Recenzja redakcji granice.pl

Wydawnictwo:
Data wydania: 2006-06-08
ISBN: 83-60222-23-1
Dodał/a recenzję: Szczepanik

„Śpiewać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej. Ale nie o to chodzi, jak co komu wychodzi…” Jak się okazuje, bez względu na rezultat można nie tylko śpiewać, ale i, na przykład, tańczyć. Marian Wieczysty, autor podręcznika „Tańczyć może każdy” przekonuje, że umiejętność tańca jest w każdym z nas, wystarczy tylko ją odkryć i korzystać z niej.

„Tańczyć może każdy” ma wprowadzić największego nawet laika w świat rytmu i odpowiednich kroków – czyli wszystkiego, co z teorii ma zostać przełożone na praktykę. Już ze względu na nazwisko autora warto kupić książkę, bo Marian Wieczysty legendą tańca stał się za życia. Ten Lwowiak, który przyszedł na świat na początku XX wieku, nie miał dobrych warunków do rozwoju swego ogromnego talentu. Mimo to uchodził za króla parkietu i, jak podają różne źródła, potrafił on powtórzyć bezbłędnie wszystkie kroki każdego kolejnego tańca wchodzącego akurat do mody. W wieku 25 lat dostał posadę nauczyciela w szkole tańca u pani Bryś-Ihrantowej. Wtedy też jego kariera zaczęła nabierać tempa.

Podręcznik „Tańczyć może każdy” to owoc wieloletnich zmagań Wieczystego na polu nauczania tańca i wynoszonych z tego tytułu doświadczeń. Książka doczekała się wielu nowych wydań i wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością. Na początku, kiedy podręcznik zostaje otwarty po raz pierwszy na dowolnej stronie, czytelnika (czy raczej: ucznia samozwańca) ogarniają wątpliwości. Rysunki, licznie okraszające książkę, wydają się być zbyt skomplikowane, aby je bezbłędnie powtórzyć, a uwagi zamieszczone w specjalnych ramkach – niezrozumiałe.

I dlatego przygodę z „Tańczyć może każdy” najlepiej zacząć od przeczytania wiadomości wstępnych do tej książki. Wtedy sztuka tańca okaże się zdecydowanie łatwiejsza do opanowania. W podręczniku doskonale widoczna jest bardzo dokładnie przemyślana kompozycja. Począwszy od wyjaśnienia najprostszych oznaczeń, którymi autor posługuje się w toku kolejnych lekcji, poprzez taneczny savoir-vivre (bardzo przydatny!), aż po dokładne opisanie poszczególnych tańców. Ćwiczenia rytmiczno-ruchowe mają pomóc w przyjęciu odpowiedniej pozycji tanecznej i nabycia swobody podczas poruszania się w takt melodii. Układ stóp, ramion, kroki, zarówno dla kobiety jak i mężczyzny – wszystko to tylko sprawia wrażenie trudnego do opanowania.

Jak się szybko okazuje, skupienie i dokładność w wykonywaniu poleceń wystarczy, by nauczyć się podstaw wymaganych podczas tańczenia. W poszczególnych rozdzialikach znajdziemy nie tylko podstawowe kroki, ale też krótki zarys historyczny każdego tańca, a także i informację o jego stylu i charakterze. Podręcznik został napisany z myślą o szerokim odbiorcy, dlatego zawarte zostały w nim zarówno informacje o tańcach ze światowego programu tanecznego, takich jak choćby walc angielski, tango, rumba, samba, jive, rock and roll itd., ale również i tańce dyskotekowe, czy wreszcie polskie tańce towarzyskie: polonez, krakowiak, polka i inne.

„Tańczyć może każdy” szybko przestaje być dla czytelnika straszne i staje się kompetentnym, przejrzyście napisanym, a przede wszystkim przyjaznym dla odbiorcy przewodnikiem, znakomitym i dla kobiet, i dla mężczyzn bez względu na wiek, umiejętności taneczne czy zainteresowania.

Anna Szczepanek

ot Linia koment