Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Top modelka. W sidłach kariery

Richard Green

Ocena ( 3 osoby )
5.3
Wydawnictwo: Promic
Data wydania: 2011-10-05
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-7502-272-8
Liczba stron: 176
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Vogue Magazine


Świat modelingu kojarzy się ze światłami wybiegu, byciem glamour, popularnością, a cały ten blichtr okraszony jest dodatkowo wielkimi pieniędzmi. Reach their peak - mówi się o modelkach i fotografach, którzy znajdują się w szczytowej formie. To oni generują najwyższe zyski dla firm odzieżowych czy kosmetycznych oraz dla branży wydawniczej, oni też zarabiają krocie. Milionowe kontrakty w szeroko rozumianej branży modelingu nikogo już nie dziwią, zdumiewa raczej odmowa podpisania lukratywnego kontraktu.

 

Lewis umowa jest genialna (…) ale, niestety… nie mogę jej podpisać - mówi Jacob, zbliżający się do czterdziestki fotograf, rezygnując z czterech milionów dolarów. Właśnie dobiegła końca jego czteroletnia umowa z Vogue, a kolejna propozycja jest świadectwem wielkości. Dlaczego zatem mężczyzna, będący u szczytu kariery zawodowej i uporczywie powtarzający, że pragnie być fotografem, dobrowolnie z takiej okazji rezygnuje?

 

O tym, jak zakochany (albo szalony) musiał być Jacob, przepuszczając życiową szansę, dowiemy się z książki Richarda Greena Top modelka. W sidłach kariery. Książka jest delikatną, sensualną historią o poszukiwaniu samego siebie i przeznaczeniu, a fakt, że autor jest nie tylko dziennikarzem oraz taternikiem, ale i teologiem, determinuje jej wymowę.

 

Dzięki Jakobowi poznajemy kulisy sławy wielkich modelek, a strony wypełnione są eleganckim, ale powierzchownym światem mody. Sam fotograf mówi, że świat ten był niewątpliwie niewyczerpalnym źródłem spektakularnych niespodzianek i dlatego był tak interesujący i pociągający. Ale nie dla Sary, partnerki Jacoba, która widziała w nim tylko fałsz i przedmiotowe traktowanie kobiet. Olśniewająco piękna modelka czuje się duchowo zhańbiona zainteresowaniem mężczyzn, a jej niedzisiejsze, purytańskie poglądy graniczą z chorobą psychiczną. Może jednak to nie szaleństwo dręczy jej umysł, ale próbuje ona za wszelką cenę zachować normalność w tym obłąkanym świecie?

 

To pod wpływem Sary Jacob rezygnuje z dalszej pracy dla Vogue`a, a ekscytujące, przesączone zmysłowością sesje zamienia na medytację w domowym zaciszu. Pragnę być fotografem! - krzyczy znów jego dusza, szczególnie wtedy, gdy na horyzoncie pojawia się kolejna szansa - kontrakt z firmą Chanel dotyczący nowego zapachu o nazwie „Chance”. Jest tylko jeden problem. Jako modelkę dyrektor artystyczny widzi nie kogo innego, tylko Sarę. Czy jednak mężczyźnie uda się przekonać ukochaną? Zgoda modelki jest tak naprawdę początkiem końca. A raczej początkiem czegoś wielkiego - nowej jakości życia Jacoba. Ich rozstanie było bolesne dla obu stron, ale następująca po nim seria wydarzeń spowodowała metamorfozę fotografa. Niczym z długiego letargu, budzi się w nim świadomy swego człowieczeństwa przedstawiciel szerokiej części społeczeństwa, a nie tylko elity wybrańców.

 

Jakob całkowicie zmienia swoje życie, system wartości, priorytety. Przekona się też, że chwilowe podniety czy pieniądze są niczym w obliczu siły miłości. O tym zapewnia nas też Richard Green, a Top modelka. W sidłach kariery jest książką wyróżniającą się wśród zalewu błahych powiastek. Przyciąga do lektury nie tylko temat oraz język autora, ale i sama historia, demaskująca ulotną wielkość świata modelingu oraz ludzkie słabości. Jedynym minusem jest tylko tytuł książki, raczej banalny i kojarzący się bardziej z lekką powieścią na zimowe wieczory niż z naprawdę mądrą  i wartościową książką, jaką w rzeczywistości jest powieść Greena. Byłoby szkoda, gdyby z tego powodu odrzuciła ją choć część czytelników.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
aleksnadra plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:

"Gdy ceną jest miłość a zyskiem sława"

Jacob jako młody mężczyzna nie może porozumieć się z rodzicami, opuszcza ich i wyrusza w świat szukać swojej drogi życia. Poznajemy go kiedy robi wielką karierę i jest już znanym i najlepszym fotografem w świecie mody i znawcą kobiecego piękna. Jacob jest zakochanym w swojej pracy człowiekiem. Potrafi wydobyć i wyeksponować to co w kobiecie jest najpiękniejsze. Jacob wykorzystuje swój zawód aby poznawać i uwodzić kolejne dziewczyny. Traktuje je przedmiotowo a kiedy się znudzi i mija pierwsze zauroczenie porzuca by cieszyć się kolejną zdobyczą. "Świat mody był niewątpliwie niewyczerpanym źródłem spektakularnych niespodzianek i dlatego był tak interesujący i pociągający".
Mężczyzna zmienia się kiedy poznaje Sarę. Jest ona najpiękniejszą kobietą jaką do tej pory widział ale to nie jej zewnętrzne piękno urzekło Jacoba. Sara jest po prostu dobrym człowiekiem, blask jej piękna bije z głębi serca.
Sara jest świadoma swojej urody ale całe życie przysparzała jej ona więcej złego niż dobrego. Mężczyźni pragnęli tylko jej ciała, chcieli nim zawładnąć i chwalić się jak dziełem sztuki.
Intuicyjnie wyczuwała, że Jacob jest jej przeznaczony i to co ich łączy to prawdziwa miłość. Tylko jedna rzecz przeszkadza jej w tym związku, to jego praca. Uważa, że "modelki to niewolnice, z krótkim terminem ważności. To istoty, które swoją osobowość sprowadzają tylko do seksualnej i estetycznej atrakcyjności, którą poniekąd handlują, a od dziwek różnią się tylko formą sprzedaży. Zaś fotografowie to źli chłopcy, poniżający i degradujący kobietę i jej piękno". Sara chce aby Jacob zrezygnował z intratnego kontraktu i rzucił pracę w "Vogue". Tak się staje. Przez kilka miesięcy para żyje w szczęściu odkrywając siebie.
Nastaje dzień kiedy sielanka się kończy. Jacob zmusza Sarę do zostania modelką. Chce żeby była twarzą Chanel i i jej nowego zapachu "Chance".

Cykl prozy-Okna- to zachęta, by otwierać się na siebie, innych i na świat. Ale przede wszystkim na światło. To płynące z góry.

"Top modelka" to książka o kulisach wielkiego świata, pracy modelek, kreatorów mody i właścicieli wielkich koncernów kosmetycznych i świateł jupiterów. Gdzie króluje zgnilizna, pożądanie, cudzołóstwo. Modelki czy aktorki sprzedają nie tylko swoją twarz, swoje umiejętności ale często zaprzedają duszę i ciało dla nowych zleceń, nowych projektów. Wiedzą, że muszą bardzo się postarać i grać według zasad ustanowionych przez starych, rozpustnych władców tego show- biznesowego świata. Wszyscy wiedzą kto, gdzie i kiedy. Każde inne zachowanie jest brane jako niewdzięczność, traktowane z oburzeniem "zarozumiałe piękności myślą, że mogą wszystko.Tak, trzeba by im przestać tyle płacić, wtedy otrzeźwieją. Niech ten kopciuszek wraca tam, skąd przyszedł! Nie obchodzi ich to! Show must go on! Mieli to we krwi...".

Książka jest również o brzemieniu jakim jest uroda. Kobiety, które mogą się nią pochwalić muszą dwa razy więcej pracować by udowodnić swoją wartość. Dla niektórych zewnętrzne piękno, ładne opakowanie jest jednoznaczne z głupotą i rozwiązłością. Uroda więcej w życiu przeszkadza niż pomaga. Trzeba znosić i oglądać pożądanie jakie wywołuje u mężczyzn. Uroda budzi ogromne zainteresowanie, odbierając swobodę normalnego funkcjonowania.

Jednak najważniejszym przesłaniem jakie próbował przekazać nam Richard Green to przemiana duchowa i mentalna człowieka.
Jacob tracąc Sarę zaczyna rozumieć sens swojego życia i miłości. Jednak zmiany następują u niego w momencie, kiedy matka budzi się ze śpiączki na dźwięk jego głosu. Jest to dla niego punkt przełomowy. Postanawia wrócić na łono rodziny i na nowo odkrywa miłość rodziców. Spogląda wstecz na swoje życie i zaczyna rozumieć gdzie popełnił błąd, kiedy skręcił w niewłaściwą drogę.
Kiedyś nie rozumiała potrzeby swojej matki i ojca pomagania biednym. "Myślałem- niech pracują, to na siebie zarobią. Kto chce żyć, musi pracować. Stawiałem sprawę jasno: pomaganie ubogim to to samo, co wspieranie ich biedy i lenistwa. Byłem przekonany, że jedynie głód i cierpienie mogą ich wyrwać z letargu. A nawet jeśli głód nie może ich zmusić do pracy, to...nie powinni żyć".
Teraz sam się zaangażował w projekt rodziców. odkrywa, że dzielenie się miłością i sobą sprawia wiele radości. Widzi, że jego starania przynoszą efekt i Ci, którym pomógł wyszli ze swoich kłopotów i sami próbują pomagać. Dobro powraca. Za swoje uczynki, za zmianę trybu życia Jacob zostaje nagrodzony.

Narracja w książce jest wieloosobowa przez co możemy poznać punkt widzenia i odczucia wszystkich jej bohaterów. Mamy pełny obraz tej historii. Rozdziały są krótkie i dynamiczne przez co czyta się je bardzo szybko.
Książka bardzo mnie zaskoczyła. Spodziewałam się kulis życia Top Modelki, coś w rodzaju popularnego programu TVN- owskiego programu. Castingi, sesje, sztuczki związane z eliminacją konkurentek. Zupełnie nie spodziewałam się, że będzie to piękna, wzruszająca opowieść o miłości, o wielu jej twarzach.
Odnajdziemy w niej również receptę na szczęście, takie zwykłe, codzienne. Nie trzeba gonić za nim po całym świecie, wystarczy rozglądnąć się dookoła siebie. Szczęście czeka by po nie sięgnąć.

http://aleksandrowemysli.blogspot.com/
darinda plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,
zaciekawiła mnie :)
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Fleur Linia koment
Przeczytane:2015-06-01, Na półkach: Przeczytałem,
natkaa55 Linia koment
Przeczytane:2015-02-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,Przeczytane 2015,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów