Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Tajemny Krąg. Księga 2: Czas buntu, moc.

Smith L.J.

Ocena ( 7 osób )
5.4
Wydawnictwo: Amber
Data wydania: 2011-01-08
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 9788324138685
Liczba stron: 360
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Zbuntowane czarownice

Z czym kojarzy wam sie miasteczko Salem? Z magią? Procesami czarownic? Szepnę wam zatem, że New Salem w Nowej Anglii to kolejny przystanek tych, którym udało się zbiec spod karzącej ręki prawa. Domy przy Crowhaven Road należą do potomków czarownic, a nadprzyrodzone siły, zarówno te drobne jak i złe, wciąż są tu obecne. I mimo że kolejne pokolenia próbowały zapomnieć o swoich mocach i o krwawej przeszłości, to czasami młodzi pragną powrócić do tradycji, tworząc na nowo konwent czarownic.
Jesienią 1974 miało to fatalne skutki. W New Salem pojawił się mężczyzna w Czerni. Zamieszkał w domu pod numerem 13, który od 1693 roku stał pusty. Nikt nie wiedział, że za jego sprawą wydarzy się tragedia i że na świat przyjdzie jednocześnie jedenaścioro dzieci obdarzonych mocami. Po dołączeniu Johnego Blacka powstał konwent i stworzył się najsilniejszy krąg, jaki kiedykolwiek widział ten kraj.
Jednym z tych dzieci jest szesnastoletnia Cassie, bohaterka „Tajemniczego Kręgu” L.J. Smith. Druga księga „Czas Buntu. Moc” to natomiast spotkanie z mrocznymi siłami zła, które tylko najodporniejsi czytelnicy mogą przeżyć. Nadeszła pora, by wyjaśnić tajemnicze zgony z pierwszej części serii oraz odkryć, co mają one wspólnego z ukrytą w piasku czaszką i sposobem, w jaki purytanie karali przestępców. Okazuje się, że elementem wspólnym jest negatywna energia, a z czaszki korzystał pierwszy konwent, ten z czasów kiedy zaczęły się procesy czarownic.
Cassie poznała już swoje przeznaczenie i wie, że jej miejsce jest w Kręgu. Zbierają się właśnie po raz pierwszy od trzech tygodni, od dnia kiedy znaleziono martwego pana Fogle’a. Próba komunikacji z zaświatami przywołuje na ziemię tajemniczą postać, Mężczyznę w czerni. Czyżby historia znów miała się powtórzyć?
Jednocześnie w Kręgu toczy się zacięta walka o władzę, a Faye zrobi wszystko, by zostać przywódczynią i odebrać energię, która należała kiedyś do pierwotnego konwenu, a którą John Black zgromadził w czaszce. Cassie będzie musiała wsłuchać się w swoje serce (i sumienie) bowiem to do niej należy decydujący głos w kwestii przywódcy, a Faye niestety zna jej mroczny sekret.
„Tajemny krąg” to kolejny już po bestsellerowych „Pamiętnikach wampirów” sposób L.J.Smith na zaspokojenie potrzeby strachu wśród nastolatek, którym miłostki pomiędzy przeciętnymi ludźmi i typowe problemy już się znudziły. Cassie ze swoją Mocą, darem jasnowidzenia i siłą poprzednich pokoleń nie jest bynajmniej zwyczajna, a sama historia stanowi dość ciekawe zderzenie wydarzeń z przeszłości i fantazji autorki. Mamy tu miłość (przystojny Adam i Nick są źródłem rozterek nastolatki), mamy demoniczny akcent (John Black i jego mroczna energia), tajemnice oraz tradycyjne problemy dorastających dziewczyn (jak się ubrać na szkolny bal?). Wszystko to tworzy sprawnie napisaną historię, po którą mogą sięgnąć sympatycy gatunku. W drugiej księdze brakuje jedynie krótkiego wprowadzenia w akcję, by ci, którzy spotkanie z „Tajemnym kręgiem” rozpoczęli od tomu „Czas buntu. Moc” zdawali sobie sprawę, że spotkanie nastolatków na plaży nie jest zwykłą imprezą, ale czymś znacznie bardziej demonicznym. Ale jak widać nie można mieć wszystkiego, a wyjątkowo sfrustrowani tym faktem mogą w ostateczności posłużyć się… czarami.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
natalia6202 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-01-31, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem, 52 książki 2016,
Cassie została zaakceptowana, zdobyła szacunek i przyjaźń Klubu. W Krągu Fay ciągle walczy o władzę, pragnie ją przejąć. Cassie musi zdecydować, po której stronie chce stanąć.
Rozdarta między miłością do Diany, a szantażem Fay, musi dokonać ostatecznego wyboru, to od niej wszystko zależy. Od niej zależy, czy ocali New Salem, czy skaże Krąg na stracenie.
Na drodze kręgu pojawia się stary czarownik, który pragnie przejąć władzę i zaczyna gnębić członków tajnego zgromadzenia.
Na światło dzienne wychodzi miłość Cassie i Adama, jednak Cassie zaczyna łączyć coś z Nickiem.
Którego z nich wybierze? Czy będzie ratować Krąg, czy New Salem? Jaką drogą podąży?
Mam dreszcze po tej książce! Dosłownie! Buźka mi się cieszyła, akcja naprawdę mnie wciągnęła.
Książka rewelacyjnie się rozwinęła, w porównaniu z pierwszą częścią.
Cassie nie jest już denerwującą, nudzącą, płaczącą i płytką dziewczynką. W końcu ma swoje zdanie i potrafi się przeciwstawić innym. Zmieniła się bardzo pozytywnie i jestem z tego zadowolona.
Diana się w ogóle nie zmieniła, nadal jest "dobroduszną samarytanką", która wręcz irytuje.
Reszta bohaterów jest świetna i nadaje książce charakteru.
Zaskoczył mnie wątek morderstw i nie spodziewałam się takiego obrotu spraw.
Autorka w końcu chociaż trochę odbiegła od swojego schematu. I bardzo dobrze zrobiła! W końcu książka nabrała sensownej i nienudzącej akcji. Brawo autorko! Jestem z Ciebie dumna!
Simi_48 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-03-28, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,"Wyzwanie - książki zekranizowane",52 książki - 2015,
,,W mroku nie ma nic przerażającego, jeśli tylko stawi mu się czoło.''
,,-Sam je dla ciebie zebrałem- oznajmił Doug wyciągając przed siebie wiecheć wilgotnej zieleni. Popatrzył na niego niepewnie.- To chyba stokrotki. Ale wyglądały lepiej zanim zdechły.''
W drugiej części o przygodach młodej czarownicy Cassie dowiadujemy się sporo o tym, dlaczego matka Cassie wyjechała wraz z córką z rodzinnego miasteczka. A sam Krąg... nie jest niczym przypadkowym. Wszystko zostało z góry zaplanowane.
Ta książka jest jedną z moich ulubionych. Jest o prostu idealna. Posiada zachowaną harmonię między szczęściem, a smutkiem. Bohaterowie zmieniają się, dojrzewają. Już od pierwszej strony jesteśmy wciągani w wir wydarzeń, a fabuła jest oryginalna i ciekawa. Trzyma w napięciu do samego końca.
Gorąco polecam!
al-ks plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-02-16, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Przeczytałam część pierwszą Tajemnego Kręgu. Jestem ciekawa jak potoczą się dalsze losy bohaterów. Tym bardziej, że pierwsza część zakończyła się w sposób jakiego nie oczekiwałam.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
oliwia1125 Linia koment
Przeczytane:2015-06-25, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
oklaskim Linia koment
Przeczytane:2013-11-21, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Malgorzata88 Linia koment
Przeczytane:2013-06-15, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem, Mam,52 książki 2013,L. J. Smith - Tajemny krąg,
Cassidy95 Linia koment
Przeczytane:2013-05-06, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
break
Okładka - Tajemny Krąg. Księga 2: Czas buntu, moc. Zakazana miłość
Nicole Jordan
Okładka - Tajemny Krąg. Księga 2: Czas buntu, moc. Zaćmienie
Ragnar Jónasson
Okładka - Tajemny Krąg. Księga 2: Czas buntu, moc. Sacrifice
Sharon Bolton
Okładka - Tajemny Krąg. Księga 2: Czas buntu, moc. Pochodzenie bogów
ANDREW COLLINS
Okładka - Tajemny Krąg. Księga 2: Czas buntu, moc. Drugie narodziny mordercy
A.J. Kazinski
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów