Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

To jestem cały ja

Krzysztof Kamil Baczyński

Ocena ( 2 osoby )
6.0
Wydawnictwo:
Data wydania: 2007-09-05
Kategoria: Poezja
ISBN: 978-83-60-22229-4
Liczba stron: 184
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: zorza

Pierwsze pełne wydanie wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego ukazało się dopiero w 1961 roku (poeta zmarł w 1944). Od tej pory jego utwory często są wznawiane. Legendarny poeta, który oddał życie za ojczyznę, wciąż cieszy się popularnością. Bo Baczyński to nie tylko wiersze, to również postać, która jest symbolem całego pokolenia. W jego utworach – jak w jego życiu – pojawia się miłość i śmierć, okrucieństwo wojny i wrodzona wrażliwość na piękno. Wydawnictwo Ad Oculos wydało utwory Baczyńskiego w serii Klejnoty Poezji Polskiej.

 

Wydanie to jest niezwykle staranne. Mała książeczka, na której widnieje autoportret poety, została zatytułowana To jestem cały ja. Wydaje się niewielka objętościowo, a zawiera krótki wstęp Andrzeja Żmudy, notę biograficzną, fotografie, rysunki poety, poematy i odpowiednio wyselekcjonowane wiersze. Wyboru utworów dokonała Marta Hydzik-Żmuda. Mottem całego tomiku jest wiersz Spojrzenie. Pierwszej grupie liryków przewodzi cytat: „To jestem ja, którym pokochał”. Tu znajdują się wiersze o ukochanej poety – Basi, jej poświęcone lub dedykowane. Utwory takie jak Z głową na karabinie, Pokolenie czy Elegia o... (chłopcu polskim) znalazły się w części zatytułowanej: „To jestem ja, którym nienawiść drżącą począł”. Pod mottem „To jestem ja, odbity w wypłakanych łzach” odnaleźć można wiersze, które w jakikolwiek sposób odwołują się do wspomnień, które niejako przywołują przeszłość i kontrastują ją z teraźniejszością. „Matko, jeszcze jednym uśmiechem sprzed lat dwudziestu przywróć mi wzrok dla świata dziecięcy” - czytamy w jednym z nich. Wiele tu zwrotów do matki, wiele utworów o cierpieniu, bólu i strachu.

 

Ostatnia część tomiku zatytułowana jest „Ten, którego znam, który nauczę znów pokory”. Tu został zamieszczony m.in. Psalm 4 i Modlitwa I. Każda część tego zbioru zawiera utwory, w których dominują określone emocje, uczucia, rzadziej tematy. W ten sposób powstał tomik obejmujący wiersze, które najlepiej charakteryzują Baczyńskiego oraz jego twórczość. Poruszamy się cały czas po orbicie tych samych tematów, bo przecież poeta pisał głównie o wojnie, jednak w ten sposób wyselekcjonowane utwory nabierają nowego znaczenia. Na pewno warto mieć w swojej biblioteczce tę pozycję. Pod każdym względem spełni oczekiwania tego, kto pragnie poznać twórczość Baczyńskiego lub lubi do niej wracać.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
iwona-w plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-08-15, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Przeczytałam, podumałam i stwierdziłam, że nie potrafię przejść obojętnie wobec utworów K.K.Baczyńskiego. Zachwyciły mnie w szkole podstawowej, czytałam w szkole średniej i chętnie wróciłam do nich teraz. Tyle lat a wciąż niosą tak duży ładunek emocjonalny, nie pozwalają zapomnieć...
Stefan_Batkowski plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-09-22, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Klasyka
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - To jestem cały ja Idźmy z nadzieją
red. Andrzej Żmuda
Okładka - To jestem cały ja Humor zeszytów szkolnych po raz drugi
red. Andrzej Żmuda
Okładka - To jestem cały ja Ulubione śmieszne i pocieszne
Andrzej Grabowski
Okładka - To jestem cały ja Życie Maryi Matki Bożej
Jean Jacques Nicolas
Okładka - To jestem cały ja Złote myśli
Adam Mickiewicz
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów