Recenzja książki: Tam gdzie Ty

Recenzuje: cyrysia

Jodi Picoult to jedna z najpopularniejszych amerykańskich pisarek ostatnich lat. Autorka w swoim dorobku literackim ma już 18 powieści, które dotychczas przetłumaczono na 34 języki. Każde jej kolejne dzieło zyskuje niemal od razu życzliwość czytelników, a to za sprawą niełatwych tematów, o których autorka nie boi się pisać. Taka jest również najnowsza książka Picoult Tam gdzie ty.

Historia powieści opowiada o losach Zoe i Maxa Baxterów, małżeństwa, od dziesięciu lat bezskutecznie starającego się o dziecko. Ich codzienne życie skupia się wokół nieustannych badań, zastrzyków i ciągłych wizyt w klinice. Zoe dwukrotnie już poroniła. Teraz ponownie jest w ciąży, w dwudziestym ósmym tygodniu. Niestety, i tym razem życie boleśnie doświadcza przyszłą matkę, która w wyniku komplikacji rodzi martwe dziecko. Tym razem małżonkowie nie potrafią otrząsnąć się z tej tragedii. Max postanawia odejść, żądając rozwodu. W jednej chwili kończy się wieloletni związek Baxterów. Mężczyzna przeprowadza się do brata i bratowej, gdzie coraz częściej topi smutki w kieliszku. Na szczęście, dzięki pomocy rodziny i charyzmatycznego pastora Clice’a Lincoln’a, Baxter zrywa z nałogiem alkoholowym, stając się przykładnym chrześcijaninem.

Tymczasem Zoe, choć zmaga się z cierpieniem i bólem po stracie dziecka, również próbuje zacząć życie od nowa. Pomaga jej w tym nowa znajoma, Vanessa Shaw. Nieoczekiwanie przyjaźń między kobietami przeradza się w miłość, która zostaje przypieczętowana związkiem małżeńskim. Zoe w dalszym ciągu pragnie zrealizować marzenie o byciu mamą, lecz tym razem zamrożone zarodki, powstałe z komórek jej i byłego męża, miałaby przejąć Vanessa. Potrzebna jest tylko zgoda Maxa. Zszokowany mężczyzna nie wie, jak postąpić w takiej sytuacji. Za namową pastora, zagorzałego wroga homoseksualistów, postanawia oddać sprawę do sądu, uważając, iż dwie lesbijki nie będą dobrą rodziną dla jego nienarodzonego dziecka.

Rozpoczyna się zagorzała walka o trzy małe zarodki, mogące odmienić życie wielu osób. Jak postąpi sędzia? Czy odda "przyszłe dzieci" Maxowi, który nieoczekiwanie pragnie pomóc bezpłodnemu bratu, usilnie starającemu się z małżonką o dziecko? A może wymiar sprawiedliwości przyzna zarodki Zoe i Vanessie, homoseksualnej parze? Jedno jest pewne: nic nie jest takie proste i oczywiste, jak by się mogło wydawać.

Tam gdzie ty to niezwykle trudna i kontrowersyjna tematycznie powieść skłaniająca do refleksji i zadumy. Autorka na przykładzie Zoe pokazuje, jak desperackie pragnienie dziecka może mieć decydujący wpływ na życie dwojga małżonków. Wiele kobiet obsesyjnie myśli o macierzyństwie - tak, że w pewnym momencie przestają one dostrzegać prawdziwe pragnienia partnera. Nasze współżycie zaczęło przypominać świąteczny obiad z rodziną dysfunkcyjną, na którym wypada się zjawić chociaż człowiek nie ma na to najmniejszej ochoty. (…) W naszym małżeństwie liczyłem się tylko jako materiał genetyczny, nic więcej - czytamy w powieści. Tymczasem mężczyźni również czują i cierpią, uważając, że bezdzietny facet to wyrzutek społeczny. I choć mamy dwudziesty pierwszy wiek, ciągle prawdziwa męskość w większości przypadków kojarzy się ze zdolnością do prokreacji.

Kolejnym, niezwykle ważnym problemem poruszonym w powieści jest zderzenie miłości homoseksualnej z zasadami chrześcijańskimi. Śledząc fabułę powieści Tam gdzie ty, możemy zobaczyć dwie strony sporu, stawiając jednocześnie pytanie: jaka powinna być tradycyjna, kochająca się rodzina w dzisiejszych czasach? Homoseksualizm ciągle wzbudza wiele negatywnych emocji. Większość osób uważa, że pary tej samej płci nie będą dobrym wzorcem na swojego dziecka. Niektóre pary homoseksualne potrafią stworzyć równie kochające środowisko jak małżeństwa heteroseksualne. Ale dzieci potrzebują nie tylko miłości. Potrzebują drogowskazu w postaci uzupełniających się wpływów kobiety i mężczyzny, koniecznych dla ich prawidłowego rozwoju we wszystkich dziedzinach życia.

Ile prawdy jest w takich poglądach? Jodi Picoult z wielką wrażliwością i wyczuciem pokazuje problem możliwie szeroko. Dzięki niej czytelnicy mają okazję  zobaczyć i przekonać się o tym, iż człowiek o odmiennej orientacji seksualnej nie jest złem wcielonym, lecz normalną, zwyczajną osobą, pragnącą tego, czego pragnie większość z nas - a więc kochającej się rodziny.

Siła powieści tkwi w prostym, swobodnym i płynnym stylu oraz ciekawie i umiejętnie poprowadzonej akcji. Również pod względem psychologicznym główni bohaterowie są bardzo wiarygodnie, autentycznie nakreśleni. Dzięki narracji prowadzonej z punktu widzenia Zoe, Maxa i Vanessy możemy poznać emocje i uczucia towarzyszące bohaterom w poszczególnych momentach. Jedynie zakończenie wzbudza lekki niedosyt, mogło być bowiem bardziej rozwinięte i dopracowane

Powieść Tam gdzie ty to jednak lektura, która powinna zainteresować naprawdę szerokie grono czytelników. To wspaniała historia, ukazująca nie tylko ból, smutek i cierpienie, lecz również miłość oraz dążenie do realizacji własnych marzeń. Jodi Picoult udziela czytelnikom ponadto wielkiej lekcji tolerancji. I to właśnie wydaje się w jej powieści najbardziej cenne.

Kup książkę Tam gdzie Ty

Zobacz opinie o książce Tam gdzie Ty
Autor
Tam gdzie Ty
Jodi Picoult
Bez mojej zgody
Jodi Picoult0
Okładka ksiązki - Bez mojej zgody

Annie nic nie dolega, a mimo to żyje tak, jakby była obłożnie chora. W wieku trzynastu lat ma już za sobą niejedną operację, wielokrotnie oddawała krew...

Pół życia
Jodi Picoult0
Okładka ksiązki - Pół życia

Luke Warren jest badaczem wilków. Pisze o nich, studiuje ich zachowania, a kiedyś nawet z nimi zamieszkał. Pod wieloma względami są mu bliższe niż własna...