Recenzja książki: Terapia linii czasu.Trwała i szybka zmiana osobowości

Recenzuje: Justyna Gul

Create your life

Terapia Linii Czasu to określenie zapożyczone z techniki NLP, oznaczające możliwość spenetrowania doświadczeń i doznań przechowywanych w pamięci nieświadomej człowieka. Pozornie zapominane, wyparte wspomnienia potrafią oddziaływać na nas, wpływając na postawę wobec wyzwań, jakie niesie ze sobą życie, postawę, a nierzadko zaburzając nasze relacje z ludźmi. Terapia, nazwana również Creating Your Future - Tworzenie Twojej Przyszłości -  odgrywa bardzo ważną rolę w dążeniu do zmiany psychicznej człowieka, łącząc specjalistyczną pracę terapeutyczną z metodami powszechnie dostępnymi. TLT, stworzona przez dr Tada Jamesa, a w Polsce rozpowszechniona przez Adama Dębowskiego, współzałożyciela Instytutu NLP Coaching, jest koncepcją tego, jak działa podświadomość, a pokazując, jak wykorzystywać umysł i wyobraźnię do modelowania reakcji naszego mózgu i ciała, wpływa na nasze zdrowie i przekłada się na skuteczność w pracy i związkach. Terapia, w widoczny sposób poprawiająca jakość naszego życia, jest procesem domykania nierozwiązanych spraw z przeszłości, pozwala nam wyznaczać cele i pokonywać wewnętrzne bariery, które dotąd hamowały spełnienie naszych marzeń.

W przeciwieństwie do innych technik rozwoju osobistego, Terapia Linii Czasu pozwala lepiej poznać samego siebie i wypracować sposób uwalniania negatywnych emocji, błędnych i niszczących przekonań oraz zbudować nową przyszłość. Aby poznać fenomen działania TLT, nie trzeba nam kosztownych wizyt u specjalistów czy długoletnich studiów, bowiem Tad James i Wyatt Woodsmall stworzyli podręcznik, który zrewolucjonizuje świat praktycznej psychologii, coachingu i NLP. Terapia Linii Czasu. Trwała i szybka zmiana osobowości to książka dla wszystkich, którzy chcą odkryć nieograniczone dobrodziejstwa tej metody, skutecznie pracować z emocjami i podnieść swoją motywację do działania. Podręcznik  adresowany jest zarówno do laików, którzy dopiero wkraczają na ścieżkę rozwoju osobistego, jak i do profesjonalistów - mentorów, coachów, trenerów i psychologów, którym opracowanie poświęcone TLT może dostarczyć skutecznych narzędzi pracy. Proponowana przez Jamesa  terapia nie tylko nie wyklucza, ale wręcz uzupełnia inne koncepcję psychologii i proponuje praktyczne podejście do problemów, ułatwiające znacznie pracę z klientami.

Przystępując do wdrażania metod TLT w codziennym życiu, musimy zdać sobie sprawę z tego, że nasze doświadczenia w znacznym stopniu determinują to, kim jesteśmy i jak się zachowujemy. Nasze wspomnienia, również te negatywne, traumatyczne, są utrwalane i wywierają coraz większy wpływ na nasze życie, ograniczając nas i skłaniając do takich, a nie innych wyborów. Tymczasem dzięki TLT otrzymamy możliwość dokonania znaczącej zmiany wspomnień, czego naturalną konsekwencją będą zmiany w zachowaniu i osobowości.

Autorzy odkryją przed czytelnikami tajemnicę terminu gestalt - w taki sposób są ułożone wspomnienia, które przechowujemy. Oznacza to, że wspomnienia powiązane z danym przedmiotem często łączą się ze sobą niczym sznur pereł i grupują wokół tego przedmiotu. Wpływ gestaltu polega na tym, że poprzez sięganie po niego, jesteśmy w stanie wydobywać wspomnienia stanowiące syntezę wszystkich wspomnień na dany temat. Zrozumienie tego, jak można wykorzystać określony sposób ułożenia czasu przez ludzi w celu nawiązywania z nimi kontaktu i przeprowadzenia zmian, jest kluczowym zganieniem związanym z TLT. Kiedy poznamy własną linię czasu, będziemy w stanie sięgać po przeszłe zdarzenia, by uczynić je ciekawszymi, czy nawet by wyrzucać zdarzenia z przeszłości, dzięki czemu możliwe będzie wywołanie wyraźniej zmiany paradygmatycznej i ewolucję osobowości. Ta metoda działa, bowiem mamy szansę cofnąć się i zmienić wiele zdarzeń poprzez zmianę jednego, a tym samym metamorfozę przechodzi także cały gestalt.

Terapię linii czasu możemy wykorzystywać w celu rozwiązania wielu problemów i pozbycia się ograniczeń. Znakomicie sprawdza się ona przy leczeniu fobii i terapii uzależnień, a dzięki uwolnieniu i zmianie ograniczających przekonań będziemy w stanie myśleć zdrowo i efektywnie.

Terapia Linii Czasu uświadamia nam, że sposób, w jaki przechowujemy swoje wspomnienia, wpływa na to, jak przeżywamy nasze życie i jak doświadczamy czasu. Każdy z nas nosi bowiem w sobie pewien sposób kodowania przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, różnica polega na tym, w jaki sposób to robimy. Podobnie jest z celami - osoby, które osiągają to, co sobie założyły, przechowują cel w sobie inaczej niż ci, którzy mają z tym problem. Autorzy wyjaśniają nam sekret tego zjawiska - mamy tu do czynienia z takim sposobem programowania przyszłości, który pozwala, by to, czego się pragnie, stawało się rzeczywistością w przyszłości i jednocześnie było niepodważalne dla mózgu. Dzięki zawartym w poradniku instrukcjom i ćwiczeniom będziemy w stanie dokładnie określić swój cel, uczynić go realnym i mierzalnym, a dzięki linii czasu - umieścić go w przyszłości.

Terapia Linii Czasu zawiera także dodatkowe elementy, które według dr Jamesa składają się na efektywną pracę nad osobowością, czyli metaprogramy i Poziomy Wartości Gravesa. Wszystkie te metody, wraz z TLT, są niczym bilet na podróż w głąb samego siebie i swojego umysłu. Książka Tada Jamesa i Wyatta Woodmalla jest więc nie tylko bodźcem do zmian, ale i przewodnikiem po meandrach własnej osobowości w drodze do wyznaczonego celu. Sama lektura poradnika jest silnym emocjonalnym przeżyciem, a wykonywanie ćwiczeń, refleksja i pozbycie się lęków, barier oraz zahamowań, między innymi dzięki zmianie wspomnień, pozwala uporządkować własną przeszłość oraz otworzyć się na nowe, wspaniałe doznania.

Kup książkę Terapia linii czasu.Trwała i szybka zmiana osobowości

Zobacz opinie o książce Terapia linii czasu.Trwała i szybka zmiana osobowości