Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Taka sobie wróżka

Rallison Janette

Ocena ( 3 osoby )
6.0
Wydawnictwo: Akapit Press
Data wydania: 2010-10-12
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 9788361635291
Liczba stron: 384
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Złota rybka na różowo

Definicja fatalnego dnia: twój chłopak, z którym chodzisz od czterech miesięcy postanawia z tobą zerwać. A oto definicja najbardziej beznadziejnego dnia: wspomniany wcześniej chłopak rzuca cię dla twojej siostry i, na koniec, definicja życia pewnej nastolatki: robi to w chwilę po tym, gdy informujesz go, że wydałaś wszystkie oszczędności na wymarzoną sukienkę na bal kończący rok szkolny.
Nic dziwnego, że Savanna Delano, szesnastoletnia bohaterka magicznie zabawnej książki Janette Rallison „Taka sobie wróżka” jest wściekła na siostrę Jane i swojego ex-chłopaka Huntera, zabójczo przystojnego zawodnika drużyny lekkoatletycznej. Teraz, by zapomnieć o tym upokorzeniu przydałby się u jej boku prawdziwy książę z bajki, który wystąpiłby wraz z nią na balu. Ups… stało się… Niczym za dotknięciem czarodziejskiej różdżki w Wirginii, w domu państwa Delano pojawia się Chryzantemowa Gwiazda, czyli Chrissy, wysłana przez Biuro ds. Promocji Wróżek. Dla „takiej sobie wróżki” Savanna jest dodatkowym projektem na zaliczenie i  tak naprawdę, jedyną szansą na poprawienie niezbyt dobrych ocen w szkole.
Według zawartego przez rozgoryczoną nastolatkę kontraktu „Chryzantemowa Gwiazda, zwana dalej Usługodawcą, zgodnie z postanowieniem numer 5, artykułu B”, jest zobowiązana spełnić trzy życzenia Savanny. I tak sytuacja, o której niejeden czytelnik  marzy, staje się bodźcem do całego szeregu pomyłek, obrazujących nie tylko jawną niekompetencję Chrissy, ale również brak precyzji w naszych marzeniach, życzeniach i celach. Kiedy Savanna pragnie, by jej życie przypominało bajkę, w której przystojny książę czeka na balu, a zakończenie jest klasycznym happy endem, wróżka przenosi ją do średniowiecza, gdzie oficjalnie jest Kopciuszkiem, a codzienność zatruwają jej dwie siostry Matylda i Hildegarda, z macochą na czele.
Kolejne życzenie, wymuszone na owładniętej szałem zakupów wróżce, zmienia Savannę w … Śnieżkę. Jak widać chęć bycia piękną i kochaną z miłym i uprzejmym księciem u boku jest dla Chryzantemowej Gwiazdy równoznaczne z posiadaniem dość niskiej inteligencji, bowiem bajkowa postać nie jest zbyt rozgarnięta. Savanna nie dość, że przypala chleb i robi najgorszą zupę na świecie, to jeszcze napada biedną sąsiadkę, biorąc ją za złą królową Neferię czyhającą na życie Śnieżki. Na szczęście, zanim dojdzie do tego, że krasnoludki: Reginald, Percival, Cedric, Edgar, Cuthbert, Ethelred i Edwin   sami otrują dziewczynę chcąc pozbyć się rozhisteryzowanego gościa z domu, Savanna będzie miała szansę wypowiedzieć trzecie życzenie.
Tym razem pragnie pozostać w czasach współczesnych, ale wciąż chce iść na bal ze swoim księciem. Pokrętna logika wróżki nakazuje zatem wysłać Tristana, szkolnego kolegę Savanny do średniowiecza, by tam miał szansę zdobyć szlachecki tytuł. Problemem są jednak zapisy kontraktu mówiące o tym, że wszystkie wypowiedziane życzenia uważa się za trwałe i wiążące, a ich skutki są nieodwracalne. Jako, że Tristan niezbyt dobrze radzi sobie w dawnych czasach, a książęcy tytuł jest dla niego praktycznie nieosiągalny, istnieje obawa, iż chłopak już nigdy nie wróci do rzeczywistości. Jedynym wyjściem jest wykorzystanie przez Savannę prawa do kontroli wszystkich czynności, które zostały przeprowadzone w celu spełnienia życzeń i zażądane od Chrissy, by przeniosła ją do średniowiecza. Musi pomóc Tristanowi zostać księciem, a wówczas będzie mógł wyrwać się ze świata magii.
Savanna cofa się zatem do zamierzchłych czasów, gdzie odnajduje kolegę, aktualnie pełniącego funkcje pazia na królewskim dworze. Jako, że sam król Roderick przejmuje się jedynie trzema rzeczami: smokiem, który porywa bydło i ludzi, cyklopami, które rabują o zabijają oraz tajemniczym Czarnym Rycerzem, wystarczy zdjąć z jego ramion te troski i rozprawić się ze wszystkim problemami, by zostać mianowanym księciem. Łatwiej jednak powiedzieć, niż zrobić…
„Taka sobie wróżka” to fascynująca, magiczna podróż przez krainę bajek, wypełnionych tymi znanymi i nowymi faktami. Powieść fantasy, okraszona gwiezdnym pyłem miłości, którą stworzyła Janette Rallison jest znakomitą zabawą nie tylko dla nastolatek, ale wszystkich, którzy pielęgnują w sobie wewnętrzne dziecko i którzy wciąż marzą o złotej rybce spełniającej życzenia. Od tego momentu warto wziąć pod uwagę fakt, że owa złota rybka może być - podobnie jak Chrissy- „taka sobie”. Wówczas, zamiast wyratować nas  z opresji przynieść sławę, miłość i bogactwo, wpędzi nas tylko w kłopoty. A kto z was umie walczyć ze smokiem?

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
kroplina plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-10-02, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2015,Wyzwanie - Literatura młodzieżowa,
"Nawet ci, którzy zarzekają się, że magia nie ma dla nich żadnego znaczenia, w rzeczywistości w nią wierzą."
Kiedy chłopak porzuca szesnastoletnią Savannę Delano dla jej starszej siostry Jane, dziewczyna martwi się jedynie tym, z kim teraz pójdzie na szkolny bal. W końcu kreacja, w której miała wystąpić, od dawna wisi w szafie i czeka na tę wielką chwilę. W przypływie rozpaczy życzy więc sobie księcia z bajki, który zabierze ją na długo wyczekiwaną imprezę. Zamiast księcia pojawia się Chrissy (taka sobie wróżka), która obiecuje dziewczynie spełnienie trzech życzeń. Cóż, aby dostać tytuł "dobrej wróżki" musi zaliczyć jeszcze jeden Projekt. Daje Savannach do podpisania zwój, w którym zamieszczone są wszystkie warunki ich umowy i wysyła ją do średniowiecza. Przecież nie od dziś wiadomo, że tam żyją książęta. Dziewczyna zmuszona jest wcielić się w rolę Kopciuszka. Ciężka praca uświadamia jej, że w życiu nie wszystko przychodzi z łatwością, a higiena nie jest stawiana tu na pierwszym miejscu. W dodatku poznany książę Edmond okazuje się aroganckim tyranem. Przy drugim życzeniu wróżka kieruje dziewczynę do wioski siedmiu krasnoludków. Tu nikt nie oczekuje od niej prac w gospodarstwie, ale z opowieści współlokatorów wynika, że książę Hubert, który mógłby ocalić ją przed zakusami złej królowej i ,tym samym, zdjąć z wszystkich ciężar zajmowania się Śnieżką, jest nieco szurnięty. Książęta okazują się dalecy od doskonałości. Nieuważna wróżka musi się bardziej postarać, bo Savannie pozostało już ostatnie życzenie. Zatem, do średniowiecza trafia Tristan, szkolny kolega dziewczyny, by zostać księciem i sprostać jej "wybujałym" wymaganiom. Pomóc ma mu w tym pokonanie cyklopa, smoka i tajemniczego Czarnego Rycerza. Wyrzuty sumienia nie pozwalają dziewczynie na bezczynność. W końcu to wszystko jej wina. Powołując się na jeden z warunków umowy wraca do średniowiecza by ułatwić Tristanowi stać się księciem i pomóc mu w powrocie do domu.
Janette Rallison udowodniła w swojej książce, że bajkowy świat wcale nie musi być nudny, a opowieści o wróżkach nie są zarezerwowane jedynie dla dzieci. Połączenie baśni z komedią romantyczną dało niesamowity efekt. Pojawienie się Chrissy, wróżki, która ponad naukę w szkole stawia na pierwszym miejscu zakupy i imprezy nie pozostawia żadnych złudzeń...z tego mogą być jedynie kłopoty. Cóż, głównej bohaterce również nie można zarzucić nadmiaru inteligencji. Jednym słowem, dobrały się jak w korcu maku. Książkę czyta się jednym tchem. Sytuacje, z którymi przyjdzie się zmierzyć bohaterom za każdym razem wywołują uśmiech na twarzy i sprawiają, że z niecierpliwością czekamy na dalszy rozwój wydarzeń. Może nie jest to ambitna lektura lecz humor autorki i przedstawienie znanych nam baśni z zupełnie innej strony rekompensuje wszelkie niedoskonałości. Polecam gorąco!
wisienkawlikrze plusminus Linia koment
Przeczytane:2011-08-27, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Świetna! Cudowna! Zabawna:)
catling plusminus Linia koment
Przeczytane:2011-08-19, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
lekko się i bardzo przyjemnie się ją czyta :) POLECAM.! ;d
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
AMAF12 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów