Recenzja książki: Tapatiki na Ziemi

Recenzuje: mrowka

Tapatiki zdążyły na Ziemi znaleźć wielu przyjaciół (zwłaszcza wśród słowiańskich skrzatów) – nie udało im się natomiast jeszcze opanować całego kodeksu honorowego i praw, jakie regulują tu zasady współistnienia baśniowych istot i ludzi. Zdarza się, że z pozoru niewinne figle mogą zostać odebrane jako najwyższa obraza, a ich autorzy – postawieni przed sądem wspólnoty – nie dadzą rady się obronić. Boleśnie w „Tapatikach na Ziemi” przekona się o tym Tapatik, młody i pełen energii bohater. Kiedy zatem pojawi się szansa na odkupienie swoich win i niesienie pomocy pasażerom rozbitego samolotu, Tapatik będzie chciał ją wykorzystać, bez względu na konsekwencje. Na pewien czas zostanie dowódcą, pozna ciężar odpowiedzialności – i przy okazji dostanie nauczkę.

 

Pod względem przesłania i ilości wątków jest drugi tom cyklu Marty Tomaszewskiej nawet lepszy od pierwszego. Mamy do czynienia z kontynuacją, opowieść nie została więc obarczona potrzebą ponownego przedstawiania postaci i charakterów, a sama autorka staje się mistrzynią drugiego planu. Mniej ważnych bohaterów szkicuje pewnymi ruchami ręki, wyczarowując sylwetki, o których niełatwo zapomnieć – do takich oryginalnych postaci należy Kociuba, sprawująca pieczę nad całymi zastępami skrzatów, czy Chochla – małe płochliwe stworzonko, które wreszcie ma szansę przekonać siebie i innych o własnej odwadze. Warte zauważenia są też sytuacje, w których beztroski dotąd Tapatik ma udowodnić rozwagę i męstwo – a mali czytelnicy mogą śledzić przemianę wewnętrzną tego bohatera oraz – co istotne – jego moralne dylematy. Ładnie zarysowała Tomaszewska walkę z sobą samym, rozdarcie wewnętrzne dojrzewającego Tapatika, istoty, która zdaje sobie sprawę z własnych zachowań, wie, co powinna robić, by wszystko dobrze się układało, a nie umie jeszcze zastosować tej wiedzy w praktyce.

 

Jest w „Tapatikach na Ziemi” równowaga między psychologizmami i sensacyjną akcją. Konsekwentne budowanie w pierwszym tomie świata przedstawionego zaczyna przynosić efekty – książka staje się dzięki temu lżejsza i kieruje się ku istotnym dla maluchów wątkom. Ta powieść jest bardziej niż poprzednia dynamiczna, bardziej też trzyma w napięciu. Zaletą książek Marty Tomaszewskiej jest ich proste przełożenie na świat dziecka. Wątki komiksowe (pomoc dla pasażerów samolotu, który znalazł się w niedostępnej dżungli) okazują się tylko pretekstem do przedstawienia całej palety zachowań bliskich dzieciom.

 

Tomaszewska wykorzystuje baśniowe stworki dla pokazania, jak pracować nad charakterem. Pozwala swojemu bohaterowi zastanowić się nad sobą i dokonać analizy konkretnych postaw, bo to najprostsza droga do poprawienia relacji z innymi. Autorka nie prawi dzieciom morałów, u niej każdy sam dokonuje odkryć, które pomogą też zmienić się małym czytelnikom. Maskuje te pedagogiczne aspekty sprytnie, bo mrożącą krew w żyłach, brawurową akcją, a czasem też kpiarskim i ciepłym humorem, który zbliża odbiorców do rodziny Tapatików.

 

Tapatiki uczą budowania relacji z innymi ludźmi, uosabiają dziecięce (a czasem nie tylko dziecięce) troski i marzenia, są stworkami, których nie da się nie lubić. Rozśmieszą, wzruszą, dadzą powód do zadumy. A przy tym ich przygody opisane zostały żywym, barwnym i co ważne – starannym – językiem. Warto się z Tapatikami zaprzyjaźnić…

 

Izabela Mikrut

Kup książkę Tapatiki na Ziemi

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Tapatiki na Ziemi
Książka
Tapatiki na Ziemi
Marta Tomaszewska
Inne książki autora
Jasność i dal. Wspomnienia z nie-pamięci
Marta Tomaszewska0
Okładka ksiązki - Jasność i dal. Wspomnienia z nie-pamięci

Wspomnienia z dzieciństwa autorki kilkudziesięciu książek dla dzieci i młodzieży, laureatki wielu nagród. Czysty autobiografizm łączy się tu ze swoistą...

Królowa Niewidzialnych Jeźdźców
Marta Tomaszewska0
Okładka ksiązki - Królowa Niewidzialnych Jeźdźców

Mieszkańcy wioski Ullamp są przerażeni. Nieustannie nawiedzają ich Trzy Czarne Konie Tracza Obojętność. Wydaje się, że wszystkie nieszczęścia sprowadził...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy