Recenzja czytelnika granice.pl

Okładka - Tańcząca królewna
Kup Teraz

Tańcząca królewna

Bryant Ann

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Akapit Press
Data wydania: 2008-10-17
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 9788360773758
Liczba stron: 112
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: mrowka

Trzy przyjaciółki: Malwina, Jaśmina i Róża – powracają w najnowszym tomie z serii „Baletnice” Ann Bryant. Dziewczynki cały czas marzą o baletowej karierze i ciężko trenują, żeby osiągnąć sukces. Baletowi podporządkowują wszystkie inne obowiązki, poświęcają na taniec każdą wolną chwilę. Któregoś dnia w szkole pani Coralie pojawia się para wizytatorów. To łowcy talentów, którzy szukają zdolnej dziewczynki do przygotowywanego właśnie przedstawienia. Obserwują ćwiczące młode baletnice z uwagą – jak w takich okolicznościach skupić się na poprawnym wykonywaniu zadań, jeśli czujne oko surowych wizytatorów wyłapie każde potknięcie i każdą pomyłkę?

 

Malwina – bo znów ona jest narratorką w „Tańczącej królewnie” – chce oczywiście wypaść idealnie. Nie potrafi skoncentrować się na tańcu, myli kroki i musi nadrabiać niedociągnięcia artystyczną ekspresją. Z zawiścią patrzy na swoje przyjaciółki – szczuplejsze, bardziej gibkie, wygimnastykowane. Malwa zaczyna potajemnie z nimi konkurować: ćwiczy w domu dłużej niż zwykle, całkowicie pomijając zadania domowe – wpada zatem w wir kłamstw. Odkrywa też „cudowny” sposób na bycie szczupłą: prawie całkiem przestaje jeść. Przecież ma tylko tydzień do ostatecznej próby, nie może zmarnować takiej szansy…

 

Ann Bryant po raz kolejny stworzyła powieść dla dziewczynek, w której poza pierwszoplanowym tematem – baletem – liczy się psychika bohaterki i jej starania, by być najlepszą, najzdolniejszą czy zauważoną. Motywy anorektyczne mogłyby równie dobrze trafić do powieści dla nastolatek, ale Bryant wykorzystuje je jako przestrogę: pokazuje małym czytelniczkom groźne konsekwencje nieprzemyślanych zachowań. Wprawdzie lekko kontrastuje z zacięciem pedagogicznym optymizm zakończenia, lecz to już specyfika serii. Autorka nie wyjaśnia raczej, czego robić nie wolno, pozwala swojej bohaterce na popełnianie głupiutkich – i dla starszych dziewczyn tendencyjnych – błędów i uczyć się na nich, doprowadzając do sytuacji granicznych. Zamiast moralizowania mamy więc odpowiedni rozwój wydarzeń, zamiast dobrych rad ze strony dorosłych – wyrozumiałość i pomoc po fakcie. Malwina musi sama przepracować w sobie własne pomyłki, by nie popełniać podobnych błędów w przyszłości.

 

Mocno akcentuje Ann Bryant kwestię przeglądania się w oczach innych, rozbudowuje wątek zazdrości: Malwina chce być taka jak jej koleżanki i nie dopuszcza do siebie myśli, że mogłaby także mieć jakąś inną iskrę talentu, coś, co wyróżniłoby ją z grona innych dziewczynek. Chciałaby być najlepsza w balecie – tyle że współzawodnictwo nie zawsze motywuje ją do pracy, czasem – do kombinowania. To nie balet jest w tej książce najważniejszy, a kwestia spełniania marzeń, wiary we własne możliwości, samoakceptacji. Pod pozorami lekkiej i emocjonującej powieści dla małych odbiorczyń, skrywa Ann Bryant opowieść o nas samych – o najgłębszych uczuciach, z którymi nie chcemy się zdradzać. Wiele z tej historii dziewczynki wyczytają, wiele – mam nadzieję – przyswoją.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Przeczytane:2014-08-21, Na półkach: Przeczytałem,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów