekazuje dzieciom najważniejsze informacje dotyczące instrumentów muzycznych.

Każdy rozdział został poświęcony jednemu z nich. Autorka rozpoczyna od instrumentu naturalnego (najbardziej skomplikowanego i złożonego), jakim jest głos ludzki. Opisuje jego barwy i wysokość brzmienia, pochwala śpiew dla przyjemności. Apeluje o otoczenie troską aparatu głosowego, podając najczęstsze powody jego uszkodzenia. Wśród omówionych instrumentów znalazły się również: szlachetne skrzypce, magiczna altówka, królewska wiolonczela, okazały kontrabas, towarzyska gitara, niebiańska harfa, niezwykły fortepian, radosny akordeon oraz anielskie organy.

Dokładne opisy poszczególnych instrumentów muzycznych (pochodzenie, wygląd, budowa, technika gry, rodzaj wykonywanej muzyki) poprzedzone są wzruszającymi opowiadaniami o dzieciach i z ich udziałem. Będące treścią opowiadań sytuacje rodzinne, konflikty między rówieśnikami oraz koleżeńskie przygody do złudzenia przypominają te, z jakimi dziecko spotyka się w codziennym życiu.

W książce znalazły się materiały dodatkowe: tytuły wybranych pieśni, utworów na skrzypce, altówkę, wiolonczelę, kontrabas, gitarę, harfę, fortepian, akordeon i organy. Nie sposób pominąć nazwisk najsławniejszych polskich kompozytorów: Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Karola Szymanowskiego, Witolda Lutosławskiego, Ignacego Paderewskiego, Henryka Wieniawskiego i Jerzego Bauera. Wszystko to czytelnik znajdzie w wydanej przez oficynę Akapit Press książce „Tajemnicze dźwięki”, która nie tylko bawi, ale przede wszystkim - uczy.

Kolorowe ilustracje autorstwa Zuzanny Orlińskiej przyciągają wzrok młodego czytelnika, natomiast czarno-białe szkice przedstawiające omawiany instrument w całości oraz rozłożony na części, ułatwiają zrozumienie i zapamiętanie przekazywanych treści. Zarówno opowiadanie, jak i część schematyczna związana z poszczególnymi instrumentami ma na celu zachęcenie czytelnika do wsłuchiwania się w muzykę kojącą skołatane nerwy, łagodzącą silne przeżycia, pomagającą odreagować trudne chwile.

Książka przeznaczona jest dla dzieci młodszych i starszych, rodziców oraz wychowawców. W żadnym wieku nie jest za późno na korzystanie ze słyszanych dźwięków w sposób odpowiedni do sytuacji i nastroju.