Recenzja redakcji granice.pl

Wydawnictwo: Literatura
Data wydania: 2016-03-08
Kategoria: Dla młodzieży
Dodał/a recenzję: Katarzyna Krzan

Po Kawie z kardamonem i Czekoladzie z chili czas na kolejny smakowity deser, choć trzeba przyznać, że poprzednie również smakowały wybornie. Przekorny jest jednak ten tytuł, bo choć o jedzenie tu chodzi, to raczej nie o delektowanie się nim z przyjemnością.

Lince, która miała sporo problemów w poprzedniej powieści Joanny Jagiełło, udało się wreszcie jakoś poskładać. Związek z Adrianem wszedł w nowy etap, a ona sama coraz śmielej myśli o realizowaniu swoich życiowych planów - i to nie za dziesięć lat, ale tu i teraz. Postanawia spełnić swoje marzenie i zakłada własną gazetę, na razie w formie bloga. Jest bardzo podekscytowana nowym pomysłem. Nie wie jeszcze, jak wielką przyjęła na siebie odpowiedzialność. Słowo raz wypowiedziane ma moc. A Linka nie chce zasłaniać oczu, ust i uszu, jak mądre małpki. Uznała je za głupie i postawiła sobie za cel piętnowanie zła, a nie unikanie go.

Tymczasem jej przyjaciółka, Natalia, zmierzyć się musi ze swoimi problemami. Jest dziewczyną z bogatego domu, jej rodziców stać na najlepsze liceum w mieście. Po wakacjach w Portugalii czekają ją zmiany – nowa szkoła, stawienie czoła rozwodowi rodziców i zerwanie z ukochanym. Poróżniły ich... pieniądze. Natalia nagle zostaje sama. W nowej szkole, w rozbitej rodzinie, bez chłopaka. Swoje rozgoryczenie kieruje na własne ciało. To ono jest wszystkiemu winne, źródłem problemów jest - jej zdaniem - to, że przytyła w czasie wakacji, że nie wygląda jak modelka. Dlatego nie idzie jej na castingach, dlatego chłopak ją zostawił. Natalia postanawia metodycznie wziąć się za siebie. A że jest ambitna, sięga po naukowe metody – testuje kolejne diety, wybierając wreszcie idealną dla siebie. Im mniej je, tym lepiej się czuje. Ani mama, ani koleżanki nie zauważają zmian, jakie się w niej dokonują. Każdy przecież zajęty jest swoimi sprawami.

Joanna Jagiełło w bardzo przekonujący sposób pokazuje rozwój choroby, która dotyczy bardzo wiele nastolatek. Zaczyna się tak niewinnie - od pragnienia pozbycia się nadmiaru tłuszczyku z ud. A kończy... No, właśnie. Warto sięgnąć po tę lekturę. Matki mogą zobaczyć w innym świetle swoje dorastające córki, a młode dziewczyny znajdą ostrzeżenie przed tym, co może je spotkać, jeśli przesadzą. Powieść pokazuje, że dorastanie - nawet w sprzyjających warunkach - niesie wiele problemów. Burza hormonów, szaleństwo uczuć, konieczność podejmowania ważnych decyzji, rzutujących na całe przyszłe życie, choć nie ma się o nim żadnego pojęcia. Ideały ideałami, a rzeczywistość idzie swoją drogą. Autorka po raz kolejny potwierdza swą doskonałą znajomość realiów i sposobu myślenia współczesnych młodych ludzi, próbujących wejść w dorosłość. To bardzo trudny etap, najeżony licznymi pułapkami. Takie książki pozwalają je omijać, ale także pokazują konsekwencje podejmowanych działań i możliwe scenariusze.

enigma1 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-09-06, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2016,
"Tiramisu z truskawkami" to książka o młodzieży i dla młodzieży. Chociaż ja, osoba dorosła, z zainteresowaniem i z przyjemnością tę książkę przeczytałam.

Natalia i Linka to przyjaciółki jeszcze z czasu gimnazjum. Ich drogi się rozeszły, bo każda z nich poszła do innej szkoły, jednak nadal utrzymują z sobą kontakt. Linka - Halinka jest w liceum artystycznym, Natalia chce studiować medycynę i dlatego zmienia "zwykłe" liceum ( w którym była najlepszą uczennicą) na prywatne liceum z ogromną renomą. Poziom w tym liceum jest bardzo wysoki, nauczyciele bardzo wymagający (a często wręcz sadystyczni).
Natalia, która ma problemy w domu (jej rodzice się rozwodzą, mama ma depresję), nie radzi sobie w nowej szkole, nie umie nawiązać kontaktu z koleżankami i kolegami - w zasadzie koleguje się tylko z Hanką.
Dziewczyna nie ma nikogo, z kim mogłaby porozmawiać o swoich problemach, bo nawet jej chłopak, Marcin, ją rzucił.
Dlatego Natalia próbuje sobie radzić tak, jak potrafi - chcąc odzyskać panowanie nad swoim życiem, zaczyna się obsesyjnie odchudzać oraz (sporadycznie) kaleczy się żyletką.
Oczywiście to "odzyskiwanie" panowania nad życiem poprzez odchudzanie prowadzi Natalię do prawdziwych kłopotów. I dopiero determinacja Linki otwiera oczy rodzicom Natalii.

Ta książka doskonale diagnozuje problemy nastolatków (ze szczególnym uwzględnieniem dziewczyn): ogromna presja ze strony rodziców, nauczycieli i rówieśników; brak oparcia w rodzicach (Linka jest jeszcze niepełnoletnia i nie może sama pójść do ginekologa - ale boi się poprosić swoją mamę, by poszła razem z nią).
Do tego dochodzi burza hormonów, pokusy w postaci dostępu do narkotyków, hejterzy w internecie - naprawdę trudno być nastolatkiem w dzisiejszym świecie.

Do jednego jednak się przyczepię - fretki naprawdę nie jedzą ziaren! Wcale się nie dziwię, że fretka zwiała z klatki, w której poczęstowano ją ziarenkami ;)
ROptymista plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-08-29, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Pisarka cieszy się wielką popularnością wśród młodzieży i nie ma się co dziwić. Wypracowała ona wspaniały warsztat, kreuje autentyczne i ciekawe postaci, porusza ważne tematy, jednocześnie dbając o to, by lektura jej powieści była przyjemna i lekka. Jestem przekonany, że nie jedna czytelniczka zakochała się w Adrianie. Ale lektura tej trylogii to także... taka lekcja życia. Pisarka opisuje rozterki współczesnego nastolatka. Podsuwa rozwiązania problemów, zachwyca fabułą i bliskimi czytelnikowi bohaterami, nie pozostawiając żadnego z nas obojętnym wobec opisywanej historii. Lektura tych powieści to ciepły okład na serce. Jestem przekonany, że po książki tej autorki sięgnę jeszcze nie raz. Są po prostu wspaniałe i mądre. Gorąco polecam!

Więcej: http://recenzjeoptymisty.blogspot.com/2016/08/dorastanie-z-kazdego-punktu-widzenia.html
Eli1605 Linia koment
gosia45 Linia koment
AMAF12 Linia koment
Okładka - Tiramisu z truskawkami Jagiełło pod...prysznicem
Paweł Wakuła
Okładka - Tiramisu z truskawkami Jasne dni, ciemne dni
Katarzyna Ryrych
Okładka - Tiramisu z truskawkami Piórem czy mieczem. Opowieść o Henryku Sienkiewiczu
Anna Czerwińska-Rydel
Okładka - Tiramisu z truskawkami Więcej niż klub